"Verum est, certum et verissimum, quod est, superius naturam habet inferioram et ascendens naturam descendentis."

                         Magick and the Occult

         
 
[« vissza ]

[ előre »]

Tarr Dániel

HERMETIKUS MÁGIA ÉS OKKULTIZMUS LEXIKON

- Encyclopaedia of Hermetic Magic and Occultism -

1995.

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | Z

snake

thelema

snake

 

N

Nap

MÁGIKUS ALAPOK

Nekromancia

DEMONOLÓGIA

Nephente

TERMÉSZETMÁGIA

Négy

MÁGIKUS ALAPOK

Négyszögesítés

TALIZMÁNOK

Négyzet

MÁGIKUS ALAPOK

Nigromancia

DEMONOLÓGIA

Notarikon

KABBALA


NY

Nyolcasság

MÁGIKUS ALAPOK

Nyúl

TERMÉSZETMÁGIA

   
   

 

snake

Thelema

snake

A Mágikus Lexikon egy 1995-ös "projekt" és azóta formálódik nagy lassúsággal. Noha egyre több befejezett szócikket tartalmaz, sajnos sok a befejezetlen, hibás vagy hiányos szöveget tartalmazó bejegyzés is. Egyszer talán majd teljes formájában is elérhető lesz...

hexagram

NAP: valamennyi égitest közül a legfontosabb. Az isten fogalmát számos vallás a Naphoz köti; a legkülönbözőbb neveken tisztelt Napistent a sötétség megsemmisítőjeként szólítják meg. A Napot grafikailag nemcsak az Európában szokásos körrel, illetve sugarakkal ábrázolják, hanem olyan körrel is, amelynek a középpontját hangsúlyozzák, vagy egy kereszttel megosztott Napkerékkel. Az alkímiában a Nap a ragyogó aranyat jelenti (a „föld Napja”, a fémek királya), az asztrológiában az Oroszlán jegyéhez tartozik. A férfiak által uralt társadalmakban a Napot férfiként képzelik el, mint ahogy naiv elképzelések szerint maga az istenség is férfi. Az asztrológiában, akárcsak az antikvitásban a Nap látszólagos földkörüli pályája miatt az év hosszúságát maghatározó bolygók közé tartozik. A Holddal együtt a „nagy világító”, tulajdonságai a férfiasság, a forróság és az uralkodás. A Nap állása és viszonya az állatövhöz határozza meg, ki milyen jegyben született. A Nap „nappali háza” az Oroszlán jegyében áll, a Koséban „emelkedik” és a Vízöntőében hanyatlik. Színe a narancssárga, drágaköve a gyémánt, a rubin, a topáz, a krizolit és a hiacint. A hagyományos szimbolika a király, az apai tekintély, az embernek a világban elfoglalt helye, a dicsőség, a győzelem és a szív, az akarat- és életerő jelképének tartja.

[Biedermann, HansSzimbólum Lexikon . (Corvina, 1996)]

[Ω]

hexagram

NEKROMANCIA: nekyomancia is, a holtak megidézése, többnyire világosan mogkúlönbóztetik a nigromanciától, azaz a tekefa mágiai -~démon-idézéstől. Példával szolgál az Ótestamentum, amikor azen. Bori boszorkány megidézi Sámuel szellemét Saul parancsára (Sánmell. 28), de a N. itt egyébkértt tiltott dolog (pl. Mózes V. 18.11 ) - Az ókorban a nekromantikai rítusokat csak az "alvilágba [Plutoniaj való bevezetés" esetében alkalmazták. Áldozati adomány egyrészt a sor kentó vér volt, másrése kúlönöson a fekete szlnú áldozsti állat (,.hogy tevedésbölegy felsóhbisten se formálhasson rá igényt és egydeman·. se Ingereljen tel ez annyire, hogy óosszGt álljon azon, aki az á Idozatnl bemutatja ", Luck 1962. 33. o.), továbbá méz, tej és bor. Az árnyakat ezáltal megcsapja az élet szele és bánatos, étható hangokat bocsáthatnak ki magukból („triste et acutum" Horatius használata szeried Ugyenl9y idézi meg Néró a meggyilkolt anyja lelkét, miután a penhu~ sok királya Tiridatész beavatta őt a N. művészetébe (66-ban), Caracalla pedig az apja és a fivére árnyékát.

