Teljes Valóság - Magyar Taoista Egyház
A Taoizmus története
- History of Taoism -
Taoizmus Eredete
A taoizmus egy olyan ősi tudástár, ami a kínai történelem során különféle jelenségek sokaságán keresztül jelenítette meg magát. A taoizmus hatása oly átható, hogy nehéz lenne megnevezni a kínai civilizációnak akár csak egyetlen szeletét is, amit ne érintett volna meg valamilyen módon. Politika, vallás, tudomány, gyógyászat, pszichológia, művészet, zene, irodalom, dráma, tánc, tervezés még a hadászat is – a törekvések mindezen területein találni olyan jelenségeket, ami a taoizmus jellegzetes lenyomatát hordozzák.
A speciális taoista irodalomnak hihetetlen tárháza maradt fenn, ami különleges témájú tanok széles körét tartalmazza. Ezen tan nagy részét számos titkos nyelvbe foglalták, olyan változatos megfogalmazásokat használva, mint a kozmológia, mitológia, vallás, történelem, regényirodalom, humor, mágia és alkímia. Szükségtelen mondani, hogy ennek az irodalomnak a megfejtése elrettentően óriási munka, nem csak azért, mert számos kód létezik, hanem azért is, mert egyetlen kód is számos különböző értelmezést takarhat.
A taoista gyakorlásban korszakokon keresztül alkalmazott módszerek is számosak és változatosak. A technikák ezen széles köre magában foglal testi, testi-lelki és tudati gyakorlatokat, beleértve a mozgás különleges módozatait, légzést, nemi aktust, tekintést, imaginációt, vizualizációt és álmodást. Van sok összpontosító gyakorlat is, ami különleges mintázatok szerinti sétálást, gondolkodást és írást használ segédeszköznek. Más gyakorlatok emberi szolgálatot és bizonyos fajta társadalmi kapcsolatok művelését foglalnak magukban.
A legkorábbi ismert taoista szövegnek a mind konfuciánusok, mind taoisták által nagyra becsült » Yi Jing tűnik, amit az egyik alapvető kínai klasszikusként ismernek. Olyan időben szerkesztették, amikor a jövendölést a kormányzás szerves részének tekintették, és a Yi Jing magvát alkotó írások külső megjelenése jóslatokra emlékeztet. A taoisták a Yi Jinget az egyik legrészletesebb útmutatónak tekintik az emberi fejlődéshez, a taoista szellemi alkímia titkos nyelvezete továbbá, ami az egyik fő oktatói forma, nagyrészt a Yi Jing szimbolizmusán alapul. |
|
A Yi Jing után kétség nélkül a leghíresebb és legnépszerűbb taoista klasszikus a » Dao De Jing. Ezt a szöveget egy ősi társadalmi rend hanyatlásának korában írták és jegyezték le, egy olyan időben, amikor minden komolynak ítélt írás társadalompolitikai ügyekkel foglalkozott. Nem meglepő ezért, hogy a Dao De Jing nagy részét uralkodóknak adott tanácsok formájában mutatják be. A taoisták ezt egy alapvető szövegnek tekintik, alap meditációs technikák és tudati hozzáállások modelljeit származtatva belőle. Nagyszámú szövegmagyarázat és származtatott irodalom alapszik a Dao De Jingen, beleértve Laozivel, ezen korai klasszikus nagyra becsült átadójával társított más írásokat és tanokat.
A taoizmus történelmi eredetét, mint szinte bármit körülötte, homály fedi, jelképekbe és mítoszokba burkolva. Az eredet kérdéséhez kapcsolódó anyag nagyja a beavatási tanokból áll vagy velük függ össze, amelyeknek a megértése és alkalmazása a körülmények szerint változik. A taoizmust néha a Huang-Lao tanításnak nevezik, a tanítás két fontos névleges vezetője után, akik állítólag több ezer éve éltek. Viszont még ezeket az embereket is inkább közvetítőkként mutatja be a hagyomány, semmint a taoista tanítások létrehozóiként. A taoizmussal társított egyes kultúrális ősalakokról gyakran azt mondják, hogy rendszerezett megfigyelés, szemlélődés és kísérletezés által tettek szert a tudásukra. Más tanításokat szellemi felismeréseknek tulajdonítanak. Egy taoista lexikon azt mondja, hogy a „taoizmus” minden megnyilvánulást megelőzően a tudat titokzatos birodalmában található, ahol a gondolat megszokott megkülönböztetései nem léteznek.
