"Verum est, certum et verissimum, quod est, superius naturam habet inferioram et ascendens naturam descendentis."

                         Magick and the Occult

         
 
[« vissza ]

[ előre »]

Tarr Dániel

HERMETIKUS MÁGIA ÉS OKKULTIZMUS LEXIKON

- Encyclopaedia of Hermetic Magic and Occultism -

1995.

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | Z

snake

thelema

snake

 

P

Patkány

TERMÉSZETMÁGIA

Parazsak

ALKÍMIA

Pán

SZIMBÓLUMOK

Páva

ALKÍMIA

Pecsét

MÁGIKUS ALAPOK

Pelikán

ALKÍMIA

Pentagramma

MÁGIKUS ALAPOK

Philtrum

ALKÍMIA

Phylacteria

TALIZMÁNOK

Planéták

ASZTROLÓGIA

Pók

TERMÉSZETMÁGIA

Primerdirekciók

ASZTROLÓGIA

Projekció

ALKÍMIA

Puszpáng

TERMÉSZETMÁGIA

Pünkösdi rózsa

TERMÉSZETMÁGIA

 

snake

Thelema

snake

A Mágikus Lexikon egy 1995-ös "projekt" és azóta formálódik nagy lassúsággal. Noha egyre több befejezett szócikket tartalmaz, sajnos sok a befejezetlen, hibás vagy hiányos szöveget tartalmazó bejegyzés is. Egyszer talán majd teljes formájában is elérhető lesz...

hexagram

PATKÁNY: (Szerkesztés alatt.)

[Ω]

hexagram

PARAZSAK: Nem valódi parazsakat jelentenek az alkímiában, hanem (a latin glutinából származtatva) enyveket, további értebnükben pedig kocsonyaszerű halmazállapotot. Így van erről szó például az (ál)paracelsusi Libellus de Tincsura Physicormn c. írásban, "vegyük az oroszlán rózsaszínú vérét és az sas fehér parazsait és aztán coagulAljunk..., ily módon keletkezik az tinktúra" (Peuckert 1956, 253. o.). A .,sasparazsak" a Zedler Lexikon szerint, 1735/10. k.. "az oly nagy sok chymistáknál fordulnak elő, Sal amis gyanánt, amely állandóan férfiút és aszszonytcopulBl" (általában kopulációjelöl mindenféle kémiai kapcsolatot, -kémiai menyegző). A parazsak vagy co//a helyett szerepel "gummi" vagy „gyanta" is. Doberer [Goldsucher (München, 1960.)] a "sas parazsait" antimon-kloridnak véli; -~Aquilla.

[Biedermann, HansA mágikus művészetek zseblexikona . (Kentaur, Budapest, 1973, 1989)]

[Ω]

hexagram

PÁN: Árkádiai görög pásztoristen, nevéből ered a pánik (páni félelem) szó. Csimbókos szőrrel, kecskelábbal és kosszarvakkal ábrázolják, mint a hegyi barlangokban és a legelőkön folyó élet jelképét. Pán hangszerét, a pánsípot szürinxnek is hívják egy nimfa után, aki nem engedett Pán csábításának. Mivel a pán szó a „minden”-t is jelenti, a pásztoristent a mindent átfogó természet jelképének tekintették.

[Biedermann, HansSzimbólum Lexikon . (Corvina, 1996)]

[Ω]

hexagram

PÁVA: Indiából származik, ahol színes farktollai miatt Napszimbólumnak tartották. A Héra-szentély szent madara. Nyugaton kígyóölőként tisztelték, s ragyogó farktollait azzal magyarázták, hogy képes a kígyómérget egy, a Naphoz hasonlatos szubsztanciává változtatni. Ókori népi hiedelem, hogy a páva vére elűzi a démonokat. Két, kehelyből ivó páva a szellemi újjászületésre utal. A páva húsának egészen az újkorig a betegeket erősítő hatást tulajdonítottak. A középkori Bestiarium szerint viszont a hiúság megtestesítője. Kínában a szépséget és a méltóságot testesíti meg, elűzi a gonosz hatalmakat, és táncra perdül, ha szép nőt lát. Alkimista szimbólumként a ragyogó páva farok (cauda pavonis) bizonyos szövegekben és képeken az alsóbbrendű lényegből a felsőbbrendűbe való átváltozás jele.

