"Verum est, certum et verissimum, quod est, superius naturam habet inferioram et ascendens naturam descendentis."

                         Hinduism

         
 
 

[ » Hindu Könyvtár « ]

 
   

Tarr Dániel

Siva Kultusza

- The Cult of Siva -

1999.

[« vissza ]

 

sadhu

Siva Kultusza

Tartalom

Előszó

» I. Az antropológiai kutatás

A kutatás

» II. A Saivizmus

1. Siva kultuszának kialakulása

2. A mitikus Siva

3. Siva követői

» III. Az erdei hagyomány

1. Aszketizmus

2. Saiva szekták

3. Antropológiai értékelés

» IV. Saiva gyakorlatok

1. Életvitel - Yoga

2. Hatha-yoga

3. Laya-yoga

4. Raja-yoga

5. Tantra-yoga

» V. A Lingam imádat

» Szójegyzék

» Bibliográfia

» English Summary

+ MS Word verison [« read it ]

 

Buddha Eye

.

Want to know more?

ENTER LIBRARY

» read more Hindu writings

and visit the Library

.

II.

SAIVIZMUS

Tartalom

[ előre »]

Word formátumban [« word ]

 

1. Siva kultuszának kialakulása

2. A mitikus Siva

  • A védikus Siva :
    • Rudra, Agni, Indra
    • Mahadeva, Maheśvara, Iśvara
    • Maheśa, Jalamúrti
  • A brahmanikus Siva :
    • Śíva , trilocana
    • Bhutesvara , Bhairava
    • Ugra, Ummat, Aghora
    • Śambhu, Śankara, Paśupati
    • Gangadhara, Candraśekhara
    • Nílakantha, Mahayogi
    • Nataraja, Nateśa
    • Ardhaníśvara
    • Kameśvara
  • Siva női párjai :
    • Deví, Jaganmata, Annapúrna, Mata, Mataji, Amman, Amba
    • Śakti, Kameśvarí
    • Sati
    • Parvati, Haimavatí
    • Uma, Gaurí, Jagadgaurí, Ambika, Jaganmata
    • Durga, Kotravai, Elamma
    • Kali , Kalaratri
    • Bhajravi (Bhairaví), Candi, Maheśvari, Camunda
    • Cinnamasta
  • Siva gyermekei :
    • Skandha, (Karttikeya), Kumara
    • Muruhan Subrahmanya
    • Ganeśa, Ganapati
    • Ajjappan , Ayonijatan , Harihara
  • Siva állatai :
    • A kobra : Naga, Mucilinda, Dharanendra, Ananta
    • Śeśa, Takśaka, Vasuki
    • A bika : Nandi

3. Siva követői

dot Saiva

dot Kasmír saiva (Pratyabhijna)

dot Saiva-siddhánta

dot Lingáyat (Víra Śaiva)

dot Dasnámi-sannyásí

[« tartalom ]

OM


Siva kultuszának kialakulása

Az aszketizmus és a jóga (yoga) [1] - így a Tantra (Tantrayoga) is - mint az a metafizikai tudomány, amely újra összeköti az egyéni lelket az abszolútummal, - ‘felismerteti’ azok alapvető azonosságát - egy sajátos indiai találmánynak tűnik, melynek eredetét kb. 4500 évvel ezelőttre tudjuk visszavezetni [Hartsuiker; 1993:11]. Ugyanakkor számos elképzelés létezik a származási helyet és időt illetően, s így kulturális eredete is homályos. Némely tudós azt állítja, hogy az aszketizmus a Védák tanításából származik, melyet az arya hódítók hoztak magukkal Indiába kb. Kr.e. 1500 körül, és az aszketizmus az arya vallás erősödő ritualizáltsága ellenében alakult ki. A másik - egyre hangsúlyosabb - elképzelés szerint, melyet bizonyos régészeti leletek is bizonyítani látszanak, az aszketizmus és a jóga az Indus-völgyi civilizációhoz köthető, mely már Kr.e.2500-ban teljesen fejlettnek tekinthető, és az aszketizmus bizonyos korábbi samanisztikus elemekből alakult át önálló rendszerré.

Saiva pecsét

A “szarvas isten”

Az indusvölgyi kultúrában létező aszketizmus régészeti bizonyítékai elsősorban azok az agyag pecsételők, amelyek egy “szarvas istent” ábrázolnak. A szarvas istent Śiva prototípusának tekintik, hiszen hasonlít a későbbi hinduizmusban szereplő Śivára, aki a Jóga Királya és az Állatok Ura. A fejéke miatt nevezik ‘szarvas istennek’, mely két szarvból és egy középső részből áll. Ez a hármas szigonyra (triśúl) emlékeztet, amely Śiva megkülönböztető fegyvere. Az ‘isten’ lótuszülésben (padmasana) ül, mely az összes jógi által használt ülésmód, s mely Śivának, mint a ’Jóga Urának’ a megkülönböztető jele.

Egy további igen karakterisztikus megkülönböztető jel a ‘szarvas isten’ álló fallosza, mely Śivának, illetve különböző megtestesüléseinek állandó jellemzője, amely szintúgy összefüggésbe hozható nem ikonikus ábrázolásával a linga-val [2], mely egy merevedő fallosz. Mitöbb az istennek három arca van, mely szintén visszaköszön a későbbi Śiva-ábrázolásokon, melyek Śivát mint a Brahma-Viśnu-Śiva Szent Hármasság tagját ábrázolják. Továbbá állatok veszik körül, mely Śivának mint Paśupatinak, az ‘Állatok Urának’ a jellemzője.

A pecséteken kívül más kultikus tárgyakat is találtak: az ún. gyűrű-köveket és fallosz-köveket, melyek a női nemi szervnek és a férfi nemi szervnek, a yoni-nak és a linga-nak a prototípusai. Ezek a bizonyítékok mind arra utalnak, hogy az Indus-völgyi kultúrában már létezett egy proto-Śiva isten-kultusz, illetve egy termékenységi kultusz, mely a nemi szerveknek mint a termékenység és teremtés szimbólumainak kultikus tiszteletét jelentette. Bár van némi szakmai bizonytalanság a “szarvas isten” és a kultusztárgyak magyarázatát illetően [3] - amely nem is oldható meg, míg a táblák írását meg nem fejtik - nyugodtan állíthatjuk, hogy egy aszkéta-istent ábrázol.

dot

Az Indus-völgyi kultúra gyakorlatilag már szétesett az arya invázió idejére, s a hódítás könnyen véget vetett annak, ami még megmaradt. Úgy tűnik azonban, hogy az Indus-völgyi kultúra elemei nem vesztek el, hanem párhuzamosan működtek a domináns arya vallással. Ez már csak azért is valószínű, mert az arya kasztrendszer nem tette lehetővé a leigázott népek számára a védák olvasását és az áldozatokon való részvételt, így azok ősi vallási gyakorlataikat végezték továbbra is. Jól tükrözi ezt a mai hinduizmus két különálló papi kasztja: a védikus áldozatokat végző brahmana-papság és a (dravida eredetű) szertartásokat végző paria-papság. Az ősi vallásból tehát fennmaradtak és újra felszínre kerültek olyan elemek, mint a lingam-imádat, Śiva imádata és számos más elem [4], melyek beemelődtek a központi hinduizmusba.

Az Śiva-kultusz mint az eredeti és őslakos vallás létét és fennmaradását az is bizonyítja, hogy számos védikus irat rosszallóan, sőt helyenként ellenséges módon kritizálja az aszketikus formákat, illetve lenézéssel kezeli az őslakosok fallosz-imádatát. Ez persze a védák szerzőinek, a riśiktől származó, felső kasztba tartozó brahmana papságnak a véleménye, akik lenézték a hódítás folytán alsó kasztba kerülő őslakos ‘barbárok’ vallási praxisait és aszkétáit. az arya társadalom élesen szembehelyezkedett a leigázott helyi kultúrákkal, hiszen materialista és hedonista társadalom volt. Ez persze nem azt jelenti, hogy azaryák misztika és kultikus vallás nélkül éltek volna, hiszen a védákat éppen a riśik, a “látók” transzcendentális élményei inspirálták. Ezeket a transzcendens élményeket azonban nem extrém aszketizmuson keresztül szerezték meg, hanem egy pszichotropikus ital, a szóma (soma) [5] - a “halhatatlanság itala” - fogyasztásával. Az ezekből az élményekből származó látomásos himnuszok és misztikus üzeneteik egy igen szerteágazó rituálé-rendszerbe épültek bele, mely elsősorban arra irányult, hogy megnyerjék az istenek segítségét áldozati ajándékokkal főleg anyagi célok érdekében.

dot

A brahman papok végezték a tűz áldozatot, mely a védikus vallás gerincét alkotta, és amelyet az istenek kiengesztelésének egyetlen igaz módjának tartottak. (Sok tantrikus és poszt-védikus hindu irányzat átvette a tűzimádat és tűz-kultusz valamilyen formáját.) Később azonban az őslakosok ‘idegen’ vallásának és aszketizmusának erejét is elismerték mint ugyanolyan erővel bíró módszert. Egy érdekes mítosz, mely jól bizonyítja az aszketizmus bekerülését a központi hinduizmusba, egy igaz arya származású, Dakśa nevű riśi tűz-áldozatáról szól, melyet a Himalája egyik hegycsúcsán készül véghezvinni. Az összes istent és párját meghívta, kivéve Śivát és feleségét Parvatít. Szándékosan mellőzte őket, mert az áldozat Viśnunak, a védikus Nap-Istennek szólt, aki az egyedüli Legfelső Isten. Śiva nem fogadható be ebbe a kiváló társaságba, mert mocskos, ‘szennyező’ szokásai vannak: meztelenül rohangál a dzsungelben; vadállatok, szellemek és démonok veszik körül; a halottégetők hamujával keni be testét; koponyát használ ivócsészének; állandó révületben van a folyamatos hasis szívástól; és vadul nevetve úgy viselkedik, mint egy őrült. Röviden, egy aszkéta, mi több egy idegen. Śiva felesége borzasztóan megsértődik és bosszút kíván. Śiva próbálja megnyugtatni, mondván, hogy hívei az igazi meditatív szellem erejével imádják őt, és ezért nincs szüksége tűz-áldozatra, de nem sikerül meggyőznie Parvatít. Végül engedve haragjának Śiva felveszi rettenetes alakját mint a Pusztítás Istene, és tüzet szórva harmadik szeméből ráront az istenekre, azzal fenyegetve hogy, mind elpusztítja őket. Az erődemonstráció következtében Dakśa azonnal elismeri tévedését - ‘jobb a haragjától félni, mint a többi isten áldását kérni’ - és ettől fogva őt imádja mint a Legerősebb Istent, aki nélkül a tűzáldozat nem lenne teljes [Hartsuiker; 1993:14].

Ebben a mítoszban két tűz szerepel: egy áldozati ‘külső’ tűz, mely védikus módszer az istenek eléréséhez; a másik Śiva ‘belső’ tüze, melyet aszketikus gyakorlatai révén fejlesztett ki, ez dravida módszer az istenekhez való felkapaszkodáshoz. Śiva tüze szállt szembe az áldozat tüzével - és Śiva győzedelmeskedett. Így Śiva nemsokára az egyik domináns istenséggé lesz a központi hindu panteonban, és az aszketizmust a “kétszer születettek” kasztjához tartozók életének utolsó szakaszaként (pravrajya) intézményesítik. Az aszketizmus elfogadott, sőt tisztelt életformává válik.

A “kétszer születettek” kasztja a felső három kasztra vonatkozik: a brahmin papokra (brahmana), a harcosokra és uralkodókra (kśatríya), továbbá a kereskedőkre és gazdagokra (vaisya). Az “egyszer születettek”, a munkások (śudra) kasztja először a leigázott őslakosokat jelentette, de később úgy határozzák meg mint ‘szolga-kasztot’. A “kétszer születettekre” vonatkozott az élet négy szakaszra való osztása: az első korszak a tanulókor (brahmacarí), mely a védák tanulmányozását jelenti egy mester (guru) vezetésével és amely teljes cölibátust is jelent. A második korszak a produktív házas élet (grihastha), mely a családi és kasztbeli követelményeknek való megfelelést jelenti. A harmadik korszak pedig az aszkétakor, mely azt jelenti, hogy az ember erdei remeteségbe vonul (ahová felesége is elkísérheti) és aszketikus remete életet folytat, vagyis a szent szövegek tanulmányozásának, az áldozatoknak és a megszabadító gyakorlatoknak szenteli hátralevő életét. A negyedik szakasz (melyet csak kevesen lépnek meg) a mindenről való lemondás és a vándorló aszkéta (sannyasí) élet, a Brahmannal való eggyé válás szakasza. Ezt az életformát nevezzük “erdei hagyománynak”, mely számos filozófiai művet hozott létre, nem utolsó sorban a ‘Titkos Tanításokat’, az Upaniśadokat.

[« tartalom ]

OM


A mitikus Siva

A Védikus Síva

A pre-védikus időktől kezdődően összetett változások következtében számos śaiva csoport alakult ki. Olyan főbb csoportok mint a dél indiai Lingayatok és a kasmíri śaivák a saivizmus sok teológiai elvét kidolgozták, s így a Śiva imádat egy összetett ötvözete lett az Indián túli saiva filozófiáknak és a helyi népi imádatnak. A védikus isten Rudra egyik megjelenési formájának jelleme és helyzete – akit, ha ezt az ambivalens természetét akarják hangsúlyozni, Śivának „a kegyes vagy irgalmas”-nak neveztek – nyilvánvalóan megjelenik a hatalmas isten, Śiva alakjában, aki Viśnuval együtt a hinduizmus legfőbb istene.

