Frater Hermit
A zsidó és keresztény kabbalisták
- Jewish and Christian Kabbalists -
Ezidáig a homályos és titkos tanoknak csak azt a különösen elátkozott ágát vizsgáltuk, amely titokban élesen szembehelyezkedett a keresztény vallás hivatalos tanaival. A misztériumok szándékosan a gonosz ösvényét választó, tévútra tévedt keresői mellett azonban sokan voltak az okkult tudás és mágikus formulák birtokában, akik a boszorkányokhoz és varázslókhoz hasonlóan a mindennapi élet peremén éltek, tudásukat azonban a jó szolgálatába állították, vagy ezt állították magukról.
Most tehát végső búcsút veszünk a boszorkányszombattól, és gonosz, veszélyes, sőt gyakran undort keltő praktikáitól, hogy az egyének egy olyan csoportjához tartozó tanok és titkok tanulmányozásával folytassuk utunkat, akik még szomszédjuk megsértésének legcsekélyebb szándékát is elvetették, és éppen ellenkezőleg azt tűzték ki céljukként, hogy hasznosak legyenek embertársuk számára, és kedvező hatással legyenek minden vállalkozására nézve. Azokról a mágusokról és adeptusokról szólok, akik a varázslókkal szemben álltak, sőt néha nyílt ellenségeik voltak.
Mindenképpen el kell ismernem, hogy az effajta osztályozás szükségszerűen önkényes és mesterkélt. A különbségtétel rendkívül törékeny alapokon nyugszik, és még így is utunkon újra meg újra felbukkannak majd olyan, magukat kétségtelenül a gyógyító feladatoknak szentelő boszorkányok és varázslók, akik azonban teljes mértékben készek otthagyni ezeket a feladatokat, amint meghallják a boszorkányszombat hívó jelét, mely arra készteti őket, hogy útnak induljanak és felszálljanak a levegőbe. Másfelől a teológia, kiváltságait és az istenség monopóliumát féltve, nem visszautasította, hogy bármely jó is származhat azokból a praktikákból, amelyeket a nélkül ítélt el, hogy egyáltalán megvizsgált volna; és minden ilyen praktikát Isten esküdt ellenségének, a Sátánnak, Lucifernek, vagy bárhogy nevezzék is, tulajdonította. A teológus habozás nélkül keverte össze a mágusokat és a boszorkányokat, egyként borítva őket átkaival dobta ki őket Krisztus templomából, örökre kiátkozva valamennyit a nélkül, hogy törődött volna azokkal a jó szándékokkal, amelyek látszólag vezérelték őket.
Mégis, mivel ez a különbségtétel kényelmes megoldás, és érdeme, hogy az efféle témák esetében ritka érthetőséget és világosságot tesz lehetővé, jobb híján alkalmazni fogom, hogy ez által bizonyos fokú módszeresség benyomását keltsem, azonban szabadon félreteszem és nem élek vele tovább, amint zavaróvá vagy logikátlanná válik.
Az I. Könyvben tanulmányozott homályos praktikák között felismerhetők voltak a latin varázslás és a skandináv mágia nyomai, amelyek beleolvadtak a középkorban Isten Szava által képviselt bibliai állományba.
Alapjában véve a zsidó hatás az egyik leglényegesebb az okkult tudományokban. Mindenekelőtt a tizenhatodik századtól kezdődően vált egy különösen életerős lendület meghatározójává, amely körülbelül a tizennyolcadik század végéig nem vesztet erejéből, majd a tizenkilencedik század végén új erőre kapott a héber tan, a Kabbala, vagy pontosabban Qabbalah keresztény körökbe való bevezetésének köszönhetően.
A Kabbala a zsidó vallás szívében különös módon kifejlődött rendkívül rejtélyes filozofikus módszer. Különböző rabbik voltak titkainak közvetítői, melyek az izraeliták tömegei előtt ismeretlenek maradtak. Neve a héber qibbel "kapni" szóból származik, és "hagyomány útján átadott tudást" jelent. A Kabbalát alkotó komplex doktrínák kifejtését különböző héber nyelven íródott könyvek tartalmazzák, mint a » Sepher Ha Zohar, vagy "Ragyogás könyve", a » Sepher Jetzirah, vagy "Megformálás könyve", és a Midraschim, vagy az Ótestamentum különálló részeire vonatkozó kommentárok egyes darabjai. |
|
Azt mondhatjuk, hogy a Kabbala a középkori keresztények számára ismeretlen volt. A zsidók féltékenyen hallgattak róla egészen addig a napig, amíg a művelt avatatlanok utat nem törtek maguknak a szentélybe, megfosztották a héber nyelvet fátylaitól, és ezeket a rejtélyes rabbinikus szövegeket latinra fordítva mindenki számára elérhetővé tették. Ebben a munkában résztvevők között volt Pico della Mirandola, Guillaume Postel, Reuchlin, Knorr von Rosenroth és Pistorius.