[Biedermann, HansSzimbólum Lexikon . (Corvina, 1996)]

[Ω]

hexagram

PECSÉT: Először Mezopotámiában bukkant fel pecséthenger alakjában, amelynek felületét ékírás és figurális ábrázolás díszítette. Az igazságosság és a személyesség jelképe. Lásd még: » Salamon pecsét.

[Biedermann, HansSzimbólum Lexikon . (Corvina, 1996)]

[Ω]

hexagram

PELIKÁN: A szimbolika egyik fontos madáralakja. Krisztus kereszthalálának, valamint az önfeláldozó szülői szeretetnek a jelképe. Az alkimisták képi világában is felbukkan a pelikán, részben, mint egyfajta lombik, amelynek „csőre” a hasához hajlik, másrészt mint a folyékony ólomba merített „bölcsek ve”, amely feloldódik, hogy arannyá változtassa az ólmot (vö. alkimista szimbólumok). Ezáltal a pelikán annak a megvilágosodásra törekvésnek lesz a szimbóluma, amely önmagának nem hajt hasznot. Ebben az értelemben a skót rítusú szabadkőművességrózsakereszt-fokozatának” jelképe.

[Biedermann, HansSzimbólum Lexikon . (Corvina, 1996)]

Mint alkimista eszköz a » retorta bizonyos formája, a szimbólumok nyelvén viszont a » bölcsek-kövének képe, amely a » projekció közben feloldódik és mintegy meghal, hagy az ólomból arany keletkezzen, mint ahogy az egyházi allegória Pelikánja is feltépi csőrével a mellét, hogy így táplálhassa a fiókáit.

[Biedermann, HansA mágikus művészetek zseblexikona . (Kentaur, Budapest, 1973, 1989)]

[Ω]

hexagram

PENTAGRAMMA: egyetlen vonallal megrajzolt ötágú csillag, a rituális mágiában más varázsjelek megjelenítésére is használják. Nevezik signum pythagoricumnak (a püthagoreusok jelének), signum Hygeaének (Hügieia, az egészség istennője jelének), signum salutatisnak (az egészség jelének), boszorkánylábnak, aszerint, hogy milyen szimbolikus tartományhoz kapcsolódik. A késő antik » abraxasz amulettek után megjelenik a Nyugat mágikus irodalmában is. A gnosztikus-manicheista csoportok szent száma az öt volt, az öt elemnek (fény, levegő, szél, tűz, víz) megfelelően, ezért központi szimbólumuk volt a pentagramma. Lehet, hogy ebben – az alkímiához hasonlóan – a gnosztikus természetfelfogás egyik titokzatos áramlata nyilvánul meg, amelyet a hivatalos egyház által képviselt hit elől el kellett rejteni. Mágikus szertartásokon gyakran használatos valaminek a felidézésére. A pentagrammának teljesen zártnak, nyílás nélkülinek kell lennie. Hagyományosan a csúcsával felfelé néző pentagramma a „fehérmágiát”, a lefelé néző a „fekete mágiát” jelenti. Az előbbit a bal ágon kezdik, jobbra folytatják, onnan ismét balra lefelé haladnak, míg elérnek a kiindulópontig. A fekete mágiát jelképező pentagrammába gyakran sátáni bakfejet rajzolnak, a fehérmágiáéba emberi alakot. A szabadkőműves szimbolikában különösen jelentős az öt ágán „lángoló csillagként”, fény- és lángcsóvával ábrázolt pentagramma.