Az ősi indiaiak számára Śiva a műveletlen, veszélyes, megbízhatatlan, és rettegett természet isteni megszemélyesítője. Śiva jelleme azonban közel sem egységes, számos részleges megtestesülése van – melyekben csak egy bizonyos aspektusa jelenik meg – s melyekben magába olvasztja más hasonló természetű istenek isteni vagy démoni erejét. Már a Rig-védában is hatalmas erejének megerősítése mellett, katasztrófa esetén hozzá fordulnak segítségért – melyet akár ő is okozhatott. A védikus korszak folyamán, Śiva – aki eredetileg elviekben és rituálisan is kívülálló volt, bár elismerték hatalmas istenként és hangsúlyozták jóindulatú aspektusait – fokozatosan belépést nyert a megbecsült istenek közé, akik különböző emberi érdekek felett uralkodtak. A védikus istenek közül, Prajapati, a teremtő isten; Indra, a fallosz (így a termékenység) istene; és Agni, a hatalmas tűz istenének alakjai mind beleolvadtak Śiva alakjába.

Rudra „a bömbölő”, Śiva védikus elődje, a viharok és a villám vörös istene. Az árja istenek legdühödtebbike a vadonban él, koszos, haja csimbókokban lóg, hasa fekete, háta vörös. Szeszélyes és félelmetes haragú, ám Indrával és Varunával, a harci istenekkel ellentétben nem az istenek oldalán harcol. Mint a Jóga és a Pusztulás Urát, a védákban gyakran a ‘Śiva’ jelzővel illetik. Neki nem áldoznak külön ételt, csak a helyi isteneknek szánt engesztelési szertartások alkalmával vetnek neki is a földre egy falatot. Mint a szarvasmarhák és a gyógyszerek istenét áldozatokkal kellett engesztelni. Mint a villám vörös istene a hegyekben lakozó félelmetes istenség volt.

Félelmetes szerepeiben Rudrát vörhenyes vagy sötét képű férfiként ábrázolták, akinek zabolátlan természete van, gyilkosak az indulatai, csorog a nyála, akár egy vadállaté, és vadkanon lovagol. Az útonállók istene, a tolvajok ura volt, és az égi íjász, aki a halál és a nyavalyák nyilait lődözte az istenekre, emberekre és a jószágokra.

Agnihoz hasonlóan – akivel időnként azonosítják – Rudra sem csupán pusztított, hanem gyógyított vagy teremtett is. Ezért úgy is ismert, mint a jószág és a vad ura, bölcs és jótékony, a dal és az áldozatok ura, és mint isteni orvos, aki gyógyító művészetéről híres. Ebben a szerepében azt tartották róla, hogy olyan ragyogó, akár a Nap, fénylik, mint az arany, az istenek legjobbika és legszebbike. A gulyák uraként bika képében ábrázolták. Varuna ismeretlen ítéletei és ellenséges indulata ellen hívták segítségül, őt magát valamiféle bírónak tekintették, aki lesújt azokra, akik rosszat tesznek, és az erényeseket támogatja.

Rudra

Rudra

dot

Agni

Agni

 

Mivel Rudra parancsolt a villámoknak, gyakran kapcsolatba hozták Agnival, a tűz istenével, aki egyben elvárta és elősegítette az áldozatok bemutatását. Mint a fény erejével kapcsolatos istent, gyakran kapcsolatba hozzák Indrával is, a Nap istenével. Ő az istenek királya, legyőzhetetlen a csatában: hamuvá égeti ellenfeleit. Ő az égetés istene, az erdőtüzeké, övé a jógázás során önsanyargatással létrehozott „hő” (tapas). [6]

Agni földi szülei a két fadarab, amelyeket összecsiholnak, hogy tüzet lehessen gyújtani. S mivel ezt mindennap meg kell cselekedni, Agni örökifjú – az örök élet birtokosa. A halandók világában mint villám, mint a gyomorban a táplálékot elégető tűz, valamint a házitűzhely lángja jelenik meg.

Legfőbb szerepe az áldozati oltáron égő tűzben való megjelenése. Elégeti az áldozatot elpusztítani akaró démonokat, s ő hívja meg az égi isteneket, hogy vegyenek részt az áldozatban. Végül ő az is, aki odaviszi az isteneknek az áldozatot, hogy egyenek belőle. Ezért gyakran ábrázolják kecskén, ezen az áldozati állaton lovagolva, vagy kecskefejjel, lángsugarakkal a háta mögött. Mivel az áldozat megtestesítője, a hit szerint Agni közvetít az istenek és a halandók között, ő az isteni pap, aki érti mind a földi, mind az égi dolgokat. Śiva örökölt méltóságként követelhette, hogy ő legyen a pap az istenek között, és hogy elismerjék isteni felsőbbrendűségét.

dot

Indra viharisten, a mennykő forgatója, a vadzsráé, amit fegyverként hord a jobb kezében. Hirtelen haragú, csillapíthatatlanul szomjazza a szómát, a mámorító italt, amelyből erejét meríti. Mint az árja harcos királyok, ő is szőke, bőre napégetett vagy aranyszínű, lovon jár, vagy aranykocsit hajt.

Indra szilárdan védelmezi az isteneket és az embereket Vritrával, a démonnal szemben, aki a természet kegyetlen, démonikus oldalát személyesíti meg. Fáradhatatlanul küzd a démonok ellen – újra és újra legyőzi Vritrát, akinek vezetésével a dánaváknak sikerült megbolygatni az istenek és a démonok, a dévák és aszurák, a jó és a rossz, a világosság és sötétség közti, örök egyensúlyt. Indra kényszeríti a dánavákat, hogy az óceán sötét mélyébe meneküljenek vissza. Más démonok mesterkedéseitől is megvédi az embereket és állatokat.

Esőhozóként Indra már eleve jogot formálhatott rá, hogy termékenységistenként tiszteljék – a lingam-kultusz istene is. S mint kiáradó erő, ő a nagy folyók forrása is.

dot

Śiva személyében egyesültek a védikus őseinek még a védikus kornál is régebbre visszanyúló tulajdonságai. Rudra egyik szerepe, melyben ő a szarvasmarhák istene – Paśupati –, kibővült azáltal, hogy magába olvasztotta a Vadállatok Ura szerepet is. Csakhogy a preárja Vadállatok Ura áldozatok bemutatását követelte, mivel az ádozat halál, ölés és erőszak bemutatása, rituális kapcsolatban van a növények és az állatok termékenységével. Śiva termékenységet adó szerepe ezért megerősödött azáltal, hogy a jógikus Vadállatok Urával azonosították, ugyanakkor hangsúlyos benne a kegyetlenségnek Rudrában megtestesülő fogalma. Így Śiva Bhairava, a „Rettenetes” szerepét kibővítve Śiva a termékenységhozó, a ‘teremtő jóságos’.

Ebben az értelemben Śiva pusztító szerepe elengedhetetlen Brahma teremtői szerepe mellett és ezért Brahmát gyakran Śíváénál alárendeltebb helyzetű istennek mondják. Ezért Śiva Mahadeva-ként („Nagy Isten”), Maheśvara-ként („Nagy Úr”), vagy Iśvara-ként, („Teremtő Úrként”) ismert. Legfelső teremtő erejének elismerése a lingam vagy fallosz tisztelete.

Indra

Indra

 

Śiva a kifogyhatatlan erő forrása. Erejét azonban nem a szómából nyeri, mint azt Indra tette, hanem önsanyargató, aszkéta életmódjából adódóan. Ezt példázza annak a történetnek epikus feldolgozása, amely szerint Indra megölte Vritrát, melynek következtében Vritra olyan erőre tett szert – kimeríthetetlen lett energiája –, hogy az istenek közül egyedül Śívának volt a jóga révén elég ereje ahhoz, hogy szembeszegülhessen Vritra erejével és legyőzze őt. Śiva az, aki Indra mögé állva részesíti őt erejében, ami által Indra képessé válik arra, hogy legyőzze Vritrát. Egy másik alkalommal Śiva annyi erőt gyűjtött, hogy az összes többi isten fölé kerekedett. Az aszurák ekkor Brahmatól kapott erejük révén meg-megtámadták az isteneket, akiknek egyikük sem volt elég erős ahhoz, hogy a végzetes nyílvesszőt kilője a démonokra. Ekkor Śiva Indrának adta erejének felét, aki viszont még ezt sem volt képes elviselni, így végül ő adta át erejét neki, hogy elpusztítsa az aszurákat. Ezt meg is tette, csakhogy nem adta vissza az istenek erejét, hanem megtartotta magának és attól fogva mindörökké ő volt a legnagyobb isten. Ezért Śívát gyakran ábrázolják démonölőként, amikor egy aszura testén táncol. Ebben a szerepben ő Maheśa („Nagy Úr”) a démonölő, s elefántbőrt visel, amely egy általa megölt aszuráé volt. [7]

Śiva Indrától örökölt jótevő szerepeinek egyike, hogy ő szabja meg a hét szent folyó útját. A Gangesz, amely Brahmának a Méru-hegyen álló városa körül kanyarog, hatalmas zuhatagokban szakad le a hegyekből. Śiva, hogy megtörje a vízesés erejét, alááll, a víz átfolyik hajának tekergő fonatai között és hét ágra, India hét szent folyójára válik szét. Ilyen szerepében ő Jalamúrti, a „Vízelem Megtestesítője”.

OM

A Brahmanikus Síva

Śiva a brahmanikus filozófiában mint a hindu „szentháromság” egyik tagja jelenik meg. Ebben a hármasságban új eszmék jelennek meg; Brahma a teremtés istene, Viśnu a fenntartás istene, Síva pedig a pusztítás istene. Összekapcsolásuk illet az élet, halál, újjászületés ciklusának brahmanikus fogalmához. Egy mítosz elmeséli, hogy a három erő miként vetekszik folyton egymással:

„Brahma és Viśnu vitába bonyolódtak azon, hogy melyikük a méltóbb a tiszteletre. Miután egy ideje vitatkoztak, megjelent előttük egy tűzoszlop, százszor erősebben lángoló, mint a világegyetemet felfaló tűzvész. Mindkét isten nagyon meglepődött a látványtól, s mindketten úgy döntöttek, hogy meg kell találniuk, honnan ered az oszlop. Így asztán Viśnu egy hatalmas vadkan alakját öltötte fel, és ezer éven át követte az oszlopot lefelé. Brahma pedig sebes hattyú képében felfelé röpült az oszlop mentén ezer éven át. Egyikük sem jutott az oszlop végére, így visszatértek. Amikor fáradtan megérkeztek oda, ahonnan elindultak, Śiva jelent meg előttük. Ekkor jöttek rá, hogy az oszlop Śiva lingamja volt, s elismerték, hogy Śiva a legnagyobb és leginkább tiszteletre méltó az istenek között.” [8]

Azokban a körökben, ahol a Śetaśvatara Upaniśad (kb. Kr.e. 400.) keletkezett, Śiva a legmagasabb helyre került. Szerzője hatalmas lelkesedéssel írja le a samsarából kimenekítő utat, hogy megállapítsa Śiva létezését és kijelentse; Śiva az egyedüli örök isten. Śiva természetének ezen leírásában megtaláljuk mindazokat a szembetűnő jellemvonásokat, melyek a későbbi Śiva, Iśvara formájában tisztán megfigyelhetőek: ő minden létező legvégső alapja és minden élet forrása és irányítója, aki kiárasztja majd visszahúzza magába a világmindenséget. A vele való eggyé válás annak a beazonosító meditációnak a célja, amely a fenomenális létezés teljes megszűnéséhez vezet. Míg Viśnu egy az emberekhez közelebb álló, a világban aktívan résztvevő barát lett, Rudra-Śiva egy ambivalens, rejtőzködő, sokoldalú úrrá és mesterré vált.

Kék testétől eltekintve, jó megjelenésű férfiként ábrázolják, akinek öt arca, négy karja és három szeme van. A harmadik szem akkor jelent meg Śiva homlokának közepén, amikor egy nap Parvatí játékosan eltakarta Śiva szemét, ezáltal sötétségbe borította a világot, és a pusztulás veszélyének tette ki. Śívának ez a harmadik szeme hatalmas fegyver, mert ha ezzel a szemével néz, tűzzel tudja elpusztítani ellenségeit. Ezzel a szemével öl meg minden istent és más teremtményt a világegyetem időről időre történő megsemmisítése során. Ezért nevezik trilocana-nak, „Háromszemű”-nek.

Vannak Śívának más fegyverei is: egy háromágú szigony (pinaka vagy triśúla), a villám jelképe, és azt jelzi, hogy Śiva viharisten, Indra utódja. Van még egy kardja és egy íja (ajagava), valamint egy bunkósbotja, amely koponyában végződik (khatvanga). Továbbá van nála egy két koponyatetőből álló dob (damaru) és egy háló (pasa). Śiva fegyverei közé számít a három kígyó is, amelyek rátekerednek, és bármelyik pillanatban felágaskodhatnak, hogy Śiva ellenségét halálra marják. Az egyik kígyó az isten felkontyozott, fonatokba szedett hajában fekszik összetekeredve, és csuklyás fejét Śiva feje fölé nyújtja; a másik Śiva vállán nyúlik végig, vagy a nyaka köré tekeredik; a harmadik formálja Śiva szent övét.

dot

A fegyverek mellett Śiva személyes jelképeinek legtöbbje az istenség erőszakos vonásait sugallja, amelyekről általában ismert. Többek között ilyen a kígyókból álló fejek és az a koponyákból összefűzött nyaklánc, amelyet Bhútesvaraként, „a temetők és halottégetők feldúlója”, a rossz szellemek és lidércek uraként hord, amikor a temetőkben kísért. Kíséretét a pramathák („kínzók”), bhutak („voltak”), vetalák („gonoszok”), és piśacák („dühödtek”) alkotják, vagyis a temetőkben lakó és emberhúst evő, alakjukat váltogató gonosz szellemek. Bhútesvara jeleníti meg az isteniség kiszámíthatatlan voltát. Ő a vadász aki lemészárolja áldozatát és vadul táncra perdül a véres bőrökben. Ebben az alakjában gyakran idézik meg különböző mágikus rítusok során, hogy legyőzze a gonosz erőket. Míg Viśnu az istenek ügyeinek bajnoka, Śiva a démonokkal is aktív kapcsolatot tart fenn, mi több időnként a démonok oldalára áll.

