|
A Nőpápát, vagy a Főpapnőt a Főpaphoz hasonló díszes palástba öltözött, nehéz koronát viselő bölcs nőként ábrázolják. Térdén nyitott könyvet vagy tekercset tart, háta mögött fátyol vagy függöny látható. Némely Tarot kártyán két oszlop között ül.
A Főpapnő legendája - úgy tűnik - a kr.u. 12. század vége körül bukkant fel Európában és vált egyre ismertebbé, míg népszerűségének csúcsát a reformáció idején érte el. A történet szerint a német-országi Mainz város szülötte volt, majd szerelmes lett egy angolus néven tanult. Ragyogó tehetsége révén végül a pápai székig emelkedett, felvéve a VIII. János nevet. úgy hírlik, hogy IV. Leó és III. Benedek pápák között 854-t"l 856-ig sikeresen trónolt. Szerencsétlenségére várandós lett és a Colosseumhoz közel fiúgyermeket szült, de szülés közben meghalt.
Ez a furcsa mese nélkülöz minden alapot és valószínűleg félig-meddig hallomásból összetákolt istentelen mítoszokból és eretnek spekulációkból áll. A Cathar, illetve egyéb középkori szektákban - úgy tudjuk - nők is elérhették a legmagasabb pozíciókat. A Tarot sorozatban a Főpapnő a 2-es számot viseli, amely ellentétességet, relativitást, az ellentétpárok dualizmusát jelöli, ami az egyes számból, az egységből keletkezik. Szimbolizálja a pólusok egymásra gya-korolt hatását, mely a testetöltés folyamatát indítja el és az ember világában az individuális létezés, mint a körülötte lévő világtól elkülönült „én“ tapasztalatát képviseli. Ez az idő száma az időtlenséggel szemben, a teremtés a teremtővel szemben, a Hold tükrözött fénye szemben a Nap közvetlen fényével.
Ebből következően a Nőpápa az ősi idők főpapnőjének leszármazottjaként az egyesülés és a létrehozás Hold-istennőjének megtestesüléseként látható. Némely Tarot kártyán a Nőpápát az egyiptomi íziszhez, Hathor Hold-istennőhöz hasonlóan ábrázolják. Hathor volt a titkos ország - a halottak országának - kalauza, innen a neve: A Nyugat Királyn"je. Halálesetnél vagy haldoklásnál idézték meg védőszellemként.
" az élet forrását ellenőrző hatalmas női erő, aki összegyőjti magában az éltető erőket és egybetartja azokat az eloldásig. Ezért ábrázolják a mindenség alapjául szolgáló pozitív és negatív erőket szimbolizáló két oszlop között ülve, feloldva és egyesítve az ellentétes energiákat. " a passzív összekötő kapocs a fizikai és spirituális szintek között, rajta keresztül realizálható a férfi szívében a teremtő, innen neve: „a lélekben rejl" ragyogás“. Mivel a beavatás kimondatlan szavai csak az intuíció számára hallhatóak, ezért a Bolond első feladata a Papnő titkos nyelvének elsajátítása, hogy a későbbiek folyamán a bölcsesség könyvének sorait olvasni tudja. A könyv, vagy a tekercs, amit a térdén tart, annak a rejtett templomnak titkait tartal-mazza, melynek ő az őrzője.
Pszichológiai szempontból ő a szimbóluma a tudatos és a nem tudatos tudatszférák oszlopait összekötő hídnak, az álmok és víziók inspirálójának, melyek a tudatosság határokon túli folytonosságának titkát leplezik le. A mögötte függő fátyol a psziché belső világainak bejáratát takarja és lehetővé teszi, hogy egyrészt a tudatosság behatoljon, másrészt, hogy a nem tudatos erők rajta keresztül manifesztálódjanak a külvilágban. A kreatív inspiráció és az intuitív felismerés az a két er", melyek csak akkor tudnak áramlani, ha az út szabad.
Azok számára, akik felkészültek, úgy nyilvánul meg, mint a Fény Királynője, aki lágy holdsugaraival mutatja meg a rejtett ösvényt és szabadon árasztja támogatását illetve védelmét. Ebben az aspektusában ő az Isteni Inspiráció - Szófia, a bölcsesség gnosztikus istennője.
A Főpapnő úgy is tekinthető, mint a férfiban lévő női elem, az Anima egy aspektusa. Ez az őskép a férfi tudatalattijában, bár semmi esetre sem egy bizonyos nőt jelent, mégis az életben több alkalommal számos nőre vetítődik ki.
A kép negatív aspektusa akkor jelentkezik, mikor a belső női elem valósága és képessége nem felismert, vagy félreértelmezett. A bölcsesség istennője ebben az esetben átváltozik és a "végzet asszonya", Hekaté lesz, a Hold sötétségének királynője, Lilith, a démonok ura, az illúziók szülője, aki megöli hódolóit.
Javas szempontból vizsgálva a Főpapnő kártyájának asztrológiai analógiája a Nap-Hold együttállás, az újhold. Pozitív aspektusában olyan rejtett dolgokat jelöl, melyek erőt hordoznak. Jelenti az intuíciót, a böl-csességet, a belső élményeket.
Negatív aspektusában jelöli a hallucinációkat, a misztikus, megfoghatatlan elemeket. Ji King analógiája a Föld trigramja, ásványa a hegyikristály, növénye a liliom, állata a hattyú.
[Lásd: Alfred Douglas: A Tarot]
|