[Biedermann, HansSzimbólum Lexikon . (Corvina, 1996)]

PENTAGRAMMA: olyan ötágú csillag, amelyet boszorkányszögnek, lidérclábnyomnak, nornalábnyomnak, kísértetlábnyomnak vagy pentalfának, továbbá pentangulumnak, pentakulumnak, slgnumPúthagaricumnak, signum húfleaenek, slgnum sanitatisnak neveznek (vö. Ersch-Gruberfnciklopédia 3. k., 81. és a köv. o.), régi mágikus jel. amely két egymásba kapcsolt háromszógbdl lön létre, bármitélealep nélkúl és egy vonallal rajzolva. Az ógörög püthagoreusokn5l azegészségsz7mbdluma,a~9ndzisszektáigyakran ~ahraxasyenvnakonébrózolték a P.-L A középkorban a démoni lények / ·lidéncJ ellen nyújtott véd óvarézst és az -.elarniszellen,ek megidbzésónél alkalmazták (vö. GoetheFnust-Iában az I. rész szellemidézöjelenetéQ. A fekete mági3vnl fofllalkozn titkos társaságok alkalmilag lefelé fordított csúcsú P.-t viseltek Ismertetőjelként Horvátországban rég? sirkóvaken lehetett látni a P.-t, nyilván a bogumil-szekta manicheizmustál betolyósolt birsfolytán. amely az 5-östszentszánmak tartotta – A manicheizmus egyébként, amely e gnoszticizmust (gnózis) következetes dualizmussal szélsőséges módon fejezte ki (a jó örök birodalma – a rossz örök birodalma), s amelyet Máni haYYe (21 fr77) alapított a szokványos világképpel ellentétben 5 elemet Ismer (fény, levegő, szél, tűz, víz), éppígy a "sötétség királya" birodalmában is öt albirodalmat (sötétség, füst, gonosz szél, gonosz tűz, gonosz víz). A P. gyakori alkalmazása a mng7kus mGvészatokben talán arra utal igazából, hogy csak. ugyan (ahogy Görresteltételozto) megőrzött valamilyen manicheus befolyást. Vö. H.-G. Puech: Le Manichéisme. MuséeGuimat, Bibliotheque de DiAusian LVI, Párizs 1949. Vö. J. Schouten: lhe Pentegramasa MedicaLSymbul. Arr iconoloyicalStudy. Nieuwkoop 1968, valamint 0. Stöber:OerOrudanluss. Eine kulturhisiorische Studie Linz 1967. A "pentakel" (voltaképpen pentagramma) kifejezést az -.evokACiókkal kapcsolatosa a tágabb értelemben használják, éspedig mágikus védőjel gyanánt, amelynek azonban mástormája is lehet.
BAZALA 1959

[Biedermann, HansA mágikus művészetek zseblexikona . (Kentaur, Budapest, 1973, 1989)]

[Ω]

hexagram

PHILTRUM: görögül philtrón, latinul legtöbbször vizus ematorius vagy poculum amatorium (az Ifjabb Plinius), szerelmi bálital, mágikusan ható afrodizi5kum. Ma(dnerti rtunden nep ismeri a legkulonfélébb LIn. rumokat. A régi Róma rengeteg szeralmi hájhalt igazol (Lucullus emiatt halt meg, Lucre(ius a Ph. okozta órlón<lés közben len öngyilkos, Apuleius ismeret egy Ph -nt, amely csirágból, rákból, halikrából, ya. lambvérből és madárnyelvből álh). Gyakran említették a hippoma. neszt a Ph. alkatrésze gyanánt, amelyet tobbnyire Ibméhlepén,nr.: vagy az újszúlótt csikó magzatburkinak véltek /Vengiliusl. olykor kanca nemiszervi váladékának is (ezért szerepel a német fordításkar: a..Stutengeil", azaz kancapetefhszek, emn a véleményen van Prope, lius, Ovidius is). A középkori gyónási szabályzatokban a menstr~ác 65 vér Ph.-nak szémit ( Burcherd von Wormsazt ir(a..,Faasn a :oc quaedam mulieres fatere solenN Tollunt mensVUUm suun, samo: nem. et immiscem cibo vet porol, el da m vms suis ad manducan:n.~·~ vasal ad bibeadum, ul plus diliganlur ab eis. ").