Śiva-trilocana

Śiva-trilocana

 

 

Śiva-Bhútesvara

Śiva-Bhútesvara

dot

Śiva amikor felveszi Bhairava, „A Rémületes” alakját, erőszakos természete még jobban kiütközik, mert azt mondják, ilyenkor örömét leli az önmagáért való rombolásban. Ebben a szerepében ábrázolva Śívát szintén gonosz manók és démonok seregei veszik körül.

Az egyik híres saiva legenda szerint egyszer amikor Dakśa tűzáldozatot készült bemutatni az isteneknek, az összes istent meg hívta, kivéve Śívát és feleségét Satit. Dakśát ugyanis undorral töltötték el az aszkéta isten szokásai: szörnyű temetőkben kóborol, mint egy őrült, rémek és szellemek csapatainak kíséretében, meztelenül, kócos hajjal, nevetve, sírva, a halotti máglyák hamujában fürödve, a koponyákból és emberi csontdíszekből álló fűzért hordva rohangál össze-vissza; az őrültek imádottjaként, azon lények ura, kinek alapvető természete a sötétség. [9]

 

Mikor Sati megtudta, hogy apja nem hívta meg férjét az ünnepi vacsora-áldozatra elkeseredésében a tűzbe vetette magát. [10] Mikor Śiva megtudta, hogy párja a tűz martaléka lett, rettenetes haragra gerjedt. Felvette rémületet keltő alakját – Bhairava-vá változott –, és őrjöngő pusztításba kezdett. Feldúlta az áldozati szertartást, szétcsapott az istenek között, és levágta Dakśa fejét.

Miután kiőrjöngte magát, iszonyatos fájdalom lett rajta úrrá. Kiszedte felesége szénné éget testét a tűzből, magához ölelte és szólongatta. Hogy fájdalmát csillapítsa, táncra kerekedett; hétszer táncolta körül a világot, érzelmei és táncának ritmusa oly hevesek voltak, hogy vele szenvedett az egész világ. Végül is Viśnu, hogy véget vessen az őrjöngő gyásznak, Sati testét, amelyet Śiva még mindig a karjában tartott, ötven darabra vágta és ezzel észre térítette Śívát. Egy másik verzió szerint Śiva addig vonszolta magával felesége bomlásnak indult testét, míg az szép lassan szét nem eset. Eközben őrjöngött és üvöltözött, s ezzel nagy zavart keltett mindenfelé. Miután magához tért megbánta, hogy megölte Dakśát, és életre keltette, de mivel a fejét nem találták meg, ezért egy kecskefejjel pótolta. [11]

Śiva-Bhairava

Śiva-Bhairava

 

Śiva máskor is gyakran őrjöng. Ilyenkor nevezik Ugra-nak, „Dühöngőnek” vagy Ummat-nak, „Őrültnek”. Mint Aghora („Kinek Semmi Sem Rettenetes”), megmutatja saját természetének jellemvonásait (gonoszság, halál, büntetés) s ellentétüket.

A Mahabharatában Śiva egyszer nyílhegyre kapta az áldozatot, és ezzel akkora félelmet keltett az istenekben és a bölcsekben, hogy az egész világ beleremegett. Śiva ezután rátámadt az istenekre, kiütötte Bhaga szemét, és nagyot rúgott az áldozatból evő Púśanba, úgy hogy kiverte fogait. Egy másik változat szerint úgy intézte, hogy Púsan az áldozatba fúródott nyílon kitörje a fogát. Mindezek után az istenek elismerték Śívát uruknak és oltalmazójuknak, és állandó részt ígértek neki az áldozatból. [12].

dot

Bár Śiva sok istennel viszálykodott, a legnyíltabban mégsem valódi riválisával, Viśnuval, hanem Brahmaval vitázott. A két isten között örök feszültség van. Bár egyes források szerint egyidejűleg születtek a legfelső lény akaratából, rögvest vetélkedni kezdtek egymással. Egyesek szerint Śiva Brahma homlokából pattant ki, megint mások azt állítják, hogy Śiva teremtette Brahmat, aki Śiva kocsisa lett. Az egyik fő mítosz szerint Śiva vágta le Brahma ötödik fejét. Az egyik változat szerint Brahma azzal dicsekedett, hogy nagyobb Śívánál, mire Śiva a körmével lehasította az egyik fejét. Egy másik változat szerint Śiva azért büntette meg Brahmat, mert részegen vérfertőzést követett el lányával. Ennek a mítosznak az egyik variánsa elmeséli, hogy Brahmanak ez a leánya Śiva felesége, Sadhya volt, aki atyja tolakodó közeledését úgy próbálta elkerülni, hogy szarvasünővé változott, csakhogy Brahma szarvasbika képében űzte az egeken át. Śiva, aki mindezt látta, kilőtt egy nyilat, a nyíl levágta a szarvasbika fejét, és Brahma ettől kezdve tiszteletben tartotta Śívát. [13]

Bhairava

Bhairava Dakśa holttestén

Érdekesek azok a mítoszok, ahol megjelenik Śiva igazi vetélytársa. Ezek nem annyira a Brahmával való ellenségeskedésről szólnak, mint a Viśnuval folytatott hatalmi viszályról. Az egyik változat szerint Śiva elhajította lángoló háromágú villámszigonyát, amely előbb tönkrezúzta az áldozatot, amit Dakśa Viśnu tiszteletére mutatott be, aztán Narayana (Viśnu) mellébe fúródott. Narayana ugyanolyan nagy erővel visszadobta, és ezzel kitört a harc a két isten között. A mítosz a puranákban elmesélt változatában, amely szerint Śiva Parvatítól tudta meg, hogy nem hívták meg az áldozati szertartásra. Erre teremtett egy „lényt, mely hasonlatos volt a végzet tüzéhez”. Vírabhadra-nak hívták, rémületes látványt nyújtott, és hatalma borzasztó volt. Śiva külön erre az alkalomra teremtett félistenek százaival és ezreivel együtt elküldte Vírabhadrat az áldozatbemutatás színhelyére. Ezek a teremtmények betörtek a szertatásra, közben omlani kezdtek a hegyek, rengett a föld, üvöltöttek a szelek, és felkavarodott a tenger. Megfutamították az isteneket, Indrát letaposták, Yama páncélja eltört, Sarasvatínak levágták az orrát, Mitrának kinyomták a szemét, Púśan fogait a torkába verték, Candrát összeverték, és Agni mindkét kezét lecsapták. Azután vagy az történt, hogy Dakśa elismerte Śiva felsőbbrendűségét, vagy a Śiva torkát elkapó Viśnu közbelépte arra kényszerítette Śívát, hogy felhagyjon a hatalmi harccal és elismerje Viśnut urának. [14]

dot

Nem teljesen világos, hogy Śívát mint hatalmas devát, rettentő alakjában idézik meg, aki képes démoni erőket uralni, vagy mint a jutalmat osztó, védelmező Úrt. A Legfelső Lény Iśvara aspektusa, amely bizonyíthatóan minden eshetőségen túl van, meglehetősen absztrakt felfogás; ily módon terjesztőinek képekben gazdag, populáris hitet, mitikus gondolkodást kellett használniuk filozófiájuk megértetéséhez. Śiva lehet hogy az egyetlen princípium aki a változás és sokféleség felett áll, ugyanakkor nem szüntette be kapcsolatát a számtalan helyi istennel, és azokkal a hinduk által sokat félt isteni erőkkel. Ezért gyakran hívják segítségül, mint Śiva-Śambhu-t, vagy Śiva-Śankara-t, mely annyit tesz „A Kegyes” illetve „A Békés”. Az igazságos, kemény ítélőbíró szerepében viszont homokóra formájú dobot (damaru) tart a kezében és kötelet, amivel a bűnösöket kötözi meg. Sok megnyilvánulási formája közül van egy pár aktív megjelenési formája az emberi világban; például mint Paśupati („A Tehenek Ura”) a védikus Varuna bilincseit vette át és minden teremtmény jóságos védelmezője.

Śiva mítoszai úgy írják le őt, mint az abszolút hatalmas páratlan Egyet, aki nem felelős senkinek és semminek. Különböző alakjai végtelen természetének különböző aspektusait fejezik ki: Az ő hajfonataiból árad a mennyei Gangesz folyó, mely minden bűnt lemos. Śiva akkor emelte fejére Gangát, mikor a folyó az égből alászállt, hogy vizének súlya elpusztítsa a földet. Ilyen szerepében nevezik Gangadhara-nak, „A Ganga Tartójá”-nak. Az ő hajába fűzve találjuk a fogyó holdat, amely az örökélet nektárjától csepeg, s ezért nevezik Candraśekhara-nak, mely annyit tesz „Holdkoszorúzta”. Śiva a titkos tudások tudója, az örökélet birtokosa. Ezért az orvosságok isteneként is tisztelik. Amikor az istenek a tejóceánt köpülték ki, hogy amritát vagy ambróziát kapjanak, Vasuki, a kígyó, akit az istenek köpülőként használtak, egy idő után mérget kezdett okádni; ha pedig a méreg belehull a tejóceánba, megfertőzi az ambróziát, és ezzel vesztükbe taszítja az isteneket. De Śiva szájával felfogta a kalakúta mérget, de nem nyelte le, hanem jógikus képességeivel megtartotta a torkában, amelyet a méreg kékre festett. Mások szerint teljes teste megkékült. Ebben a szerepében nevezik Nílkantha-nak, „Kéknyakúnak”.

Śiva-Mahayogi

Śiva-Mahayogi

dot

Mint a Jóga Urát, Mahayogi-ként, „Nagy Aszkétaként” emlegetik, és hamuval bekent testtel, tigrisbőrbe öltözve, csapzott hajjal ábrázolják. Koponyákból font nyakláncot hord, haja csapzott mint egy remetéé, meztelen testét fehér hamu borítja. Messze a társadalomtól és a rendezett világtól, az elérhetetlen Himalájai fennsíkon, a Kailaśa hegyen él mint önsanyargató aszkéta. Kígyók keresik a társaságát és rátekerednek a testére.

Örök meditációba mélyedve, az elmélyedésből és önmegtartóztatásból meríti szellemi erejét, ez a forrása korlátlan csodatevő hatalmának. Aszkétaként távol tartja magát a szerelemtől és a homloka közepén lévő harmadik szeméből kicsapó lánggal porrá égeti Kamát, a vágy istenét, amikor az megzavarja a meditációban.

dot

Ugyanakkor egy másik megtestesülésében úgy imádják egész Indiában, mint lingam, mely a fallosz és így az örök potencialitás és termékenység szimbóluma. A haragra gerjedt bölcs, Bhrigu volt az oka, hogy Śívát lingam formájában imádták. A többi bölcs küldte az istenháromság isteneihez, hogy megállapítsa, melyikük a leghatalmasabb. Amikor Bhirgu odaért Śívához, az isten nem üdvözölte; éppen feleségével foglalkozott, és nem akarta ezt félbeszakítani. Mivel Śiva nem adta meg a bölcsnek járó tiszteletet, Bhirgu megátkozta: imádják Śívát ezentúl a fallosz formájában. [15]

dot

Mivel Śiva a ritmus istene is, örömében és bánatában egyaránt szeret táncolni egymagában vagy legfőbb feleségével Dévível. Ilyenkor Nataraja-nak, „A Tánc Királyának” – ő az univerzum örök ritmusának és ciklikusságának megteremtője. Az isten energikus testtartása a teremtés, pusztulás és újjászületés végtelen folyamatát fejezi ki. A tánc jelképezi Śiva dicsőségét és a világegyetem örök mozgását, ami fennmaradását szolgálja. Śiva tűzkarikában táncol, ami a Világmindenség élet-halál folyamatára utal. Minden állandóan változik, ahogy az energia állandóan új alakot ölt a teremtés játékában (líla), kivétel maga az isten, akinek tánca változatlan és abszolút. Nataraja képi megjelenítése az isten ún. „öt tettére utal”. Ezek: a világ teremtése, fönntartása a térben, föloszlatása a négy világkorszak (yuga vagy eon) végén, az isten természetének titokban tartása, és az igazi tudás átadása.