Nem áll szándékomban ismertetni a Kabbalát ebben a könyvben. Csupán azt említem meg, hogy kinyilatkoztatása friss elemek összetett szókészletét vezette be a teológia nyelvébe, amelynek a keresztények talán érdemtelenül nagy jelentőséget tulajdonítottak, míg figyelmen kívül hagyták a mélyebb tantételeket, amelyek számukra észrevétlenek maradtak. A Kabbala a miszticizmust olyan sziporkázó formulákkal látta el, mint a 10 Sephiroth, vagy számozás, a Bölcsesség 32 útja, és a Tudás 50 Ajtaja; számos, a Bibliában nem megjelenő angyal nevét adta meg; és mindenekfelett rendelkezett az Istenség 72 megnevezésével, amelyek képesek voltak magukkal ragadni azon keresők képzeletét, akik kimerítették a keresztény teológiát anélkül, hogy a tiltott rejtélyek iránti égő és mohó kíváncsiságukat kielégítették volna.
Az európai fülnek meglehetősen különös hangzású és néha nehezen kiejthető isteni neveket azonnal a varázslás és mágia összes szertartásába bevezették. Már láttuk őket a Salamon kulcsainak pentagramjain a cigány zsargon kifejezéseivel keveredve, és így történt meg az, hogy ettől kezdve minden szertartásos ünnepélyességgel kiejtett érthetetlen formulára a "kabbalista szó" kifejezést kezdték használni.
Ugyanez az átalakulás felelős azért is, hogy a "kabbala" szót az "okkult tudományok" pontatlan szinonimájaként szoktuk használni, valamint, hogy a Kabbala nyomait véljük felfedezni mindenféle tanban, amelyeket valójában sohasem volt hatással, a tenyérjóslástól egészen az alkímiáig.
A SZEFÍRÁKAT ÁBRÁZOLÓ FÁT KEZÉBEN TARTÓ ZSIDÓ KABBALISTA
Paulus Ricius, Porta Lucis hæc est porta tetragrammaton, justi intrabunt per eam
(Augsburg, 1516).
|
Nagyon kevés kabbalista ikonográfia ismert. A tizenhatodik és tizennyolcadik században a héber könyvek rendszerint meglehetősen szegényes kivitelezésűek voltak, és ritkán tartalmaztak illusztrációkat. Én azonban meg tudok mutatni egy a Kabbalához kapcsolódó nyomatot egy megtért zsidó, Paulus Ricius rendkívül ritka Porta Lucis hæc est porta tetragrammaton, justi intrabunt per eam című könyvéből.
A nyomat egy a legtisztább rabbinikus típusból való, a Tóra és a Shir ha-Shirim összes misztériumába beavatott idős izraelitát ábrázol, aki az ún. "szefírák fáját", azaz a tíz sephiroth keletkezésük szerinti szent sorrendben való elrendezését tartja a kezében. A legalsó körben a Malchut szó olvasható, amely Királyságot, a felette lévő Iesod pedig Alapzatot jelent. A következő két körön balról jobbra a Hod, Becsület, és a Nisah, Győzelem felirat olvasható. A középső kör neve Tipheret, amely Bájt vagy Dicsőséget jelent. Ezután következik felfelé balról jobbra haladva a Geburah, Erő; Hhesed, Jóság vagy Kegyelem; Binah, Értelem; Hhochmah, Bölcsesség; és Kether, a Korona. Ezek és más hasonló elképzelések tudásának birtokosai számára megnyitja a felsőbb világok ajtóit.
Az ilyenfajta spekulációk, rokon jellegükre hivatkozva, összekapcsolódtak a legmagasztosabb és a legnehezebben érthető filozófiával, és könnyedén elképzelhető, hogy egyrészt annál jobban bámulatban ejtették a közönséges embereket, minél érthetetlenebbek voltak; másrészt új keletűségükkel intenzív érdeklődőket vonzottak, akik úgy gondolták, hogy a platónihoz és az alexandriai filozófusokhoz hasonló titkos tanokba nyernek bepillantást. A Kabbala így az okkult tudományok legmagasabb és legalacsonyabb rendű megnyilvánulásaira is hatással volt, Robert Fludd, Michel Maier, Poste, és John Dee emelkedett értekezéseitől a boszorkányszombatra való elmenetel előtt olvasott Fekete-könyv sötét lapjaiig.
Amint a zsidók elvesztették a Kabbala fölötti monopóliumukat, elsősorban a tizenhatodik század folyamán sok keresztény fogott hozzá, hogy az új tant és a kereszténységet egyesítse, hasonlóan ahhoz, ahogy mások megpróbálták keresztényiesíteni Platónt és Porphyry-t. Létezett például keresztény Kabbala, egy különös és kevésbé ismert tan, amelyet szószólói a filozófia összes ágához adaptálták, és amellyel megkísérelték megmagyarázni a világ minden rejtélyét, a csillagok ösvényétől a legegyszerűbb lényekben keringő élő folyadék titkáig. |
Pico della Mirandola, Guillaume Postel, Cornelius Agrippa, John Dee, Heinrich Khunrath, Paracelsus, Van Helmont, Jakkob Boehme, Gichtel, Valentin Andræ, Michael Maier és Robert Fludd tartozik a fő újítók közé, akik olyan idegen elvekkel vegyítették a keresztény teológiát, amelyeket az hivatalosan sohasem fogadott el.
