|
A képen fiatal férfi áll - a fején jellegzetes lecsüngű karimájú kalappal - egy asztal mögött, melyen különböző eszközök vagy szerszámok láthatók. Ezek némely kártyán mint a Kis Arkánum szimbólumai láthatók (kehely, bot, kard, érme), míg más ábrázolásokon a cipőkészítő varga szerszámainak furcsa gyűjteményeként jelennek meg. A kártyának különböző nevei ismertek: A Mágus, A Kobzos (regős, lantos, költő-énekes), A Bűvész, A Foltozóvarga.
Valószínű eredetileg vándor mutatványost ábrázolt, a Bolondhoz hasonló szórakoztatót, aki városról-városra, faluról-falura vándorolt magányosan vagy színész és zenésztársaival, előadásokat tartott, szerencsét mondott, jósolt, csodaszereket árult. Ezek az emberek a hatóságok gyanakvó pillantásaitól követve gyakran igen bizonytalan létfeltételek mellet voltak közvetítői a nem hithű tanításoknak vagy eretnek gondolatoknak és ideáknak. Ezt a figurát, a féllig szemfényvesztő, félig bölcs embert választották ki a Tarot megalkotói, hogy a számozott kártyák sokrát vezesse. Száma az 1-es, a pozitív cselekvés, az individualitás és a kreativitás száma. A Mágus erőteljes, magabiztos és magányos. Prométheuszt is láthatjuk benne, aki fáklyáját szorongatja, mellyel a tűz áldását lopja le az égből, az istenektől. Prométheusz karaktere a görög mítoszok szerint nagyon hasoknlít a Tarot Mágusáéhoz: gyors észjárású és fortélyos, mint Hermész és Loki istenek vagy Kojot, az indián néphős is igen erős akarattal és önbizalommal bír, hiszen szembeszegül Zeusszal. Pszichológiai szempontból Prométheusz arra az időszakra vonatkozik, amikor az ember először részesül az égi eredetű tudatosságból, önmagára ébred, és így magára veszi az istenség attribútumait. így az istenség felelősségeit is magára vállalja; mostantól felelősséggel tartozik tetteiért. ám a világi dolgok birtoklása következtében elvesztette "lelkének látását". Az ego fénye összezavarja a szellem finomabb sugárzását.
A Tarot sorozat további kártyái azokat a veszedelmeket és kísértéseket mutatják, melyekkel a hosszadalmas keresés alatt kell szembenéznie ahhoz, hogy újra felfedezze amit elveszített, amíg kezében a tudatosság szent tüzével halad tova. A Bolond kártyájától kezdődően a Mágus jelzi a tudatos létezés legelső szintjét, a gyerekben az öntudat megjelenését, és a gyerek elindulását az életútján. Első feladata az, hogy megtanulja, hogyan kell élni a környezetében, meg kell tanulnia erővel és hatalommal használni elemi fegyvereit (pszichikai érzékeit) mielőtt továbbhaladhatna.
Tradícionállisan a Mágus az Adeptus, aki lényénak minden parányi darabját a fizikaitól az isteniig tudatosan egyensúlyba hozta, és ezért képes megjeleníten az isteni erőt a földön. A magasra emelt pálca lángoló akaratának jelképe, mellyel a négy elemet kontrokllálja. Ezeket az előtte lévő oltáron fekvő négy tárgy szimbolizálja. A feje fölött látható szimbólum a Szent Szellem jelenlétét jelzi, így insprációi igazi önvalójából, a benne lévő istenség szikrájából erednek. A Mágus magasrendű bizonyossággal cselekszik, tudva, hogy bármit is akar, az harmóniában van az ég akaratával.
A Mágus viseletének belső díszítései fehérek, hogy mutassák belső tisztaságát és kiegyensúlyottságát; palástjának külseje és öve skarlátszínűek, céltudatos tevékenységének tüzét jelezve. A lábai körül látható liliomok törekvésének törekvésének szimbólumai, a rózsák az elért eredmények.
Ő a tanító, aki akkor jelenik meg, amikor a tanítvány elkészült a találkozásra, a bölcsesség mestere, aki a lélek rejtett útjain fogja tanítani a Bolondot. A hétkznapokbasn ő az az ember, aki arra használja intellektusát és energiáját, hogy a körülötte levő világot megismerje és átalakítsa, aki nem elégedett a dolgok jelenlegi állásával, hanem fáradhatatlanul kutatja azok lényegét és lehetőségeit. Mivel képtelen elfogadni az élet természetéről szóló tanításokat és magyarázatokat, küzdenie kell, hogy a létezés titkait a maga számára tisztázza. Ebben az aspektusában ő a hős, aki merészen nekivág a bölcsesség keresésének, ő a kereső a rejtett templom kapujánál.
Negatív aspektusában a Mágus a Szemfényvesztő csaló, aki az élettel bűvészkedik és nagy örömmel szemléli, hogy okos bűvészmutatványai milyen hatással vannak az "alacsonyabb szintű" haladókra. Keresésének célja nem a bölcsesség, hanem a hatalom. Amennyiben sikerül felébresztenie valódi elemi energiákat, akkor megszállottá válik, azon démoni erők eszköze lesz, melyeket uralni akar.
Javas szempontból nézve a Mágus kártyájának asztrológiai analógiája a Nap-Hold szembenállás. A kártya pozitív aspektusában a teremtőerő jelenlétét, a letrehozás aktusát, aktivitását, és "középenlevést" jelent. Negatív aspektusában ide tartoznak a nem-tudatos beavatkozások, a sötét mágia. Ji King analógiája az ég trigramja, ásványa a gyémánt, növénye a lótusz, állata a bika.
[Lásd: Alfred Douglas: A Tarot]
|