 

Śiva-Nataraja

Śiva-Nataraja

Śiva-Nateśa

Śiva-Nateśa

dot

A Tandava-tánccal minden világkorszak végén ő táncolja pusztulásba a világmindenséget. Ilyenkor Nateśa-nak, a „Tánc Urának” nevezik. A világ ilyenkor beleolvad a világszellembe (brahman), így ez a tánc a maya, a látszatvilág pusztulását jelképezi. A maya már nem Varuna vagy Devi-Śakti teremtő energiája a világegyetemben; a földi életen, az anyagi valóság látszatvilágán uralkodik, azon, amelyekből a hívők különféle módokon szabadulni igyekeznek. Amikor táncol, Śiva a kozmikus valóságot képviseli; fénykoszorú veszi körül és szellemcsapatok kísérik. Bárki, aki olyan szerencsés, hogy megadatott neki e látomás kegye, láthatja. Amikor Seśa, a kígyó látta ezt a táncot, évekre elhagyta Viśnut és abban a reményben, hogy újra láthatja Śiva táncát, önsanyargató életet élt. Maguk az istenek is összegyűlnek, hogy szemtanúi lehessenek a látványnak, amely olyan remeték szerint, akik addig egyedül Viśnut dicsőítették, bizonyság volt arra, Śiva hatalmasabb Viśnunál. Śiva tánca még a démonokra is hat, amikor a temetőben táncol, ilyen módon keríti szellemi hatalmába a tisztátalan, gonosz szellemeket. [16]

dot

Śiva a Legfelső Létezőben rejlő polaritások tipikus példája, aki személyében összebékíti a szemantikailag ellentétes bár komplementáris aspektusokat: egyszerre rettenetes és kedves, teremtő és az ismételt abszorpció közvetítője, örök nyugalom és szüntelen cselekvés – az igazi „mozdulatlan mozgató”. Śiva lényegét az ellentétek kibékítésében látják. Mint az ellentétek egyesítőjét, Ardhaníśvara-nak, „Legfelső Teremtő Úr”-nak nevezik. Ilyenkor Śívát és Śaktiját, azaz nőnemű természetét egyetlen képben egyesítik. A csábító, egykeblű férfi-nő isten fölé magasodik a hosszú boglyába fogott haj, amely a lingamot jelképezi – a női és férfi erők egyesülését.

A világban megjelenő aktív, teremtő, férfi erő, és a passzív, befogadó, női erő – azaz a világot mozgásban tartó két ellentétes pólus – egyesítése az igazi teljesség: az isteni állapot.

Ezek a látszólagos ellentétek egy paradox alakká teszik, aki meghaladva az emberi természetet egy saját misztikus fenségességbe burkolódzik. Jelleme olyan bonyolult és érdekei olyan sokfelé ágaznak szét, hogy a mitikus történetekben mindig konfliktusos helyzetbe kerül. Bár a brahmana filozófusok szeretik hangsúlyozni aszkéta jellemét és szexualitásának rituális és tantrikus eredetét, természetének ezt a két látszólag ellentmondó oldalát általában úgy magyarázzák mint egyazon karakter két arculatát.

dot

Śiva-Ardhaníśvara

Śiva-Ardhaníśvara

Śiva-Kameśvara

Śiva-Kameśvara

 

A tantrikus irányzatok ismerik Śiva még egy megtestesülését, melyet Kameśvara-nak, (a „Vágy Urának”) hívnak. Śiva ezen formáját a kifogyhatatlan szexuális erő formájának tekintik, és annak a primordiális teremtő erőnek, mely képes megtermékenyíteni az amúgy élettelen világot. Ilyen formán Śiva ezen alakja elválaszthatatlanul összefonódik női párjaival, mint az állandó szexuális egyesülésre vágyó, kifogyhatatlan nemi erő. Ezért ezen alakja központi helyet foglal el a śakta irányzatokban. [17]

Śiva ezért nemcsak mint lingam jelenik meg, hanem emberi alakban is megtestesíti a Világmindenség teremtő erejét.

dot

A puránák Śiva 1008 nevét, illetve jelzőjét sorolják fel. Közülük a fentebb említetteken kívül a következők a legismertebbek: Viśvanatha („Mindenek Ura”), Íśana („Uralkodó”), Pancanana („Az Ötarcú”), Giriśa („Hegyek Ura”), Jatadhara („Boglyát [Hajat] Hordó”), Kapalamalin („Koponyafüzéres”), Sthanu („Szilárd”), Hara („Elvivő”).

Om Nammo Sivaya

OM NAMMO ŚIVAYA

 

[« tartalom ]

OM


Síva nöi párjai

Śiva legfőbb női párja Deví vagy Mahadeví (a „Nagy Istennő”), aki a legösszetettebb és leghatalmasabb az istennők közül. Devít az árják előtti időkben a Nagy Anyaistennőként – Észak-Indiában Mata vagy Mataji („Mama”), Dél-Indiában Amman vagy Amba („Anya”) – tisztelték és ezért nevezik Jaganmata-nak („A Világ Anyjának”) és Annapúrna-nak („Élelemben Gazdagnak”) is. Az anyaistennők kultuszának alapja az élet, halál és örök visszatérés vegetális és lunáris ciklusának mítosza. Miként a havonta meghaló és feltámadó Hold, a dzsungel növényei és állatai is ugyanúgy születnek erre a rövid és veszélyekkel teli életre, s mások halálából táplálkoznak, mielőtt maguknak is el kell pusztulniuk. Egy ősi mítosz szerint egy férfi istent egyszer meggyilkoltak, földaraboltak és eltüntettek egy ligetben – tőle származik a világ elesége. Az élelem elfogyasztása után jelentek meg a nemi szervek – így alakult ki a nemiség, a nő és férfi különbözősége. Az anyaistennő két arca, a termékenység és a halál az örökkön körbeforgó élet alapja. Ő az isteni teremtő erő (śakti) központja.

Deví-Kameśvarí

Deví-Kameśvarí

Śiva társa szerepében Deví neve Śakti, vagyis Śiva „śakti”-ja, azaz nőnemű energiája, kinek természete férje szerepeinek sokféleségét tükrözi. Mint egyesült pár, ők ketten jelenítik meg a létezésben megnyílvánuló nemző és teremtő erőket. A kozmikus pár így a primordiális férfi és női princípium megjelenítője. Örök egyesülésben időzve, létrehozzák a természet játékát (líla), amely nem más mint a világ illúzió természete, a maya. Mint Śiva-Śaktit, azaz a világi élet illúziójának megteremtőjét, nevezik Kameśvarí-nak, a „Vágy Úrnőjének” is.

Örök párjának, Śívának megfelelően Devínek is számtalan megnyílvánulási formája, melyeket csakúgy mint Śiva esetében, két nagy csoportra, szelíd és vad természetűekre lehet osztani. fontos, hogy Śiva női párjainak ezen kettősége mind a termékenységgel és halállal áll kapcsolatban.

dot

Deví szelíd alakjai közül az első Satí, akiről már említettük, hogy Dakśa bölcs leánya volt, aki saját akaratából, atyja szándéka ellenére feleségül ment Śívához. Később önszántából atyja áldozati máglyájára lépett, hogy férje becsületét megóvja. Amikor Śiva az asszony halála miatt érzett fájdalmában Satí testét karjaiban tartva táncolni kezdett, Viśnunak darabokra kellett vagdalnia, hogy kivehesse Śiva karjaiból. [18] Ahová Satí testének ötven darabja hullott, azok szent helyekké váltak; ez az eredete annak a tantrikus hitnek, amellyel a yonit, a női nemiszevet tisztelik. [19] Satíban az ideális hindu feleség mintaképét látják, és az önfeláldozó tettének példája nyomán alakult ki az a szokás, melynek értelmében egys hindu özvegyek elégetik magukat férjük halotti máglyáján.

dot

 

Sati Śiva akaratából született újjá, immár Parvatí-ként, a „Himalája Lányaként”. Himavannak, a Himalája istenének és Menának a leánya volt, ezért nevezik Haimavatí-nak is. Ebben a megtestesülésben Deví, a szintén a Himalájából eredő Gangesz istennőjének, Gangának leánytestvére.

Śiva Sati halála után egyre jobban elmélyedt az aszkéta életmódban, és semmi érdeklődést nem mutatott Parvatí iránt. Így aztán Parvatí úgy nyerte meg magának Śívát, hogy maga is vezeklő életmódot folytatott. Keményen sanyargatni kezdte magát – semmit sem evett, jéghideg vízben hevert és más módokon is gyötörte magát. Ekkor Śiva megszakította meditációját és bramanának álcázva meglátogatta Parvatít. Mikor meggyőződött róla, hogy Parvatí tényleg szereti őt leleplezte magát, majd azt mondta neki, hogy hagyja abba az önsanyargatást, majd magával vitte a Himalájába.

Śiva félbeszakítja lemondását és aszketizmusát (tapas), melyet gyakran folyamatos meditációként említenek, hogy elvegye Parvatí-t feleségül – sőt egyesek úgy tartják, hogy még aszketikus mutatványokat is adott elő, hogy megnyerje szerelmét. Śiva olyan mértékben egyesíti magában a szerető és aszkéta szerepét, hogy feleségének is aszkétává (yogi) kell válnia, amikor aszketikus gyakorlatokba kezd, illetve egy vágyódó szeretővé mikor erotikus egyesülésre vágyik. Ezen kettős természet magyarázata abban az ősi kettős felfogásban leledzik, amely a szexuális egyesülést a természet termékenységével hozta szoros összefüggésbe, a szűziesség és az önmegtartóztatás pedig olyan képességeket ad az aszkétának, melyek révén rendkívüli hatással van a láthatatlan világra, illetve csodás eseményeket képes előidézni. Pusztán a szűziesség betartása által az aszkéta annyi szexuális energiát képes felhalmozni, melyet ha hirtelen kienged, képes csodás eredményeket előidézni, mint például a termőföld termékenységének fokozása. Különböző mitikus történetek világítanak rá, hogy mind a szűziesség, mind a szűziesség elvesztése szükséges a természetben megjelenő termékenység és a váltakozó megújulás szempontjából. Az aszketizmus erotikus és termékenységi praktikái és a mitilogikus gondolkodásban túláradó szexualitás a hindu gondolkodás tiszta aszketizmus felé hajlását ellensúlyozza. A természetes szexualitás, míg Krishna személyében idillikus emberi természetként jelenik meg, Śiva személyében misztikus aspektusokkal bővül. Ezért követői joggal látják benne a házas állapot és az aszkéta állapot együttes megvalósítóját. Házassága Parvatival, így a házastársi szerelem modelléül szolgál, az emberi házasság isteni prototípusaként megszenteli azokat az erőket, melyek az emberi faj fennmaradását biztosítják.

 

Śiva és Parvatí Śiva és Parvatí

Uma

Uma

Śiva párja odaadásában még arcának fekete színét is aranyszínűre változtatta. Ebben a megjelenési formájában neve Uma („Fény” vagy „Szépség”). Uma nem csak a megtestesült fény és a szépség aranyszínű istennője; egy másik szerepében ő a termékenység istennője vagy az aratás védasszonya, akit Gaurí-nak („Fehér”) vagy Jagadgaurí-nak hívnak. Megint más megtestesülésében ő Ambika, Śiva (vagy Rudra) húga. Ha Śívát az első emberként és teremtőként tekintik, akkor ő a Puruśa – a Teremtő Ember; női párja Ambika vagy Deví pedig a Prakriti – a Befogadó Természet. Deví ezen teremtő aspektusát nevezik néha Jaganmata-nak is, a „Világ Anyjának”.

dot

Deví félelmetes megjelenési formái közül először Durga-t kell megemlítenünk. Szépséges sárga asszony, tíz karja van, és tigrisen lovagol. Lángokból keletkezett, amelyek Brahma, Viśnu, Śiva és a többi isten szájából törtek elő, kizárólag azzal a céllal, hogy démonokat pusztítsanak el – így Durga rémisztő jelenség, aki arra született, hogy öljön. Durga felnőtt, szép asszonyként született, de az istenek azonnal fegyvereket nyomtak a kezébe, és Mahiśa, a bölénydémon ellen küldték, aki önsanyargató életmódjával olyan erőre tett szert, hogy kiűzhette az isteneket égi birodalmukból. Tíz kezének mindegyikében egy-egy isten különleges fegyverét, isteni erejük jelképét tartotta. Köztük volt Viśnu diszkosza (cakra), Śiva háromágú szigonya (triśula), Varuna kagylója, Agni lángoló nyila, Vayu íja, Surya tegeze és nyilai, Yama vasbotja, Indra villáma, Kubera buzogánya, egy kígyókoszorú Sesától; Durga hátasállata pedig egy himalájai tigris lett.

Durga (a „Nehezen Elérhető”) egy démonról kapta a nevét, aki legyőzte mind a három világot és arra kényszerítette Indrát és az alsóbb rendű isteneket, hogy elhagyják a mennyeket és az erdőkben húzzák meg magukat. A démon megtiltott minden vallásos szertartást is, és a Védák olvasását is. Durgát kellett imádniuk. A folyók kiléptek medrükből, és újat mostak ki maguknak, a tűz elvesztette emésztő erejét, és az égboltról eltűntek a csillagok. Durga magához ragadta a hatalmat a természeti jelenségek fölött; tetszése szerint hullott az eső, és kényszerítette a földet, hogy akkor hozzon termést, amikor annak még nem jött el az ideje. Az istenek Śívához fordultak segítségért, aki először teremtett egy lényt, Kalaratrí-t (a “Sötét Éjszakát”), hogy legyőzze a démont, ám az nem bizonyult sikeresnek. Így Śiva feleségéhez, Devíhez fordult segítségül, aki felvette ezerkarú, rettentő alakját és a démon ellen indult. Iszonyatos küzdelem alakult ki, melyek során Deví kilencmillió lényt bocsájtott ki a testéből, hogy elpusztítsa a démonok rettentő seregét. Végül nagy nehézségek árán legyőzte a démont, s győzelme után felvette Durga nevét.