A -.boszorkányperekben gyakran azzal vádoltAk e védlonaka; -.., IAtrumokat készlleaek magrandalésra. Ezek Persze leuc:: gybgys:erészeuleg hatóslslan,.sumpátiaszerek'voltek dr n.r~ teknerkohkumot(-mendregdraJéskanthandmtenelmu,:~w.. is. A Zedler Lexikonban1738!17. k., 995. hasáb. arról van szó. hagy Galenusés mások azon a véleményen voltak... hogy az ehhez hasonló szereknek természetesen nem lehet semmi olyan hatásuk. an4 n,lav egy orvos meg figyelesre meltathatná őket es el Is vannak vetve mint varázsszer'. De ha mógis hatnak a Ph.-ok, akkor "olyan veszedelmesek, an9lyen meg engedhetetlenek mert ugyanis kozónségessen bir felen betegségeket, a' Józan ész el vesztését, emlékezet kl esést, ha nem rögtön a' halált vonják maguk után". Ellenszerkent vonmivumol (hánytatót) ajánlanak és forrásként ehhez Honncus Henekel Do Philbis enrurnVUe Ellicacia ac Remedüs c. konyvéL Frankfurt 1(i90, idénk (vo. Görres1960/V, 448, és a kcv. oekés Regino19fi4, 354. es a kov. o.)-J. J. Woyt a Gazonh ylacium-óban (1718 és többször) azta nézetet vallja, "hogy nem mlndéy F' meg kívánt szerelW ,, hamm sokkal inkább bús komorség, dúhöngés, féktelenség szív szorong8ssal, á vég tagok le vágása és contractura" a flltrum következménye, ellenszerként azért fontolóra kell venni az arról való gondoskodást, hogya Ph--otvalamilyenvom7tivummah példAul "meleg ló~vizelottel a leggyorsabban kl kell hánytatni".-A Ph. hatékonyrágóban való hlt kedvelt mcndaanyag /Tristan4s/zo/dalJ. Adalékokból bBválasriék GiflordLiebeszauber c. könyvében, Stuttgart 1964, 107-203 oldaIlg (szerelmi bájitalok, afrodiziákumok, szereln9 ételek, szerelmi fúszerekJ.

[Biedermann, HansA mágikus művészetek zseblexikona . (Kentaur, Budapest, 1973, 1989)]

[Ω]

hexagram

PHYLACTERIA: philateria is, azamulettek régi elnevezése, ..nem mások ezek, mint vagy fémből vagy fából, pergamenbáb papírból is készített részint kerek és aranyhoz hasonló, részint másképpen farmált. és varázsoló [ ~] caracterekkel meg rajzolt figurák, amelyeket szalaggal minden bal és rossz dolog elhárítására és viszont szerembe hozásra (-·talizmán) a' nyakba akasztanak és viselnek... Egyébként von Eckhart úr mog említi a Lomment. de reb, Francige orientalbann, a' 417. o.-on, hogy egY IX. századbann írt codezbenn a' Phylacteria-t varázsiratnak, hasonlóképpen Plechnek. Plechirnek is nevezték. E' helyit beszél dama [-.] ruhákról... amelyeket bizonyos módon ezekkel a' Phylacteria-kkal hasonlít öszsze". (Zeller Lexikon 1741 /27. k., 2230. hasáb). A hellénista korban a zsidó imarímeket (tephillimJ nevezték Ph.-nak.