Az üldöztetésektől való félelem, vagy az egyes emberek szívében lakozó titkok és rejtett dolgok szeretete következtében ezek a gondolkodók e tanokat megtévesztő titokzatossággal vették körül, az avatatlanok számára tiltottnak állították be, és ragaszkodtak ahhoz, hogy e tudás csak azon korlátozott számú kiválasztottak számára fenntartott, akik már örökre kiszabadultak a sors kerekéből.
A kabbalista tudás megszerzésének e nehézségét nagyon jól illusztrálja a Heinrich Khunrath általam franciára fordított Amphitheatrum sapientiæ æternæ christiano-kabalisticum című ritka munkáját díszítő kép.
Ez a szerző – egy 1560 környékén Szászországban született, és 1605-ben Drezdában meghalt lipcsei orvos – a késő tizenhatodik század egyik legnagyszerűbb teozófusa és alkimistája volt, tudományának titkairól beszélve azonban sok zavart és homályt keltett.
A "Szentély Ajtaja és a Bölcsek Lépcsője" című művében (176-os ábra) csodálatosan gazdag feliratokkal mutatja meg, hogy a mágia titkainak megközelítését milyen féltékenyen őrzik. A kép alatti magyarázó feliratban kihangsúlyozza, hogy "a Bölcsesség Amfiteátrumának, az egyetlen örök bölcsességnek az ajtaja keskeny de magasztos [angusta sed tamen augusta], Isten által felszentelt", és a képen látható hét teozófiai fok misztikus lépcsőjén keresztül érhető el.
Ezek a fokok megfelelnek a "tökéletesség hét fokozatának", amelyről Savonarola írt tanulmányt (és amelyet ugyancsak én fordítottam franciára). |
HEINRICH KHUNRATH
LIPCSEI ORVOS ÉS KABBALISTA
Korai tizenhetedik századi nyomat. |
A szerző szerint a belépés elérhető "keresztény – kabbalista, isteni – mágikus, sőt még fizikai – kémiai módon is"; aki kíváncsi tisztázhatja ezeket a feltételezéseket Khunrath könyvének tényleges szövegét figyelmesen elolvasva. A lépcső körül – amelyen két adeptus kísérel meg felmenni, míg egy harmadik éppen a végső fény elérése előtt van – mindenhol latin feliratok tömkelege látható. A boltív tetején lévő felirat így szól "Távozzatok messzire innen, Ó ti avatatlanok", az alsóbb íven pedig az Omnia in omnibus- "Minden mindenben van." felirat látható.
A baloldalon látható nagy felirat a következőképp fordítható: "Valódi isteni misztérium, amely helyes gondolkodással csodálattal és szeretettel ragadtatja el mindazokat, akik megpillantják, és főképpen azokat, akik belsőleg tekintenek rá." A belső ajtóból kiáradó hét tiszta terület meg van számozva; az első hármon látható számok nem valami tiszták, de a legfelsőbb középső területet jelöli az I-es szám, és a mellette lévő balra és jobbra a II-es és a III-as.
A SZENTÉLY AJTAJA ÉS A BÖLCSEK LÉPCSŐJE
Heinrich Khunrath, Amphitheatrum sapientiæ æternæ christiano-kabalisticum
(Hanau, 1609; francia kiadás, 1899). |
A hét felirat a következő:
"I. Mosdjatok meg, legyetek makulátlanok.",
"II. Legyen veletek az Úr, aki minden dolog teremtője, és a más erők, az ő követei.",
"III. A Legfelsőbb Úrhoz onts imákat és könyörgéseket, és himnuszokat az alsóbb Lényeknek.",
"IV. Ha könyörgést először ezen Alsóbb Lényeknek ajánlasz, legyen az értelem szerint olyan fajtából való, amellyel a Mindenható őket bízta meg.",
"V. A félelem és a hódolat legyenek szakadatlanul tőlünk Isten felé szálló hírvivők, és Őtőle hozzánk.",
"VI. Aszerint, hogy milyen próbáknak vettettek alá, örömmel engedelmeskedjetek azoknak (VII), akiknek szent misztériumai, melyeken ekképpen elmerengtek, az arra érdemesek előtt nyitva álljanak, és a méltatlanok elől rejtetve maradjanak."
Ezek voltak a morális és filozófiai feltételek, melyek betartásával az adeptus beléphetett a szentélybe és megismerhette a korlátlan fényt. |
Forrás: [ » Hermit ]
» Hermetika - A Kabbala Atyjai
» Hermetika - Kabbalista Bölcsek
» Hermetika - A Teremtés fogalma a zsidó ezotériában
Kérlek támogasd a Hermetikus Könyvtárat!
(Please support the Hermetic Magic Library!)
A TE támogatásodra is szükség van!
(YOUR support keeps this site running. Thank you!)
|