Durga

Durga

 

Durga tisztelete eredetileg a nem árja sabara, barbara és pulinda törzseket jellemezte [Harivansa II.3.]. Az, hogy az időszámítás szerinti első századokban bekerült a hindu panteonba, a nem ortodox népi hiedelmeknek és főképp a természet teremtő- és pusztítóerőit megszemélyesítő Nagy Istenanya kultuszának a hinduizmus általi fölvételével függ össze. Sok mítoszban ezért Durg a harcos istennőként, a démonoktól veszélyeztetett istenek és világrend oltalmazójaként szerepel. A Vindhya hegységben él nyolc állandó társnőjével, a véres lakomáinak maradékát fölfaló yoginíkkel. Kultusza a középkorban egész Indiában elterjedt, s mindegyre magába olvasztotta a helyi istennők sokféle kultuszát ; többek között Kotravai-ét és Elamm a -ét, a bengáliai Sitala himlőistennőét és másokét. [20]

dot

Kalí

Kalí

Még Durganál is félelmetesebb Kalí, a “Fekete” földanya. Az ő tiszteletére bemutatott szertartások rituális gyilkossággal – egy időben emberáldozatokkal – is jártak. Kalí neve szörnyűséges rítusokkal és a fekete mágiával kapcsolatos. [21] Fekete a bőre, vérrel bemocskolt, szörnyű arcából agyarak merednek elő, szemöldöke fölött – Ś ívához hasonlóan – egy harmadik szemet is visel. Tíz vagy négy karja van, az egyikben fegyvert, a másikban egy óriás vértől csöpögő fejét tartja ; maradék karjait a hívői felé tartja. Ujjai karmokban végződnek. Teste csupasz, csak ‘ ékszereit ’ viseli: kisgyermekekből készített fülbevalót, kígyónyakláncot és koponyafüzért, amelyet fiai fejéből készített, és egy övet, ahonnan démonkezek és fejek csüngenek alá, amelyek a karmát, a cselekvést jelképezik.

Kalí azután vált vérszomjassá, hogy megölte Raktavíra démont, akinek Brahma azt adományozta, hogy minden csepp véréből, a démon testéből hullik, ezer ugyanolyan démon váljon, mint maga Raktavíra. Így aztán Kalínak egyetlen lehetősége volt rá, hogy megölje: fel kellett kapnia, egy lándzsával átszúrnia, és a démon kiomló vérét az utolsó cseppig meg kellett innia. Az istennőt gyakran ábrázolják kilógó nyelvvel, vértől csöpögő szájjal. Azt mondják, hogy azt az erőt jelképezi, amely minden cselekvés rugója.

Ha Kalí szabadjára engedi pusztító, vak szenvedélyét, semmi sem állhatja útját. Egy alkalommal magának Śívának kellett a Kalí által leöldökölt démonok közé vegyülnie, és el kellett tűrnie, hogy a győzelmi táncát járó istennő rátaposson, mert másképpen nem lehetett Kalít észretéríteni és megmenteni a világot attól, hogy összeomoljon. Mondják, hogy ebben az éretelemben Kalí Śíván is felülkerekedett, és ebben a formájában neve Kalí, “az idő legyőzője”. Deví, a termékenység romboló aspektusában kérlelhetetlen pusztítóként azonos az Idővel, amely még Śívát is legyőzi. Ő burkolja sötétségbe a világot minden kalpa végén, miután bevégezte elpusztítását. E funkciójában neve Kalaratri (az “Idők Éje”).

dot

 

Kalí más rettenő alakjában mint Bhajravi vagy Bhairaví („Szörnyű”) ismert, kinek más nevei Candi („Haragos”) és Maheśvari („Hatalmas Úrnő”). Bhairaví, a szörnyűséges így Śiva-Bhairava megtestesülésének párja, mert ebben a szerepében Śiva örömét leli a pusztításban. Kalí Bhairava-megnyílvánulásának másik neve Camunda .

Meg kell még említenünk Cinnamasta-t, a “Bölcsesség Nagy Istennőjét”, aki a 12. század óta népszerű Indiában. Általában Rati hátán állva ábrázolják, aki férjével, Kamával, a “Vágy Urával” fölülről közösül. Az aktus során keletkezett szexuális energia táplálja Cinnamastat. Ő viszonzásul lefejezi magát, hogy saját vérével táplálja híveit, összkötve ezáltal a szexualitást és a halált, a Világmindenséget uraló két ellentétes, ám összetartozó elvet.

Cinnamasta kultusza főleg a tantrikus szektákban és tantrikus gyakorlatokban vált jelentőssé. [22]

dot

Kali kultusza mivel véres áldozatokkal áll kapcsolatban, sokban idegen az ortodox hinduizmustól. Kiemelten fontos azonban a különböző tantrikus és saktista szekták hiedelmeiben. A démonok írtójaként és hatalmas, oltalmazó-istennőként való tisztelete főképp Bengáliában terjedt el; itt található a legnagyobb neki állított szentély is a Kalíghata, azaz Calcutta (Kalkutta), amely a bengáliai főváros nevét is adta. A kalkuttai Kalighat ünnepen mind a mai napig 800 kecskét ölnek le, s fejüket egy halomba hordják Kali istennő képe előtt.

Cinnamasta

Cinnamasta

 

[« tartalom ]

Kali Yantra

 



Síva gyermekei

A Śiva és Śakti közösülésével létrehozott energia-fénygyűrűket a devatáknak nevezett férfi és női figurákkal ábrázolják. Az oroszlánfejű Kírtimukha pédául Śiva haragjából született, hogy elpusztítsa Rahu-t. Vírabhadrát pedig azért teremtette, hogy megölje Dakśa-t. A hinduk számára a devaták mint Śiva-Śakti megjelenési formái, egyfajta valóságot jelentenek, az istennő finomabb ön-energiájának megjelenési formáit látják bennük. Az alakot öltött devata felhívás a tantrikának, hogy saját testét azonosítsa a kozmikus energia megfelelő szintjével. A hindu Tantra szerint, ha helyesen hajtják végre az adott istenségre összpontosított szertartást, az ember maga is az imádat tárgyává lesz; az istentisztelet lényegében meditálás egy vagy több devata ábrázolásán.

dot

Śiva és Parvatí egyesülésének gyümölcse, a későbbi hindu pantheon egyik legerősebb alakja lett: Skandha (a „Támadó”) vagy Karttikeya (a „Krittik Fia”), a hadisten, aki bizonyos mértékig háttérbe szorította Agnit. Az istenek védelmezőjének szerepében Skandha minden elődjénél korlátoltabb; semmi sem érdekli a harcon kívül. Még az asszonyokkal sem törődik, sok mítosz szerint ki nem állhathja őket, s nem tűr meg asszonyt a templomaiban – agglegényi szerepében Kumara-nak („Fiú”) is hívják. Mások szerint van felesége, Kaumarí vagy Devasena, és egy időben udvarolt Siddhinek és Buddhinak. Úgy ábrázolják, hogy egy páván ül, kezében íjjal és nyíllal. Egyetlen testéből hat fej, hat pár kar és láb nőtt ki. Hátasállata a páva (vahana), állandó attribútumai pedig a kopja, az íj, és a lobogóin ábrázolt kakas.

Születéséről több fajta legenda szól. A Śívához kapcsolódó mítosz szerint Śiva és Parvatí fiaként született Agni közbenjárásával, hogy elpusztítsa az aszurák egyikét, Tarakát, akit Brahma ígérete szerint Síva fián kívül senki sem ölhetett meg. Skandha fogantatásakor Síva magja a tűzbe hullott, de Agni tűzisten nem bírta megtartani, s így a Gangába – a Gangesz folyóba – dobta. A folyó a Himavat hegyre vitte, és az ott megszülető fiút a hat Krittika – a Fiastyúk csillagai – nevelték föl, innen származik másik neve: Karttikeya. Mivel mindegyik asszony magának követelte a gyereket, mind a mellét nyújtotta volna neki, hogy szophasson. Ezért Karttikeya hat szájat (vagy hat fejet) növesztett magának, és így mind a hat nevelőanyja táplálhatta. [23]

Egy másik verzió szerint Skandha Agni és Svaha gyermeke. Svaha más-más risifeleségnek álcázva magát hat együttlét során összegyűjtötte Agni hat magvát, és egy Gangeszvízzel megtöltött aranytartályban őrizte és táplálta őket. A risik szakadatlan áhítatos éneke kísérte a magok fejlődését a megszentelt vízben, és a magokból ennek köszönhetően hatfejű, tizenkét szemű, tizenkét karú, tizenkét lábú fiú született. Ez volt Karttikeya. [24]

Amikor a gyermek felnőtt, annak rendje módja szerint az égi seregek parancsnoka lett, és az adomány feltételeit nem sértve, megölte Taraka démont.

Skandha

Skandha

 

Muruhan

Muruhan

 

Skandha kultusza különösen Dél-Indiában terjedt el, ahol a dravida hadistennel, Muruhan-nal azonosították és Subrahmanya („Jóindulatú a Brahmanokhoz”) néven tisztelik. Muruhan az ősi tamilok fő istene – mint családi isten a mai napig népszerű Tamilnaduban. A régi tamiloknál a vadászat, a háború, és a győzelem istene, továbbá néhol a tolvajok pártfogójának is tartják. Eredetileg valószínűleg hegyi törzsek isteneként alakult ki, templomai hegyekben épültek. Szoros kapcsolata van a növényzettel és feltehetőleg a tűz- és Nap-tisztelettel. Közeli kapcsolatban állt a samanizmussal, s Muruhan papjai, akik ugyancsak lándzsával voltak felfegyverezve, egy külön tisztáson járták el az „őrült táncot”. Attribútumai a vérvörös lándzsa és a virágfüzér. Hátasállata (vahana) a páva vagy ritkábban elefánt. Gyakran elevenítik meg hat arccal és tizenkét kézzel.

Muruhant faluvédő istenként tisztelik a dél-indiai Tamilnadu és Kerala államokban – a róla szóló helyi történetek leírják harcát a helyi démonokkal és az erdőben uralkodó sötétséggel. Úgy tisztelik mint Śiva erejének megtestesülését, hasonlóan ahhoz, ahogyan a vaiśyák imádják Viśnu avataráit. A távoli és misztikumba burkolódzó Śívával ellentétben ő fiatal és győzedelmes, mitöbb aktív szerepet vállal hívei életében. Nem is csoda, hisz a Muruhan életéről szóló legendákra nagymértékben hatott a bhakti mozgalom.

dot

 

Śiva másik legfőbb gyermeke Ganeśa. Ganeśa néhány tulajdonsága Śívára utal: hasa körül kobra tekeredik, összesodort hajfürtjei a Jóga Urának félelmetes haját idézik. Ám ő tulságosan is játékos ahhoz, hogy aszkéta legyen. Hatalmas népszerűsége csalafintaságán alapszik és azon, hogy mindig kész segíteni hívein a bajban. Ganeśa alakja minden bizonnyal egy törzsi totemből származik; a legendák arról, hogyan szerezte állatfejét, a törzsi kultusz hinduizmusba történő beolvadására utalnak.

Vörös vagy sárga, emberi törzzsel, hatalmas gömbölyödő hassal, négy (pár) karral és elefántfejjel ábrázolják, szájából egyetlen agyar meredezik csupán. Attribútumai az elefánösztöke, az ormány és az édességekkel teli edény, amelyet örökösen a szájához emel. Az egyik kezében letört agyarát tartja, – ezzel írta le a Mahabharata utolsó fejezetét – így az írás és tanulás petrónusa is. Gyakran ábrázolják a félelemnélküliséget jelképező feltartott kézzel.

Hátasállata (vahana) a ravaszságáról híres patkány. Ravaszságára példa az a történet, amikor a pókhasú Ganeśa és öccse, a könnyű léptű, gyors Skandha versenyeztek a világ körül. Skandha pávája hátán nagy iramban elröpült, Ganeśa viszont leírt egy kört isteni szülei körül, kijelentve, hogy ezzel ő már körbejárta a Világmindenséget.

dot

Ganeśa

Ganeśa

Śiva, Parvatí és Ganeśa

Śiva, Parvatí és Ganeśa

Noha Śiva fiaként tisztelik, a legenda szerint mégsem Śiva a valódi apja. Születése körülményeinek legelterjedtebb változata, hogy amíg Parvatí mosakodott, a lábáról egy kis sarat meg némi kenőcsöt szedett le, és egy férfialakot mintázott belőle. Életet adott neki és kérte, vigyázzon az ajtóra, míg mosakszik – nem szerette ugyanis, hogy Śiva mindig fürdés közben zaklatja. Mikor Śiva hazaért, nemcsak hogy egy ismeretlen emberistent talált a házában, ráadásul Ganeśa nem is akarta beengedni. A fölbőszült Śiva levágta a betolakodó fejét, ám ekkor rájött, hogy Parvatí gyermekével végzett. Mikor Parvatí megtudta mi történt szörnyű szomorúság lett rajta úrrá. Ezért Śiva elküldte ganait (démon és törpe szolgálóit), hogy az első teremtménynek, akivel találkoznak, hozzák el a fejét. Így tértek vissza egy elefántfejjel. Śiva ekkor a fejet feltette Ganeśa nyakára, s visszahozta őt az életbe. Örömmel fogadták az isteni családban, s a Ganeśa vagy Ganapati megtisztelő címet adományozták neki, amely annyit tesz: „Śiva szolgáinak Ura”. [25]

Amiért Ganeśa oly bátran megvédte Parvatí ajtaját, ő lett a „Bejáratok Őre” és az „Új Nyílások Ura”. Képmása gyakran díszíti a templomok és otthonok bejáratát. Nevéhez a szertartások kezdetekor vagy útra keléskor fohászkodnak, hiszen egyik szerepében ő az „Akadályok Jóságos Elhárítója”. Az esküvőket is Ganeśa áldja meg, sőt általában minden dolgok kezdetét is. Képével ezért gyakran díszítik a naptárakat. Ebben a szerepében a „Kezdetek Ura” a neve.