[Biedermann, HansA mágikus művészetek zseblexikona . (Kentaur, Budapest, 1973, 1989)]

[Ω]

hexagram

PLANÉTÁK: az asztrológusok szemében az ókor 7 bolygója, a geocentrikusvilágképnek mogfelelöen, ahogy ezt például Ptolemaiosz formulázta meg. tehát a Merkur. Venus, Mars, Jupiter és Saturnus, valamim a Nap és a Hold. Így adódik a szent hetes szám, amelyet már a korai fókultúrák is komolyan vettek. A Naptól távol levö, csak az újabb korban felfedezett Uranus, Neptunusés Pluto bolygó természetesen nsm kapott helyet az asztrológia klasszikusszövegében; az újabb asztrológusok szerint ezek .,nem új erőket, hanem csak a hetes sorban új kombinációkat' jelentenek. Az említett 7 P.-t úgyszólván már az ókorban igen hatásosan jellemezték, valamilyen típustan értelmében. A P istennevei összecsengenek az ösi babiloni mintaképekkel (Sol=Samas, Luna--Sin, Merkur=Nabu, Venus=IStar, Mars=Nergal, Jupr ter=Marduk, Saturnus=Ninib). Ez a tipizálás túkrözódik a megfelelés tana szerint az alkimisták ~lémelnevezéseiben. Az utóbbira külonösen az elóizlámi mandeusok és a mezopotámiai -~szabirok helyen tek súlyt (i. sz. kb. 100 és 900 között), akiknek fojlett csillagkultuszuk volt. I9y pl. a hatszögletú Saturnus-templom a csillagisten kultikus figuráját rejtette magába, egy ólombál öntött aggastyánalakot Úgy látszik, hogy a Nyugat erről a terüleV61 kapott fontos impulzusokat mind az asztrolóyiájál, mind az alkímiáját illetően, fáként az arabok közvetítésével ( pl. lbn Abu Jaqub an-Naóin, a Kifab al-Fihus:f enciklopédia szerzóje,i.sz. 987-ben).

A P. nem az ég sarka körül keringenek, mint ax állócsillagok, hanem a saját pályéjukon haladnak, és ezért a régi időkben önálló kozmikus lényeknek tekintették őket, az asztrológiában 6k n,indlg is messzemenóen nagyra voltak becsülve. Amikor a pályatörvényeiket kutatták, a négy -.elem és temperamentum tana értelmében négy minósécen vagy elvet tulajdonítottak nekik, leginkább tüzes és hideg, meleg es nedves beosztással. Még -Kep/ernélis megtaláljuk ezt a minóséqtant, aki a "De fundamentis astrologiae" c. munkájában (1602) e mi. nőségek fokozatát me57 is nevezi: egy legtelsóbbet (excesszusJ, egy középsőt(mediocdtas,ee4uumJésegylegalacsonyabbat(defeclus/. Ezekből jönnek létre a keverékviszonylatok: mint pl. a Saturnus esetiében a meleA hiánya és a naBYfokú nedvesség. A lélektől éthatott csillaglényekben való hit, az ősi Planéta-kultusz visszhangía nyilvánul meg a planéták ~intelligentia és daemonium-tanában, így példaul Agrippa von Nettesheimnél.

Alaposan kidolgozott megfelelési tan választja szét a P.-at valann~~.yen nemi potarit8s értelmében, .,férfias"-nak számit a Nap, a Mars és a Jupiter, "nőies"-nek a Hold, a Venus és a Saturnus...hermafrodná' nak pedig a Merkur ( ~mercuriusJ.-Arégi szemlélet szerint a P. "uralkodnak" egy-egy állatövi jegy fölötT. így pl. a Nap az Oroszlánban, a Hold a Rákban stb. (I. az alábbi táblázatot). Ezt az uralmi helyzetet az ősi asztrológiai munkák általában ,.domicilium"-nak nevezik. A kör alakG állatövben a szembenfekvó (oppozíciós) jegy logikusan az ille~ tó bolygó ..ertilium"-a, az a mező, ahol a hatása erősen IegYengül. a Nap esetében tehát (ha a domiciliuma az Oroszlán) ez a Vízöntő, a Hold esetében (ha a domiciliuma a Rák) ez a Bak stb. (I, a táblázatot) A lakóhelyeket gyakran .,nappali és éjszakai házak" szerint osztották be, mégpedig Ggy, hogy pl. a Merkur befolyását (domiciliumai. a Szliz és az Ikrek) nappal a Szűzjegyében, éjjel kúldnösen az Ikrek jeirvébee éreztékerósenstb.(táblázat).ANapnakcsaknappalih:nzav,~. son dejourJ, a Holdnak pedig csak éjszakai (maison de la nuit), a többi bolygó viszont kapott egy-egy nappali és éjszakai házat. - Figyeíembe vettek továbbá bizonyos pontokat, ahol a P. befolyósa fokozódott (exaltatio, görögút hüpsomataJ vagy csökkent (dejeclio, görögút tapeinoma(aJ. Így pl. a Nap exaltáclóspontja a Kos 19. foka, a delekciós pontja (,.romlás") a Mérleg 19. toka (I. a táblázatot). Az egyéni -.horoszkópoknál azonban különösen figyelembe vették még a P. egymáshoz való pozícióit is (~aspektusok).