|
Röviden, lehetséges hogy a taoizmus eredetét vagy származását nem lehet a hagyományos módszerekkel egyértelműen megállapítani. Ez a helyzet nem csak a taoista irodalomban fellelhető adatok sokszínűsége és természete miatt van így, hanem a hozzá társult adatok csekély száma miatt is, amik a taoizmus eredetét meghatározott időhöz, emberekhez vagy helyekhez kötnék. Ami általános véleménynek tűnik, az az a gondolat, hogy a taoizmus úgymond függőleges viszonyában meghaladja a történelmet, olyan értelemben, hogy állítása szerint a tapasztalás más dimenzióival létesít kapcsolatot túl az evilágin, vízszintes értelemben pedig úgy, hogy állítása szerint visszanyúl a történelem előtti időkig.
A taoista hagyomány az evilági síkon a korai megnyilvánulásait általánosságban az elő-kínai civilizáció kezdetével társítja, ugyanakkor fenntart egy folyamatos vagy időlegesen megújított kapcsolatot egy magasabb forrással is. Természetesen egyáltalán nem szükséges betű szerint hitelt adni a taoista történelem akármelyik fantasztikus meséjének, annak érdekében, hogy értékelni lehessen őket, mint kifejeződéseit annak a gyakori állításnak, miszerint a hagyományok által szocializált tudat nem abszolút módon észleli a világegyetem szerkezetét az idő és a térbeli elhelyezkedése miatt, és hogy létezik az emberben a képesség további dimenziók észlelésére. |
Bizonyos értelemben a taoista tanban jelen levő oly sok különleges képességet és csodát, lehetséges mint az emberi lehetőségek iránti érdeklődés jeleként értelmezni. Gyakran megfigyelték továbbá, hogy a szerte a világon megtalálható, titkos tanokon keresztül állítólagosan hozzáférhető különleges erők leírásai nagyon hasonlóak. Ami talán még az ilyen lehetőségeknél is jelentősebb, az a hatásuk a világra, és egyes titkos hagyományok jobban hangsúlyozzák a rendkívüli tudás és erő használatát és szerepét, mint a lehetőségük puszta tényét. A taoizmuson belül a tudás és erő gyakorlatából eredő konkrét egyéni vagy kollektív haszon illetve ártalom kérdése arra vezetett egyes gyakorlókat, hogy útjuk során mindent alárendeljenek a tudatosság maradandó megszilárdítására irányuló keresésüknek.
Ezen gyakorlók között voltak a Teljes Valóságként ismertté vált iskolák taoistái. A Teljes Valóság taoizmust, ami a 11. és 13. század között emelkedett ki mint különálló mozgalom, a tapasztalás teljessége foglalkoztatta, illetve az emberi fejlődés előmozdítása mind a hagyományos, mind a végső igazság birodalmaiban. Ez a törekvés ennek megfelelően a társadalmi és misztikus gyakorlatban is megnyilvánult, mivel a Teljes Valóság követői a buddhizmus, konfucianizmus, csakúgy mint a taoizmus általuk vélt lényegiségének átölelésére törekedtek.
A Teljes Valóság taoizmus hatása nagyon erőteljes volt és bizonyos területeken túlhaladta a koros és hanyatló csan buddhista iskolákat, amik korábban évszázadokig rendkívüli hatást gyakoroltak a kínai civilizációra. Az biztos, hogy sok közös volt a Teljes Valóság taoizmusban és a csan buddhizmusban, nevezetesen az összpontosító meditációs gyakorlatok és a hagyományos tanítások friss nézeteinek bevezetése. A Teljes Valóság taoizmus megnyilvánulásaihoz használt irodalmi formátumok között volt az alkímia szóhasználata és képvilága. Az alkímia Kínában az egyik legősibb és legelterjedtebb érdeklődési terület, amit most ezek az új taoisták vettek át, mint a belső átalakulás és finomítás folyamatának jelképrendszerét.