Ganeśa a legnépszerűbb indiai istenek egyike, ábrázolásai és templomai mindenfelé megtalálhatóak Indiában, különösen délen. A Ganeś Caturthi ünnepen, mely Ganeśa születésnapja – a bhadrapada holdhónap (augusztus-szeptember) negyedik napja (caturthi) – Maharaśtra államban és fővárosában Mumbaiban (Bombay) ilyenkor körbehordozzák Ganeśa díszes szobrait. Az ünnepségen a helyi lakosok tízezrei vesznek részt.

 

dot

Meg kell még említenünk Śiva egyik másik déli gyermekét Ajjappan-t. Ajjapan Śiva és Viśnu egyesüléséből született. Mivel mindketten férfiak voltak, Viśnu női alakot öltött, hogy meg tudjon foganni. Ajjappan másik neve így Ayonijatan, a „Nem Női Szervekből Született”. További neve Harihara, amely az egymást kiegészítő princípiumok – a Megtartó Viśnu (Hari, kék) és a Pusztító Śiva (Hara, fehér) – együttes megjelenését fejezi ki.

Ajjappan története Datta és Lila házasságával kezdődött. Datta nem sokkal esküvőjük után elhagyta Lilát, s megátkozta, hogy Mahiśiként – bivalyfejű démonként – szülessen újjá. Mahiśi szigorú önsanyargatásban élt, ezért az istenek természetfölötti erővel ruházták fel, ám úgy rendelkeztek, hogy csak egy olyan gyermek fogja tudni majd megszabadítani az átoktól, aki két férfi házasságából születik, és tizenkét évig halandóként él. Mahiśi olyan nagy erőre tett szert, hogy legyőzte az isteneket és uralkodni kezdett a Világmindenség fölött. Śiva és Viśnu erre egyesült és Ajjappanként testesült meg. A csecsemőt egy folyó partjára kitéve találta meg egy király. Tizenkét évig trónörökösként élt az udvarban, ám ekkor a királynőnek gyereke született, és féltékeny lett. Betegséget színlelt, és Ajjappant elküldte az erdőbe párductejért, remélve, hogy a vadállatok majd széttépik. Ajjappan azonban találkozott Mahiśivel az erdőben, megölte és ezáltal kiszabadította belőle Lilát. Akkor tigrisháton a palotába vágtatott, útján pedig párducok kísérték.

Ajjappan

Ajjappan

A 20. Századig Ajjappan tisztelete Keralára korlátozódott, különösen a hegyvidéki esőerdőkre a Tamilnadu határát képező Pamba folyó közelében. 1950-ben még csak 1000 zarándok ment el Sabarimalába, abba az őserdei templomba, ahol a hagyomány szerint Ajjappan lakik; 1988-ban a zarándokok száma 400 000-re nőtt. Bár Ajjappan helyi falusi isten, jönnek hívei Madrászból, Bombayből és Kalkuttából is. Az ő számukra Ajjappan a változás, a fejlődés és a siker szimbóluma mind világi, mind lelki értelemben. Az erdőből 18 arany lépcsőfok vezet a Sabarimala-templom bejáratához – ez az erkölcsi és szellemi sikerhez vezető utat jelképezi. Minden lépcsőfok egy-egy ragát (szenvedélyt) jelent, a zarándoknak minden évben – ahogy a lépcsőn halad – egy-egy szenvedélyt el kell hagynia. Ily módon a lépcső a hívőnek a szellemi megszabadulás (jayikkuka – „győztessé válás”) folyamata iránti vágyát fejezi ki, amiről Ajjappan nevezetes. [26]

[« tartalom ]

Siva Yantra

 


Síva állatai

Śiva mint Paśupati az „Állatok Ura” minden állat felett uralkodik. Ugyanakkor két fő állatt részesedik csak erejéből: a bika és a kobra. Az indiai hagyomány a teheneknek, bikáknak és kígyóknak (különösen a kobrának) hatalmas jelképes erőt tulajdonít. Elsősorban Śívával azonosítják őket, noha a kígyó (naga) és a tehén jelen van a legtöbb hindu isten attribútuma közt. Kobra ékesíti védelmezőn Śiva nyakát, Ganeśát is kobrák védik a bokájánál és mellénél, továbbá Muruhan pávája is egy kobrát tart szájában. Még Viśnu is a bölcsesség kobrájának a hátán lovagol. Mind a kígyónak, mind a tehénnek kettőségében rejlik az ereje: a kígyó egyszerre romboló és az emberi élet őrzője – a tehén termékenysége és tápláló ereje egyensúlyban van agresszív ösztöneivel.

dot

Csakúgy, mint Śiva, a kétarcú, aki egyben teremtő és pusztító, aszkéta és erotikus, az egyik legfőbb attribútuma, a kobra is ugyanolyan. A kobra halandó, ugyanakkor a halhatatlanok társaságát élvezi. Így gyakran ábrázolják kígyóistenként, Naga-ként, félig ember, félig kígyó alakban. Nagakalokat (kőkígyókat) találunk a falusi és városi fák alatt, vagy a templomok falain, ahol védelmet nyújtanak a hívőknek. A nagák a föld alatti világban, Patalában, Bhogavati nevű fővárusukban őrzik a föld megszámlálhatatlan kincseit. Bölcseknek és varázslóknak tartják őket, akik föl tudják támasztani a holtakat, és képesek váltogatni alakjukat. A nagák úgy szereztek hallhatatlanságot, hogy belekóstoltak az örökéletet adó elixírbe, az amritába. Ekkor hasadt ketté a nyelvük, hiszen az amritát az éles kuśa-fűről kellett lenyalniuk. [27] A nagák gyakran élnek emberek képében az emberek között, míg asszonyaik, a szépségükről híres naginik nemegyszer halandó királyok és hősök feleségei lesznek. A naginik fontos szerephez jutnak a śaktista irányzatokban, mint a titkos erőket bírtokló női erők reprezentánsai. [28]

A kígyóisten imádása megelőzte az árja hódítók védikus vallását is, és mind a mai napig él Dél-India faluközösségeiben. A naga-kultuszok fontosságát bizonyítja, hogy a főbb indiai vallásokban igen sok kígyóisten van. A buddhista legendák egyik fő hőse Mucilinda, a kígyókirály, akit igencsak megrémisztett Buddha koncentrációs képessége. A dzsaina legendákban Dharanendra, a kígyóherceg védelmezi meditációja közben Parsvát, a Gázlókészítőt, míg a vaiśna mítoszokban Ananta, a nagy kígyó őrzi Viśnut, míg az pihen. A hindu mitológiában Śeśa a „Végtelen” – ő testesíti meg a Tejutat, az ő négy bőre a kozmikus idő négy korszaka (yuga). Ő a földalatti világban élő kígyók (naga) királya. A többi kígyókirályt – Takśaka-t és Vasuki-t – fivéreinek tartják, vagy azonosítják vele. Az óceán megköpüléséről szóló mítoszban Śeśa-Vasuki-t használják kötélként a Mandara hegyből csinált köpülőrúdhoz. Śeśát bíbor öltözékben ábrázolják, nyaka körül fehér lánccal, egyik kezében keverőrudat, a másikban ekét (Balarama attribútumát) tartva. A népi hiedelem szerint a földrengést Śeśa ásítása okozza.

Mucilinda

A kígyókultusznak fontos kapcsolata van a lingam-kultusszal [29]. A kobrák örzik a lingamot, s így a kígyó felnagyított phallikus alakja a férfiúi nemzőképesség totemeként is szerepet játszik. A halált és megújjulást egyaránt jelképező mérges kígyó a harapásával képes ölni, levedlett bőre azonban az újjászületés ígéretét hordozza magában. A sokfelé elterjedt körülmetélés szokása – a fityma eltávolítása a hímvesszőről – eredetileg valószínűleg a kígyókultuszbeli újjászületési rítus részét képezte.

A nagákról, vagyis isteni kígyókról alkotott képzetek az indiai forrásokban összekeverednek a Nagákról mint történeti törzsekről alkotottakkal. A naga népcsoport India északnyugati részén élt már jóval az árják odaérkezése előtt. A Nagadvípát (a „nagák országát”) Bharatavarsa, azaz India kilenc körzetének egyikének tartják [Viśnu-purana II. 3.6]; a naga- tővel számos helynév függ össze. A kutatások szerint a valóságos nagák mongoloid fajtájú törzsek lehettek, amelyek közül sokan a kobra-kígyót tartották totemállatuknak.

Siva

dot

A bika iránti tisztelet Śívával való kapcsolatának tudható be. Śiva a nagy fehér bikán, Nandi-n lovagol a démonok ellen vívott harcában. A legtöbb śaiva templomban Nandi szobra köszönti a fő szentélybe belépőket, ő ugyanis az isten legfőbb őrzője. Azokon az ábrázolásokon, ahol a szent családot – Śívát, Parvatít, Ganeśát és Skandhát – ábrázolják, mindig megjelenik Nandi is. A hagyomány szerint ugyanis a bikát Śiva és Parvatí kapta nászajándékul Dakśától, Śiva apósától. Nandi sok tekintetben hasonlít gazdájára: erős, bátor és férfias – ám visszafogott, nem brutális, és szenvedélyét kordában tudja tartani.

 

A hindu mitológiában a tehén mindig is a termékenység és a bőség jelképe volt. Néha még Indra és Agni is a termékeny bika alakját öltötte magára. A tehén, a legfőbb gondoskodó, a Nagy Istennő Maheśvarí jóságos alakjának megtestesülése, azé aki táplálja az életet, amely „végtelen méhéből” származott. A tehenet így az emberiséget tápláló szent állatot tisztelik. A tehén ezért újabban „India anya” szimbóluma lett, a modern indiai állam mitikus megtestesítője. A teheneket, akik szabadon kószálhatnak az utcán, a hinduk szentként tisztelik, továbbá a Nandit jelképező nagy fehér bikákat gyakran tisztelik meg díszes temetési szertartással.

nandi

Nandi

Word formátumban [« word ]

[« tartalom ]

OM


Siva követői

Śiva imádata már megjelenik a Rigvéda Rudrához intézett himnuszaiban, a Vajasaneyi-Sa mhita Śiva-Rudrájához intézett dicsőítő himnuszaiban, az Atharvavédában és a Brahmanákban is. Ugyanakkor Śiva kultikus tisztelete különböző formákhoz kötött, így a saivizmuson belül el kell különítenünk az ún. śaiva iskolákat, vagyis azokat a vallási csoportokat, amelyek Śivát mint a legfelső istent imádják. Madhava a Sarva-darshana-samgraha című művében három śaiva rendszerről beszél: a Nakuliśa-Paśupata, a Śaiva és a Pratyabhijna rendszerekről. Madhava felosztása párhuzamba állítható a Tamilnadu államban kialakult, erősen filozófiai Śaiva-siddhanta rendszerrel, míg a Pratyabhijna rendszert Kaśmir Śaiva (azaz ’kasmíri saivizmus’) néven ismerjük. Míg a Śaiva-siddhanta realisztikus és dualista; a Kaśmir Śaiva idealista és monista. A saivizmus számos további mozgalmat és vallási iskolát hozott létre, mint például a társadalmilag is elkülönülő Lingayat, vagy az aszketizmushoz közel álló Daśnamí Sannyasí. Ezen kívül rengeteg népi és aszketikus formája van Śiva imádatának.

Śiva kultuszának kezdeteit az árják előtti fallikus imádatra vezették vissza. [30] Bár nehezen bizonyítható, világosnak tűnik, hogy a védikus isten Rudra („Üvöltő”) alakja beleolvadt Śiva (az „Ígéretes”) alakjába, aki az Upaniśadok kora után jelent meg. A Śvetaśvatara Upaniśad Śivát a legfelső istenként kezeli, de egészen a Kr.e. második század és a Kr.u. második század közti időszakig – a Paśupata szekta megjelenéséig – nem alakult ki szervezett, szektáriánus imádata.

Számos modern iskolája van a śaiva gondolkozásnak; kezdve a pluralista realizmustól az abszolút monizmusig, de mind egyetértenek abban, hogy elismernek három princípiumot: pati-t, azaz Śivát, mint Urat; paśu-t, a személyes lelket; és paśa-t, azt a köteléket, mely a lelket a földi létezésben tartja. Minden lélek feladata, hogy megszabaduljon kötelékeitől és elérje a śívata („Śiva természete”) állapotát. Az ösvények, melyek elvezethetnek ehhez a célhoz a carya (az imádat külső formája), a kriya (Istennek szentelt bensőséges cselekedet), a yoga (aszketizmus és meditáció), és a j nana (bölcselkedés). A saivizmus, a hinduizmus más formáihoz hasonlóan, Délkelet-Ázsia más részein is elterjedt, beleértve Jávát, Balit, és Indokína és Kambodzsa bizonyos részeit.