A P. hagyományos jellemzésére vonatkozólag -a saját nevüket- H. A. Strauss1926-ban példaként idézi Ekkehartmester (kb. 1260-1329) egyik prédikációlat, hogyan uralta szellemileg a P.-szimbolikáC "Ha üdvözült éggé len a lélek, akkor a mi Urunk teldiszíti a hét csillaggal, amelyeket Szent János lótott, a Iitkok könyvében, mert ülni látta ó a minden knélyok királyát isteni felsége vónusán és a tenyerén tartotta az ó hét csillagót. Tartsátok emlékezetben tehát. az első csillag Saturnus, a megtisztító, a második Jupiter, az elósegít8; a harmadik Mars, a félelemkeltő, a negyedik a Nap, a megvilágitb; az ötödik Venus, a szeretethozó, a hatodik Merkur, a nyerő: és a hetedik a Hold, a fullajtár. Ugy kel fel tehát a lelek egén a Saturnus. nunt angyali makuIAIlanná tisztító és adományként hozza az Istenség szem lé léset" stb. Mindebből a sok, komolyan tekintetbe veendő monumentumból szerfölött bonyolult rendszer adódnk, amely a -megfelelések tana értelmében rengeteg kiegészítést tesz lehetővé. Így tulaldonitollak pl. minden P.-nak egy vele magagyazó testi szervet, fémet, valamilyen ~.4üstol8szert a planetaszellemek megidézéséhea valamilyen drágaköVBt stb. Erről, valamint a nagyon bonyolult megfelelési rendszerről Agrippa von Nettesheimír a De Occulta Philosophia-jaII. könyvében, a 29-től a 34-ig terjedő fejezetekben (De corporibus coelestibus) és a következő, 39-től a 47-ig terjedő fejezetekben (De imaginibus); tartalmi adalékok és értékes összefoglalásokkal Notwotnyban (1967, 436-49. old.)

[Biedermann, HansA mágikus művészetek zseblexikona . (Kentaur, Budapest, 1973, 1989)]

[Ω]

hexagram

PÓK: (Szerkesztés alatt.)

[Ω]

hexagram

PRIMERDIREKCIÓK tana: Az egyéni prognózis asztrológiai elmélete a radix-horoszkóp alapján, amikor is a születési óra ~aspektusát az illetd személy jövendő életére kell extrapolAlnr Eszerint 4 perc ( az ég látszólagos forgásának 1 fokával) mindenkor egy eletévet jelem, tehát az elsó 4 életperc megfelel azelsó eletévnek, a 4-8 perc a másodlknak stb. (ebben az értelemben alkalmazza n,ár -Ptolemaiosz is). A "szekunderdirekciók" elmélete Plecidus de 7itistól származik (-·hézakJ; eszerint minden egyes életnapnak megfelel eyy jövendd életév, tehát pl. a 30. életnap aspektusai megmutatják az illetó szen,ely sorsát a 30. életévben. Az asztrológus számara az egyéni progndns felállításához további lehetóséget kínál a .,tranzitok" figyelembevene~ le, azaz a ~p/anérék pillanatnyi áthaladása azon pontok fölött, amelyeket a radix-horoszkópban foglalnak el; e Iranzitok azonban ..csak lanyha hullamverések, ha egybevetjuk őket a direkciókkal, amelyek hatalmas fenékhullámokhoz hasonlítanak" (Rosenberg 1949, 175. o.). A P, tanát Regiomontanus (dohann Müller, 1436-76) linomitotta ki és -Kepler hona összhangba a kopernikusi világrendszerrel (Tertias intezveniens, 41. tézis; Strauss 1926, 53. a.). A P. rendszere úgy tartja, hagy az életpályát valamilyen magasabb rend görbülete ként fel lehet rajzolni, és mim ilyen az ..újkori aszVOlógiának egyik fontos része" ( Peuckert 1960, 203. o.).