A későbbi korban ezek a rítusok keleti ismertetőjegyeket öltenek fel. hulla ereklyék szerepelnek „eszköztik" gyanánt, valamint bizonyos varázsnövények és ~drágakóvek...Boszorkányok" hajtják végre a me9idézést, pl. Canidia (Horatiusban) és Erchlo (Lucanusban). E műveletek célpa eleinte, ahogy a névből következik, a jóvendó meg teltese l -mantikaJ, késbbb egyebek közt a -.kincsek kónnyú megtalalasa.: volt. Hippolütosz (2. század) olyan csalókról tudósít, akik úgy r·széltettek és bírtak megnyilatkozásra egy halálfejet, hogy belerejtene.. egy hosszú darunyelócsóvet.

A kora keresztény korban a halottakat „énekekkel, varázsmondókákkal, mindenféle bűvészmutatvánnyal, inkantációkkal carminákkal és artes magicasszal idézték meg" (Gaams: Kirchengeschichte von Spanien II/1., úny. Graz 1956, 89. o.): vö. Tertullianus, apoloyeticus 23. capuC Justinusmártír, Apologia 1,18. ..A holtak jövenddlései és a (feláldozott) tiszta fiúk psigareinek) vizsgálata, az emberi lelkek megidézése és a mágusok közül az úgy nevezett álomküldők (oneiropompoi) és társaik (paredroi) meg9yózhetnok benneteket arról, hogy éreznek még a holtak lelkei is" stb. A zsinatokon gyakran állást foglaltak a holtak nyugtalanítása" ellen, nem utolsósorban a nekromantikai rítusokkal összekötött emberáldozatok matt.

A későbbi évszázadok során a N.-ról például az -.indiculus superstitionum tesz említést, a középkorban pedi57 állítólag Spanyolorszá9ban (Toledoés Salamanca környékén) gyakorolták. A rítusok alig változnak (vó. pl. Shakespeare Macbeth-lében a szellemidéző jelenetet). -Faust is foglalkozott vele, továbbá -Trithemius es John -Oee. -.Agrippa von Nettesheim a De Occulta Philosophia 3. könyvének 42. fejezetében („Guibus rationibus Magi & Necromantesmortuorum animas evocare putabant") egyrészt a ..scyomanciá"-ról tájekoztal (amikor csak árnykép jelenik meg) es másrém a .,nekyoman~ cib'-r61, amnkor a halottak teste újra felegyenesedik, de ehhez veráldoraua van s:ukség. AzedIer Lexikonban 1 740/23. k. ez áII:.A' holtlakat persze nem igazából idézik meg a'sirból, ahol á testek alkalmasint fekve maradnak és á lelkeknek sints megengedve, hogy a' tartózkodási helyükről, ahová a' testtől való el butsúzás után jutottak, hogy újra vissza térjenek. Ilyenkor az ördög szöktet a' szem elebe a' maga halalmával bizonyos el húnyt alakokat.. Ami végül jogilag é vétekén á ki járó büntetést illeti. ez ugyanaz, mint ami egyébként á varázsláaénjár, a 'tűz' —Paracelsus "nectromanciá"-ról beszél, ezen azonban a tlagák megidézését érti, akik személyesvédbszellemek az ~e/emiszeiiemek (-lamüiar) szférájából.-A spiritizmus 1848 óta a régi N..1, különösen a ..acyomanciá"-t viszi tovább. Va. Nalliday-t 1ul kiadAsa: 1967), 235-45. o., és Lollison Morley-t (új kiadása: 1958), 33-44. o. is.

[Biedermann, HansA mágikus művészetek zseblexikona . (Kentaur, Budapest, 1973, 1989)]

[Ω]

hexagram

NEPHENTE: (Szerkesztés alatt.)

[Ω]

hexagram

NÉGY: szimbolikus jelentősége nagyobb, mint első pillantásra gondolnánk. Ennek oka, hogy a köztudatban a három szerepe lett domináns. A négy kapcsolatban áll a kereszttel, a négyzettel, stb. A négyes irányultság hozzátartozik minden kultúra szimbolikus jellegéhez, amelyek szilárd helyet igyekeznek megállapítani maguknak az ismert kozmoszban.