[« tartalom ]

OM

A Saivizmus

A teológusoknak fel kellett vállalniuk, hogy megmagyarázzák az Isten, mint minden dolog érintetlen és változatlan oka, és az univerzum közti kapcsolatot. A dél-indiai Śrívaiśnava iskola egyik gondolkodója, Ramanuja (kb. 1017-1137) szerint, brahman (az Isten) egy kiemelkedő tulajdonságokkal rendelkező személy, akit a törekvőnek tárgyává kell tennie a magasabb tudás kutatásában, hiszen csak rajta keresztül érheti el a megszabadulást. Mivel tagadja egy abszolút teremtés elméletét, Isten pusztán saját megváltozásainak – az univerzum kiáradásának, létezésének, és elnyelésének – elsődleges oka. Bár végtelen kiterjedésű, Isten lényegében különbözik minden anyagban megjelenőtől; bármi káros abszolút ellentéte, mentes minden tökéletlenségtől, mindent tudó, mindenható, minden létező legbelső lényege, és minden vallási törekvés legvégső célja. Az univerzum brahman valóságban megjelenő átalakulása, kinek „teste” a tudatos lelkek és minden öntudatlan dolog finom és durva állapotából áll. A karma törvénye szerinte a következő képen működik: az Úr meghatározta a jó és rossz cselekedeteket, majd minden egyes lelket egy testtel ruház fel, melyben tetteket követnek el. Feltárja előttük a szent iratok tudását, melyből megtanulhatják a törvényt (dharma), s beléjük költözik mint belső szabályozó. A személy a saját belátása szerint cselekszik, de szüksége van az Úr hozzájárulásához. Ha a hívő kedvébe akar járni, Isten csalhatatlan igazságérzettel és szerető figyelemmel ruházza fel, hogy helyes cselekedetek felé törekedjen és helyes tetteket próbáljon véghezvinni, melyek révén a törekvő el fog jutni hozzá. Ha nem, Isten távol tartja ettől a céltól.

rămănandí tyăgi

ramanandí tyagi

A bhakti mozgalom hatására Ramajuna kétféle megváltási lehetőséget fogad el: a meditációs módszer által elérhető legmagasabb belátást (jnana ), – a lélek és Isten egységét – mely lerombolja a karma következményeit és Isten áldását eredményezi, nem csak meditációval, hanem a bhakti útján is el lehet érni. Azok, akik az első módszert gyakorolják egy elszigetelt állapotba fognak jutni, a többiek egy végtelenül áldásos örök életet Istenben, kinek természetével egyé válnak, de nem azonosulnak. Nem vesztik el személyiségüket és még Viśnuval is találkozhatnak a Vaikuntha mennyországban, élvezve annak leírhatatlan örömét.

Ramajuna feltételes monizmusát fejtette tovább Madhava (meghalt kb. 1276). Ennek a Kanarese-ből származó brahmannak a dualista tanításai szerint Isten (brahman) és a személyes lélek (atman) örökre különböző marad.

A Śaiva-purana szerzői két találékony kiegészítő doktrínát vezettek be, hogy megmagyarázzák Isten mindenhatóságát és végső természetét (azt az erőt, mely irányítja, felemészti és újrateremti a világot), illetve a világ létezését és azonosságát Istennel. Az „Öt Arc”, vagy manifesztáció teóriája – melyeknek mind külön mitikus nevük és hozzá kapcsolódó mantrája van – jelentős hatással van a rítusokra. Śiva különböző manifesztációit a világban működő kozmikus erőkkel azonosítják. Śiva „első arca” az ún. 'teremtő funkciója’, mellyel az univerzum anyagi okának kialakulását idézi elő. Śiva „második arca” az ún. 'fenntartó funkciója’, mellyel életben tartja az univerzumot. Śiva „harmadik arca” az ún. 'pusztító funkciója', amely az univerzum újra elnyelésével azonos. Śiva „negyedik arca” 'titokzatos erejével' azonos, mellyel a samsara látszatvilágába rejti a lelkeket. „Ötödik arca” pedig 'áldásadó képességével' azonos, amely elvezet a végső megszabadulásig. Ez az öt aktív megjelenési forma a meg-nem-nyilvánult Śiva emanációja, aki a transzcendens brahman.

 

dot

Az arcok tanítása központi elemévé vált egy átfogó klasszifikációs rendszernek. Śiva arcait Isten testének különböző részeivel azonosították, azaz az univerzum különböző régióival; különböző ontológiai princípiumokkal, lételemekkel, érzékszervekkel és cselekményekkel. A rendszer azt bizonyítja, hogy Śiva az egyetlen Mindenség és az univerzum pusztán Śiva manifesztációinak különböző aspektusa. Ötrétű természetében Śiva azonos a 25 (5x5) lételemmel, melyet az indiai filozófia egyik fő iskolája, a Samkhya nevezett meg. Az 5-ös szám fontosságát a saivizmuson belül akkor érthetjük meg igazán, ha szem előtt tartjuk az univerzum négyességének filozófiai gondolatát. (A négy égtájnak kiemelt szerepe van a hindu vallási rítusokban.) Ezen felfogás szerint a világ négyességét egy ötödik aspektus egészíti ki, amely a legfontosabb arculat, hiszen egyesíti magában a négy világ természetét és funkcióját. Ezt a doktrínát egészíti ki az ún. „Öt Létező” (panca sadakhya) tanítása. (Öt dolog viseli magán a sat nevet, mely annyit tesz 'van' vagy 'létező'.) Ezen tanítás szerint a létezés öt olyan aspektussal bír, melyek esetében olyan állapotról beszélhetünk, amelyben megjelenik a létezés (sat) – vagyis a „van” – élménye. Ezek az állapotok vagy létezési formák Isten ötrétű teremtő energiájából (śakti) származnak. Ezekben Isten Sadaśíva (az „Örök Śiva”) aspektusában 'tartózkodik', melyet vagy a Legfelső Létezővel (Brahman) azonosítanak, vagy annak manifesztációjának tekintenek.

Az „Öt Arc” analógiájának tantrikus összefüggéseit foglalja össze az alábbi táblázat:

Elem

Tattva

Mantra

Szín

Forma

Vayu

Indriya

Érzékelés

Cselekvés

Tér

Ăkaśa

Ham

Fehér

Tojás (Pont)

Udana

Hallás

Fül

Száj

Levegő

Vayu

Yam

Fehér

Hatszög

Prana

Tapintás

Bőr

Nemi szerv

Tűz

Tejas

Ram

Vörös

Háromszög

Samana

Látás

Szem

Anus

Víz

Apas

Vam

Kék

Kör (Hold)

Apana

Ízlelés

Nyelv

Kéz

Föld

Pŕthivi

Lam

Sárga

Négyzet

-

Szaglás

Orr

Láb

dot

Egy másik śaiva tanítás Śiva nyolc „megtestesülését” nevezi meg, mint a természetet felépítő nyolc alapvető elemet. Ezek: a Föld, a Víz, a Tűz, a Levegő, a Tér, a Nap, a Hold, és az 'Áldozó' vagy 'szent hívő' (melyet atman-nak, „lélek”-nek is neveznek). Ennek a nyolc elemnek megfelel Śiva valamelyik tradicionális neve vagy aspektusa – az utolsónak általában Paśupati. A létező világ ennek a nyolc formának az eredménye, ezekből áll össze, s csak azért létezhet, mert ez a nyolc megtestesülés együttesen lép fel. Mivel minden ember szintén ebből a nyolc valóságból áll (pl.: az ember szemének fénye a Nap fényével azonos), Śiva biztosítja minden élő ember testi vázát és szellemi organizmusát. Ez a nyolc összetevő nélkülözhetetlen része azoknak a rítusoknak, melyek fenntartják az isteneket, akik kozmikus folyamatokat felügyelnek, s akik valójában Śiva képességeinek megtestesítői.

[« tartalom ]

OM

Kaśmir Śaiva (Pratyabhijna)

Kaśmir Śaiva

A kasmíri iskolát, a Kaśmir Śaivát nevezik Pratyabhijna -nak („Felismerés”) is. Az iskola Śívát, mint az egyetlen legfelső valóságot tiszteli, ezért idealistának és monistának nevezik, s gyakran szembeállítják a dualista Śaiva-siddhanta iskolával. Az iskola legfőbb ideológiai alapját a Śíva-sutra jelenti, melyet Vasugupta-nak nyilvánított ki Śíva. További fontos művek Vasugupta Spanda-karika című műve („Versek a Cselekvésről”; 8-9. század); Utpala Pratyabhijna-śastra című munkája („A Felismerés Könyve”; kb. 900); Abhinavagupta Paramarthasara („A Legfőbb Igazság Lényege”), Pratyabhijnavimarshini (“Gondolatok a Felismerésről”), és Tantraloka (“A Tanítás Fénye”; 10. század) című munkái, továbbá Kśemaraja Shiva-sutra-vimarshini (“Gondolatok a Śíva-szútráról”).

Felfogásuk szerint Śiva az Egyetlen Valóság és az univerzum anyagi és hatékony oka. Śíva hatalma öt aspektusban nyilvánul meg: cit („tudatosság”), ananda („áldás”), icha („vágy”), jnana („bölcsesség”), és kriya („cselekvés”). Śiva elsősorban különleges erőként manifesztálódik, mint a létezés elsődleges oka. Másodjára mint az egyes emberekben lakozó végtelenszámú lélek manifesztálódik, akik a tisztátalanság fátyla miatt elfelejtik, hogy a Legfelső testet öltései. Ezt a fátylat intenzív hittel és Istenre irányuló meditációval lehet letépni, melynek révén a lélek átváltozik egy univerzális lélekké, míg végül eléri a megszabadulást azáltal, hogy intuitív módon, villámszerűen belelát saját természetébe. A kaśmir śaiva követői számára a megszabadulást tehát intenzív meditáció útján lehet elérni, oly módon hogy felismerjük, személyes lelkünk (atman) és az Úr (brahman) azonos természetét.

Azok a hinduk, akik ehhez a csoporthoz tartoznak úgy tartják, hogy ez a tanítás a Legfelső Valóság megnyilvánulása, a Tudó Tudatosságé, mely sem személyes, sem személytelen; csakúgy mint Śiva transzcendentális világ formájában, amely azonos ki nem mondott Gondolataival, melynek tartalma maga az univerzum.

[« tartalom ]

OM

Śaiva siddhanta

Śaiva siddhănta

A Śaiva siddhanta iskola Śivát a Legfelső Istenként tiszteli, s realista és dualista iskolának tekintik szembeállítva a Kaśmir Śaiva iskolával. A Śaiva siddhanta elsődleges irodalmát tamil vallásos himnuszok alkotják, melyeket śaiva szentek írtak az 5. és 9. század közt, s melyek összegyűjtött formáját Tirumurai néven ismerjük. Meykandadevar volt az első szisztematikus filozófusa az iskolának a 13. században.

A Śaiva siddhanta három örök princípiumot fogad el: Istent (aki független létező, minősíthetetlen intelligencia, és abszolút áldás); az Univerzumot; és a Lelket. A világot Isten teremtette (hatékony ok) tudatos hatalma által (eszközül szolgáló ok), és a maya (anyagi ok) nem illúzió. A világ teremtésének fő célja a kezdetnélküli lelkek felszabadítása, melyekre úgy tekintenek mint „marhákra” (paśu), akiket megköt a tisztátalanság (mala) hurka (paśa) vagy a szellemi tudatlanság, mely arra kényszeríti őket, hogy karmát hozzanak létre. Azonban a karma (tett-következmény) törvényét ők hasznos folyamatként fogják fel, hiszen mihelyt a lélek sikeresen gazdagabb lett lehetővé téve, hogy magasabb belátások felé törekedjen, Isten kegyelmes módon közbelép, – megjelenik egy teljesen tökéletes, megszabadult lelki vezető (guru) alakjában – kinek szavain keresztül Isten megengedi, hogy a személyes lélek realizálja őt.

[« tartalom ]

OM

Lingayat (Víra Śaiva)

 

A lingayat szekta imádata középpontjában Śiva áll. Śivát mint az egyetlen létező istent imádják, innen másik nevük a Víra Śaiva. A szektát a tizenkettedik században alapította Basava, egy śaiva brahmin, aki tizenhat éves korában eldobta a papi kaszthoz való tartozását jelképező szent fonalat, hogy elvetve az ortodox hinduizmust, a társadalmi egyenlőségeket hirdesse. Nem látta szükségesnek, hogy Śiva és hívei között valaki közvetítsen, és felszólította követőit, hogy viseljenek nyakukban egy kis lingamot, és közvetlenül - bhaktánta módon - imádják Śívát. Innen származik a nevük is: lingayat “lingát viselők”. A fallikus jelkép Śivát szimbolizálja [31], s nyakban való hordása egyértelműen jelzi a szekta brahmanizmus elleni fellépést, hiszen minden felső kaszthoz tartozó, ortodox hindu nő és férfi egy szent madzagot hord a nyaka körül.

Lingăyat Sadhu

Filozófiájukat nézve képesített spirituális monizmusuk és a bhakti iránti elkötelezettségük azt mutatja, hogy a mozgalomra nagy hatással volt a vaiśnava Ramanuja. A bhakti szekták közös vonása az isteni kegyelem és az eksztatikus szeretet tana. A bhakti költők által megénekelt mély bűntudat és a megváltás iránti vágy alkotja a bhaktanta gyakorlatok alapját. Az isteni szeretet úgy is kifejezhető, hogy felebarátainkat nemüktől, társadalmi rangjuktól és kaszthoz való tartozásuktól függetlenül szeretjük. Így a bhakti szekták – beleértve a Lingayatot is – szívesen látták soraikban a női papokat is.

Az extatikus szeretet sok bhakti szektában tantrikus szinezetet kapott, főleg a kezdeti időkben. A hívők gyakran azonosultak Radhaval, hogy szeretőjük Krisna után áhítozva szexuális egyesülésben imádják az istent, hiszen a testi szerelem azonos a lelki szerelemmel. (A kezdeti “balkezes úttal” szemben a mai bhakti kultuszok “jobbkezes utat” járnak, vagyis a Krisnával történő erotikus egyesülést elképzelik vagy arra vágynak, hogy segítőként jelen legyenek Krisna és Radha egyesülésénél.)