[Biedermann, HansA mágikus művészetek zseblexikona . (Kentaur, Budapest, 1973, 1989)]

[Ω]

hexagram

PROJEKCIÓ: vagy tingálás, az alkímiában a bölcsek köve beleszórása (vagy por alakban, vagy viaszgolyócskaként) a felolvasztott ólomba, ritkábban higanyba, hogy arany keletkezzék belőle. Leginkább a fémek célul kitűzött (zatuztnutaciájáról van szó..411andban úgyeltek az alkalmas iddpontra, mert a P. csak meghatározott aspektusok folytAn leheleti sikeres. .Arnaldus killanovanus szerien egy adag .,lapis philasophomm" száz adag higanyt váltnztalhat araivtyá és ezústté, ~Ci(revius szerint 1000 adagot. ~Raimunud Lullus(III. a neve alatt meglalenteteh számosalklmlsta írás) aztálllya, hogyó egy uncia lapis hlganybá11000 uncia.,hlgflottlapls-szubsztanclét" tud e1ó8111tanl, és háromszor ntegismételhetó ez az eltárás, úgyhogy végül még az ily módon megsokszorozottszubsnancia minden egyes unclaja is 1000 uncia higanyt képes arannyá változtami; "aranyat tudnék csinálni még a tengerhól is, csak elég higanyom lenne hozzá". A P.-val nyert grany sok alkimista állilása szerint kdlónbözik e természetestől, de a különbözés jellege sem egységes. Olykar ,.jobbnak" vagy ,.könynyebbnek" jelóllk meg az alkimista aranyat, mint az ásványi aranyat (vö. vaurum rostrum). -Az Alkimista Irodalom olyan bámulatra méltóbizcnyossággal és lömórséggel írja le a nagyszámú aranytranszmutációtpéldául-.Setironiusszal, ,Sendivogiusszalésmásokkalkapcsalatban, hogy a legújabb korban is gyakran szóhoz lut az a vélemény, hogy valóban lehettek elem-átalakítások, ami persze természettudományos szempontból elképzelhetetlen Másrészt viszont újra meg újra bebizonyosodott hogy csaló manipulációk történtek a P. alkalmável l-.Thurneysser) – Az arany "nemtelen" fémekből való előállítását nem rnkánaz alkímia úresparer9onjának (mellékmunka) nevezik, hiszen a lélek meytisztltásával és -.elixír készítéssel foglalkoztak elsősorban.
FEDERMANN 7964; HARTLAUB 1959; SCHMIEDER 1832

[Biedermann, HansA mágikus művészetek zseblexikona . (Kentaur, Budapest, 1973, 1989)]

[Ω]

hexagram

PUSZPÁNG: (Szerkesztés alatt.)

[Ω]

hexagram

PÜNKÖSDI RÓZSA: (Szerkesztés alatt.)

[Ω]

hexagram

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | Z

 

Ain Soph

line

Kérlek támogasd a Hermetikus Könyvtárat!
(Please support the Hermetic Magic Library!)

A TE támogatásodra is szükség van!
(YOUR support keeps this site running. Thank you!)

line

Caduceus

 

 


         

Magick and the Occult                         

 
 
[« vissza ]

Creative Commons License

[ előre »]

Web Matrix

 line

buddhism | hinduism | taoism | hermetics | anthropology | philosophy | religion | spiritualism | parapsychology | transhumanism | ufology

line

Last updated: 21-12-2021