[Biedermann, HansSzimbólum Lexikon . (Corvina, 1996)]

[Ω]

hexagram

NÉGYSZÖGESÍTÉS: voltaképpen a kör átalakítása hasonló területű négyszöggé. A geometria klasszikus eszközeivel megoldhatatlan probléma (meg közelítően megoldotta f7uoika, 1934; igazi megnl.lasa azevolvens-kórsegítségével lehetséges L. Vietorisszerint. Innsrn,..u vó. E.Colerus: VamPunktrur 4.Dimension, Bécs 1946,362 67 0 A hermetikus Jelképek nyelvén a N. annyit Jelent. mint ..a lehel..~.~~.~~ nek Iótszót IehetBvé tenni", vagyis .,coinadentia oppositorum ugyanágy, akércsak az -.andragün allegorikus képe'. igy pl. M~cna~e ~MejerAtalanta lugiens-ében ( 1617 ) és Cireulus physicus quadratus-éban (1616).- Hogy Albrecht Oúrer is foglalkozott a kór N -ének valamilyen megközelltá konsuukciójéval (Vitruvms szennll H. Rupprich (mint kiadó) bizonyítja. Omers schriltlicher Nachlass 3. kötet Berlin 1969, 341. és a kov. o. -A kor N.-ének kérdésére valo utalásul az ókorban ré lehelne mutatni Pebonius Cena Trimalchionis-bbanegybizonyosszóvegrészre(43)..... Fortunaehlius.inmam: illiusplumbumaurumtiebal' (az alkimisták célpal) ,Facileestaute^~ ubi omnia quadrate currunY' (azex. ez konnyá oh, ahol minden new teles gurul); vo. H. Kenner: Das Phanomen der verkehrten Wev derBrrechisch-romischenAnfike, Klagenfur11970.81. o
JUNG 1944, 1951

[Biedermann, HansA mágikus művészetek zseblexikona . (Kentaur, Budapest, 1973, 1989)]

[Ω]

hexagram

NÉGYZET: négyszög: olyan geometrikus jelkép, amely általában az ember térbeli tájékozódását fejezi ki, részben az égtájak, részben a „négy hely” értelmében természetfeletti őrzői felé. A négyzetet, akárcsak a keresztet, az a vágy határozza meg, hogy a kaotikusnak tetsző világban irányok és koordináták szerint tájékozódjunk. A négyzet az ember veleszületett rendező elvet hordozza, s ilyenformán egy duális rendszerben szemben áll a körrel, a mennyei hatalmak jelképével. A „kör négyszögesítése” a geometria eszközeivel a „mennyei és földi” elem ideális harmóniájának vágyát fejezi ki. Az indiai buddhista meditációs jegy, a mandala általában egyesíti a kört, mint a megvilágosodás jelképét a négyzettel, a közösségre figyeléssel egy, a harmonikus egészet kifejező figurává (jantra).

[Biedermann, HansSzimbólum Lexikon . (Corvina, 1996)]

[Ω]

hexagram

NIGROMANCIA: középkori szóképzés a -nekromanciából; Meiber von Gerolfzhofen például így irja le a Vocabularium preedicantiumban: "nigromantia, fekete művészet, ami u9Yan anynyi mint az halottak mag tekintése, mi által az nigromantlcus varázsol" stb.; az ulml Vocabularius azt mondja 1475-ben'. .,nigramansia dicitur divinatio facta per nigros id est mortuos". Grimmszerint (úny. 1953, 866., 930. o.) a szó a nekromancia, a halottldézés félreértése. A latin szó fordítói olyan "fekete könyveket' emlegetnek, amelyek erre a mOvészetre tanítanak, késübb pedig fekete művészetet és fekete művészeket. A "nigromanciá"-nak, mint "gonosz, undorító művészet"-nek túlzó felfogását már ismeri -Harzlieb 1455-ben. Későbbiekben a kltejezés a -.démonokkal, ill. az ordo9gel végrehajtott -. vazarslatot jelöli, akik bonyolult -.rAo/vasaslolytán arra kényszerülnek, hogy a nig. romanta szolgálatéba álljanak. -.Paracelsusban (Philosophia SagaxJ a nigromantia a csillagszellemek, a ..necromantia" viszont a "flagak" (személyi és család) védőszellemek) megidézése.