Basava nem ismerte el a védák és a brahmanák tekintélyét, és tanítása szerint a szent szövegeknek semmi hasznuk, ha nem vezetnek az istennel való személyes kapcsolathoz. Basava két “érinthetetlen”, paria nőt vett feleségül, és követelte a női egyenjogúságot, valamint a kasztrendszer megszüntetését. Ez a botrányos felfogás a śaiva sadhukhoz, elsősorban az aghorikhoz hasonló. Egy alkalommal - egy brahmin lánya és egy paria házasságkötése után - a helyi király üldözőbe vette Basava követőit. A hívek föllázadtak, és a harc során maga Basava is meghalt. Azonban Dél-India templomait megtöltötték a bhakti tudósok, a hívők csoportjai dicsőítő himnuszokat énekelve vándoroltak szerte az országban templomról templomra, és vitára hívták a helyi szent embereket.

A Lingayatok korábbi kaszt ellenessége mára egy kicsit átfogalmazódott, de a szekta továbbra is anti-brahmanikus, és tagjai nem imádnak semmilyen más isten megjelenítést, csak a linga-t. Mivel elutasítják a védák hitelességét, így a lélekvándorlást, a gyermekházasságot és az özvegyek bánásmódját is, nagyban megelőzték a 19. századi társadalmi reformmozgalmak nézeteit.

[« tartalom ]

OM

Daśnamí Sannyasí

A keresztény időszámítás kezdetétől a Gupta birodalom uralkodása alatt kialakult az indiai ortodox filozófia hat fő iskolája (śaddarśana). Az iskolák közül a Vedanta („A Védák Vége”) iskola jutott kiemelkedő szerephez, melyet gyakran Uttara-Mímamsa-nak is neveznek. Ennek az iskolának egyik legkiválóbb filozófusa volt Śankara tiszteleti nevén Śankaracarya (kb. 788-820). Életrajzai, melyek jóval halála után íródhattak és melyek néhol eltérő adatokat tartalmaznak, megegyeznek abban, hogy Kaladi-ban, Kerala államban született mint Śiva megtestesülése - Śankara, az “ígéretes” Śiva egyik testetöltése - aki nyolcéves korában aszkétának állt. Élete nagy részét utazással töltötte, melynek során végigjárta korának főbb filozófiai iskoláit és szektáit. Bejárta a nagy szent helyeket és tanulóközpontokat, és amikor különböző filozófiákat valló aszkétákkal vagy bölcsekkel találkozott, vitába szállt velük és logikus és átlátható szövegmagyarázataival meggyőzte őket saját igazáról, melyet úgy ismerünk, mint a Vedanta magyarázata, vagyis a ‘védák végének’ magyarázatát. Harminckét évesen hagyta el testét, miután újraélesztette a védikus hindu vallást. Śankara rendszere meghatározó hang a szellemi hinduizmusban mind a mai napig, s tanítványai számos al-iskolát hoztak létre a Vedantán belül, melyek legalább olyan fontosak.

Śankara filozófiai rendszerét nevezik advaita vedantának, vagy “tiszta monizmusnak”, melynek legfőbb állítása, hogy csak a Brahman valós, a világ nem-valós és az egyéni lélek nem más, mint az abszolút lélek. Más szóval tat vam asi, “Te vagy Te”.

Miként a lobogó tűzből születve mind
Szikrák repülnek ezer irányba,
Sokféle lénye a Mulandótlannak
Így rajzik elő és vissza megint.

[Mundaka Upanisad II.1.1]

dot

Śankara érdeme korának aszkéta rendjeinek megszervezése is. A buddhista sanghák mintájára testvériséget alakított ki a hindu aszkéták között. Azáltal, hogy rendszerbe szervezte a szétszórt śaiva szektákat, egy ellentétes erőt hozott létre a terjedő buddhizmussal és dzsainizmussal szemben, melyek ebben az időben már jól szervezett keretek között léteztek. Az aszkéta ‘csoportok’ daśnamí, azaz a “tíz név” néven váltak ismertté, amely a tíz felosztott csoportra utal. A “tíz név”-nek hagyományos jelentése van, mely a tagjait jellemzi valamilyen módon. Ezek:

- Giri

“hegy”

; a hegy kimozdíthatatlansága és mozdulatlansága

: álló aszkéta

- Purí

“város”

; folytonos egyesülés a Brahmannal

: révülő (drog)

- Bharatí

“tanulás”

; tanulással áldott

: szútra olvasó

- Vana

“erdő”

; ligetben élő

: remete

- Ăranya

“erdő”

; erdőben élő, kötöttségektől mentes

: erdei remete

- Parvata

“hegy”

; hegyekben élő

: hegyi remete

- Sagara

“óceán”

; az igazság óceánjának mélységével bíró

: bölcs

- Tírtha

“gázló”

; a Legfelső Én megvalósítója

: dzsaina aszkéta

- Ăśrama

“menedék”

; az élet örömeit meghaladó

: aśrama lakó

- Saraswatí

“igaz tudás”

; hangokon keresztül

: mantrázó

dot

Ezeket az aszkétákat nevezik sanyasíknak, vagyis “lemondóknak”, vagy még pontosabban daśnamí sannyasíknak, melyet még azzal pontosítanak, hogy beavatási nevük elé még odateszik az adott ‘testvériség’ nevét. Ezek elsősorban kolostori vagy remetei életformát űző csoportok, melyeket pusztán ruházatuk és egy-két különböző regula alapján tudunk megkülönböztetni.

Saiva Sannyăsí

Általában okkersárga köpenyt viselnek és, ha sikerül hozzájutniuk, vállukon tigris vagy párducbőrt hordanak, melyen meditálnak. Homlokukon megkülönböztető jelként (tilaka) a halottégetők tüzéből származó hamuval húzott három vízszintes csíkot viselnek [32], melyet időnként testük más részeire is felfestenek. fontos kellékük még a rószafűzér-nyaklánc, amely 108 rudraksa magból áll. Hagyják, hogy szakálluk szabadon nőjön, s hajukat sem vágják – vállukra borulva, vagy kontyba fogva viselik. Néhány csoport csak brahmanok számára nyitott, mások mind a négy kaszt számára, sőt egyes csoportok még nőket is felvesznek. Ezek a śaiva csoportok sokban hasonlítanak más śaiva aszkéta csoportokhoz – inkább hajlanak az individuális aszketizmusra és kevésbé szoros a szervezeti forma mint a vaiśya vairagin-oknál („vágytalanoknál”) vagy gosvamin-oknál („mestereknél”). A sannyasík legfontosabb aszkéta szervezete a nagak („meztelenek”) szektája.

Śankarának tulajdonítják a négy legfőbb hindu kolostor (matha) megalapítását is India négy sarkán: Sringeri Karnataka államban; Jyoti (Joshi) Badrinathban, a Himalájában; Śarada Dwarkaban, Gujarat államban; és Govardhana Puriban, Orissa államban. Mindegyik daśnamí valamelyik kolostorhoz tartozik. Ezen kolostorok apátjai (mahant) több millió śaiva hívő lelki életét irányítják. Őket keresik meg vallási kérdésekben mind a hívők, mind a különböző aszkéta csoportok. A mathák különböző szervezetei arra törekednek, hogy megőrizzék a hinduizmus szigorú vedanta értelmezését. Manapság pedig bizonyos daśnami vezetők kifejezetten ellenzik a társadalmi változásokat.

Word formátumban [« word ]

[« tartalom ]

Sadhus

OM


Jegyzetek:

[1] A yoga alatt értem a négy nagy jógát és kisebb jógafajtáit: Hathayoga, Kriyayoga, Rajayoga, Tantrayoga.

[2] Lásd : IV. fejezet : A lingam imádat . (128. old.)

[3]Sullivan, H.D. felveti, hogy lehetséges, hogy a ‘szarvas isten’ egy termékenységi istennő. Nézete szerint a ‘merevedő fallosz’ egy függő a női alak övén. [ Lásd: A Reexamination of the Religion of the Indus Civilization . in “History of Religions” 1964, 4 (1); 115-25.old.]

[4] Ilyen proto-arya elem például a fák tisztelete, az istenanya-kultusz, a kígyó- és bika-kultusz, továbbá a démon- és tündér-hit. Más survival elemek peldául az ún. ‘yakśa-kultusz’, mely a természetes betegségek isteneinek szimpatetikus mágián alapuló tisztelete; a bengáli ‘śabrotsava’ szertartás, ahol sárral és levelekkel borítják testüket és a nemi szervek neveit kántálják; a ‘devipithák’, melyek Devi istennő szétszórt testének erővel bíró helyei (ma zarándokhelyek); de dravida elem a ‘gramadevaták’ - a faluistenek - tisztelete vagy a ‘puja’ - a (termékenységi) szertartás - is.

[5] A soma északi-, samanista eredetű pszichotropikus oldat, valószínűleg a légyölő galóca (amanita muscaria) préselt, higított oldata.

[6] Lásd : III.3. Śaiva gyakorlatok - A Yoga rendszere (86.old)

[7] Lásd: Mahabharata (VIII.24) & Matsya-purana (125.) & Śíva-purana (II.5) & Śatapatha-brahmana (III.4.4.)

[8] Lásd: Linga-purana (I.17) & Śíva-purana (II.5) & Vayu-purana (55/21-61.) Utal rá : Veronica Ions : Indiai Mitológia . [Corvina, Bp. 1991. ] (40.old.)

[9] Lásd: Briggs, G.W. : Goraknath and the Kanphata Yogis . [Calcutta, YMCA Publ.House, 1938.] (153. old.)

[10] Ennek megfelelően Satiknak hívják azokat az özvegyeket is, akik férjük halotti máglyája mellett élve elégetik magukat. A sati a szanszkrit satya (“igaz”, “erényes”, “út”) szóból ered, így azt az asszonyt jelöli, aki az igaz, erényes utat választotta. A szokást 1829-ben tiltották be az angol hatóságok, de még ma is előfordul egy-egy ilyen eset.

[11] Lásd: Vayu-purana (3 0.) & Viśnu-purana (I.8.)

[12] Lásd : Mahabharata (XII. 283-284.)

[13] Lásd: Satapatha-brahmana (XI.) & Mahabharata (XII.)

[14] Lásd: Viśnu-purana (I.8.)

[15] Lásd: IV. fejezet : A lingam imádat . (128.old)

[16] Śívát Dél-Indiában Nataraja-ként tisztelik. A legfőbb saiva központ Cidambaram, mely Śíva kozmikus táncának legendás színhelye, s immár több mint ezer éve a sivaita művészet és filozófia középpontjában áll. Hatalmas templomát a 10.-16. század folyamán egymást követő uralkodócsládok építették és Śíva-Nataraja-nak ajánlották. A templom Arany Csarnokában van Śíva táncoló képmása, amelyet a legenda szerint néha megszáll az isten és ilyenkor táncra kel. Śíva Parvati előtt bemutatott tánca tiszteletére decemberben nagy ünnepséget rendeznek.

[17] Lásd: III. 2. Śaiva szekták – A tantrikák : Śakta (76.old)

[18] Lásd: Linga-purana (I.100.) & Bhágavata-purana (IV.5.)

[19] Lásd: III. 2. Śaiva szekták – A tantrikák : Śakta (76.old)

[20] Lásd: Agrawala, V.S. : The Glorification of the Great Godess . [ Varanasi, 1963.]

[21] Lásd: III. 2. Śaiva szekták – A “Halál Gyermekei” : Kalika (74.old)

[22] Lásd: III. 2. Śaiva szekták – A tantrikák : Śakta (76.old) & III.3. Śaiva gyakorlatokSukha-yoga (106.old)

[23] Lásd : Matsya-purana (146, 158) & Śíva-purana (II.4) & Ramayana ( I. 36-37.) & Mahabharata (IX.43-46.)

[24] Lásd: Skanda-purana (I.27, 44.) & Śíva-purana (II.4) & Mahabharata (III.213-216.)

[25] Lásd: Ganeśa-purana & Brahmavairatra-purana

[26] Lásd: Waterstone, Richard : India . [Helikon, Bp. 1996.] – Síva déli fiai (76. old.)

[27] Lásd : Mahabharata (I.30.)

[28] Lásd : III. 2. Śaiva szekták – A tantrikák : Śakta (76.old) & III.3. Śaiva gyakorlatokSukha-yoga (106.old)

[29] Lásd: IV. fejezet : A lingam imádat . (128.old)

[30] Lásd: II.1. Śiva kultuszának kialakulása . (29. old.)

[31] Lásd: IV. fejezet : A lingam imádat . (127. old.)

[32] A három vízszintes vonalat Śiva homlokán tripundraka-nak nevezik. Általában hamuból vagy szantálkenőcsből készítik, s a hiedelem szerint lehűti az agyat meditáláskor. De fontosabb az, hogy az Om mantra három első elemét jelképezi. Śivának három szeme van (a harmadik a három vonal közepén található), valamint a háromágú szigony (triśula) az attribútuma. A tripundrakát összefüggésbe hozzák a Holddal is, amely Śiva összesodort hajtincsei között lakozik. A Holdnak is három fázisa van (dagadó, teli és fogyó), energiáját pedig a binduként szolgáló negyedik elem, az Om őshang adja.

[« tartalom ]

[« vissza ]

[ előre »]

Om Nammo Sivaya

trishula

line

Kérlek támogasd a Hindu Könyvtárat!
(Please support the Hindu Library!)

A TE támogatásodra is szükség van!
(YOUR support keeps this site running. Thank you!)

line

Kapala

 

Creative Commons License

Teteje


         

Hinduism                         

 

Web Matrix

line

anthropology | buddhism | hinduism | taoism | hermetics | thelemagick | philosophy | religion | spiritualism | poetry | parapsychology | medicine | transhumanism | ufology

line

Last updated: 21-12-2021

privacy policy | terms of service