Előszó
Közép-Ázsia az átlag európai ember számára a misztikus és szinte felfoghatatlan, értelmezhetetlen vallások világa. A kutatók (kultúrantropológusok, néprajzosok, valláskutatók, művészettörténészek, stb.) számára azonban valami egészen más: A kutatások szinte kifogyhatatlan tárháza, a hagyomány és a fejlődés - az archaikus kultúrák és a dinamikusan fejlődő modern társadalmi formák - állandó találkozásának színtere. Ellentétek, folyamatos változás, békés vagy időnként véres egymásra hatások folytonos küzdőtere...
A legdélibb indiai terület Kerala és Karnataka, a legészakibb Himachal és Uttar Pradesh. A Himalája legmagasabb országa Nepál. Első benyomásra talán nem érthető a területek összekapcsolása, bár egy földrajzi és kulturális sávot alkotnak a Hindusztáni félsziget vonalát követve. Ami összekapcsolja és egy szellemi egységgé teszi ezt a politikailag tagolt és néprajzi szempontból igen vegyes régiót, az a közös kulturális, vallási hagyomány, melyet hinduizmus nak nevezünk.
A hinduizmus az indiai kultuszok és vallási formák gyűjtőneve. Ezért a nyugati és keleti kutatók egyaránt igen tág spektrumban használják ezt a terminust. Azt mondhatjuk hogy a hinduizmus magában hordozza a védikus vallást, a brahmanizmust, a tantrizmust, és az indiai lokális vallásokat is. Az indiaiak [1] bár használják a ‘Hindu’ kifejezést, leginkább úgy határozzák meg vallási hovatartozásukat, hogy melyik isten követői. Ebből a szempontból a ‘hindukon’ belül a két legnagyobb elkülöníthető csoport a visnuiták (vaiśya vagy vaiśva) – azaz Viśnu isten követői, illetve a sivaiták (śaivák) – azaz Śiva isten követői.
Ezen mű a hinduizmusnak azon vallási formáit kívánja bemutatni, melyek Śiva istenhez kapcsolódnak.
Az itt felvázolt eredmények a szakirodalom részletes feldolgozásán túl két kutatómunkán alapulnak. Ily módon eleget tesznek a kulturális antropológia azon követelményének, hogy a leírt általánosítások nem pusztán elméleti következtetések, hanem terepen is megtapasztalt és visszaigazolt adatokra támaszkodnak.
Jegyzetek:
[1] Indiai : a hindusztáni félszigeten élő különböző népcsoportok gyűjtőneve.
|
Word formátumban [« word ] |
TARTALOM
A részletes tartalomjegyzéket lásd a bal oldali oszlopban
» I. Az antropológiai kutatás
» II. A Saivizmus
1. Siva kultuszának kialakulása
2. A mitikus Siva
3. Siva követői
» III. Az erdei hagyomány
1. Aszketizmus
2. Saiva szekták
3. Antropológiai értékelés
» IV. Saiva gyakorlatok
1. Életvitel - Yoga
2. Hatha-yoga
3. Laya-yoga
4. Raja-yoga
5. Tantra-yoga
» V. A Lingam imádat
Dicsőség neked, Ó Nagy Aszkéta!
Rejtett országodban örök nyugalomban
Csodatévő hatalmadban örök nírvána a részed.
A kegyelmes Szésa vigyázza álmod
Álmodj engem is Hatalmas Siva!
OM NAMMO SIVÁYA