[Biedermann, HansA mágikus művészetek zseblexikona . (Kentaur, Budapest, 1973, 1989)]

[Ω]

hexagram

NOTARIKON: (Notariqon), kabbalisztikus műfogás, amely magyarázatot ad sok titokzatos szóképzéséről. Ezek úgy keletkeztek. hogy egy héber szócsoport vagy mondat kezdőbetűiből új szót hoztak létre, amelynek mágikusan kellett hatnia, és felbukkan pl. a -talizmánokon; mint például az -AGLA; ugyanígy az ARARITA, amelyet Agrippa von Nettesheimemlít, ezt az "áhad ró s'ahadutö ro's jfhudá tamurtó 'áhad" (átirt) első betúiból alkották, azaz "az Egy, az Egysége akti. az E9Y-sége elve, az önmayát változtató forma, cz az Eyy" Egy ner..ntn fellretú talizmán állítólag olyan hatalommal ruházta fel a viselőjét, amivel nyomára bukkanhatott az isteni kinyilatkoztatás minden titkának. A Genezis első szavát ("bereshit", azaz Kezdetben) különféleképpen magyarázták: így az „Ő teremtette a firmamentumot, a földet, az eget, az óceánt ás a mélységet” vagy a „Keuietben látó az Úr, hogy Izrael el fogadni a törvényt” mondatok kezdőbetűként. A N. tehát nemcsak olyan múvészoG amellyel új szavakat alkotunk (ahogy kés666 az afkimísták is tették' -.liat, -tNet, .vitriol), hanem a már ismert, kezdőbetűkből képzett alakú szavak magyarázata is. Számos efféle példát tartalmaz egyebek közt Barent Coenders van Helpen Trésor de le philosophie des anciens című könyve [Köln 1693], amely az "Alchimia" szót (Ars Laboriosa Convertens Humiditate lgnea Metalla in Aururn). az "Ignis"-t (ln lucunde Generaf Natura lgnea So/is, vagy ln Gehenna Nosira lgnis ScientiaJ, a2 ..Aer"-1' (Aurifica Ego Reginat. az ..Aquá"-t /Album Guae Vehit AururnJ, a ,.Terrá"-t (Trium Elemem torumReceptacplurn RecondoAurilodinamJ, a "Sal"-t (SolusAitiore Laóor), a"Sulphui'-t (Separando Venenum LeniterPhilosophus Hemoyeneam Visco.sitatern R?), és a .,Mercurius°-t (Medicinarn Ego Rubeam Creo Urriversalem Reyianrquer7n Utero SoGJ a N. módtara értelmezi. ~Herdieb Citkos mfivészetekról szóló könyvében az alt hogy volna "egy művészet, notarla nevezete, amely az embert n~ag tanítja egy néhány szó, vlgur és caracten révén minden t:rle n,nisce'~.re'. Jacques Gehorry (meghalt 1576-ban) írt egy könyvet, amelynek De Usu et Mysteriis Notarum a címe.
LEHMANN 1905

[Biedermann, HansA mágikus művészetek zseblexikona . (Kentaur, Budapest, 1973, 1989)]

[Ω]

hexagram

NYOLCASSÁG: Kozmológiai fogalom, amely az egyiptomi Hmunu, a „Nyolcak városa” papi iskoláiból származik. Míg más vallási központokban a kilences szám volt a meghatározó, addig itt a dualizmus elve alapján hím- és nőnemű párok formájában személyesítették meg az őskáoszból való teremtést.

[Biedermann, HansSzimbólum Lexikon . (Corvina, 1996)]

[Ω]

hexagram

NYÚL: (Szerkesztés alatt.)

[Ω]

hexagram

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | Z

 

Ain Soph

line

Kérlek támogasd a Hermetikus Könyvtárat!
(Please support the Hermetic Magic Library!)

A TE támogatásodra is szükség van!
(YOUR support keeps this site running. Thank you!)

line

Caduceus

 

 


         

Magick and the Occult                         

 
 
[« vissza ]

Creative Commons License

[ előre »]

Web Matrix

 line

buddhism | hinduism | taoism | hermetics | anthropology | philosophy | religion | spiritualism | parapsychology | transhumanism | ufology

line

Last updated: 13-03-2020