"A Három Tiszta Egy" (San Qing 三清)
Halhatatlanok és Tanítók
A taoizmusban a felsőbb világok lakói három szinten léteznek. A legmagasabb e három közül a teremtés erőit fenntartó istenségek, akik az idők kezdete óta a világot működtető erőket tartják mozgásban. Ők az Ég Előtti Rend istenségei, nem személyesek, ám erejük tapasztalható, mert mindenütt megnyilvánul. A következő két szint az Ég Utáni Rend istenségei. Ezt a szintet a meditációs istenségek alkotják. Olyan szellemi lények, akik különböző formákban megjelenhetnek a meditációban, és kérhetjük segítségüket az Úton haladás során. Közöttük vannak védelmezők, vannak, akik meditációs gyakorlatainkban segítenek, akik nemes célok elérését támogatják és azok, akik megmutatják számunkra az Eredendő Természetet.
A legalsó szint az emberekből lett halhatatlan szellemi lények, akik a Dao tanítását követve létrehozták a Szellemi Embriót, és a mai napig e Szellemtest hordozza Tudatukat. A leghíresebb közülük a Nyolc Halhatatlan, akik fogadalmat téve a mai napig segítik az Úton járókat.
"A Három Tiszta Egy" (San Qing 三清) |
A Menny Legfőbb Urai, akik túl vannak az értelem általi felfogáson. Mentesek minden formától, így a teljes tisztaság jellemzi őket. Bár emberi formában jelennek meg számunkra, de túl vannak az emberi létezésen is. A Három Kincs művelése során megvalósított megvilágosodás három szintjét mutatják. Együtt hárman a Három Tiszta Birodalom mennyei urai.
Ők mutatják a világban azt a három minőséget, amely az emberi létezés alapja. Annak a létezésünknek az alapja, amely lehetőséget biztosít a fejlődésre, az eredendő szabad akaratunk forrása. Minden racionális tulajdonságtól mentesek, a legnagyobb tisztaságban időznek, ezért is nevezik Őket a Három Tisztaságnak. Semmilyen megmozdulásunk, amely a karmikus tendenciákon való túljutást célozza és az Eredendő Természetünk minőségeit akarja kibontakoztatni, vagy nyugalmat, szeretetet és bölcsességet akar terjeszteni, nem lehetséges e három minőség nélkül. Ezért elmondható, hogy a Három Tisztaságot vagy tiszteli valaki, vagy nem értette meg jelentésüket.
Minőségeik felismerése biztosítja a lehetőséget, az utat a Daóhoz és annak forrásához. Ők teszik lehetővé, hogy az Erények kiteljesítsék Szellemünket, az Úton való haladás során megtapasztalhassuk a Xingeket és legfőképp azt, hogy az Eredendő Természet mindenütt jelen legyen a létezésben. Általuk járja át a Teret és annak minden megjelenését a Dao minden tulajdonsága. Ezek a minőségek túl vannak a jó és a rossz fogalmán, így minősítésük fogalmakkal nem lehetséges. Bennük összpontosulnak mindazon minőségek, amelyre minden lény vágyik, egyfajta végső beteljesülést adó és a megvalósulás végső állapotai. Az a nyughatatlan ősvágy és törekvés, ami bennünk van, az Ő elérésüket célozza.
|
A "Három Tiszta Egy", vagy "Három Tisztaság" az isteni erő hármas megnyilvánulása, a világunkat mozgató erők forrása. A taoista panteonban őket tisztelik a legfelsőbb Istenségekként, jelen vannak a világ teremtésétől fogva. A világ kezdetekor az Őseredendő Káosz, a Wuji vagy Hatalmas Üresség állapotában a Dao szétszóródott formaként (kínaiul: Ji) volt jelent. A Ji újraegyesülésével jött létre az első Isteni Lény, Taishang Laojun. Laojun átalakította az Egyet, így létrejön a következő Isteni Lény, Yuan Shi Tianzun. A világegyetem ekkor még kaotikus. Laojun létrehoz egy másik Isteni Lényt is, Ling Bao Tianzunt, és a teremtésnek ezen a pontján már kialakul a két erő, a Yin és a Yang, amelyből életre kel a milliárd létező. A teremtés végén Taishang Laojun alászáll és jobb oldalon foglal helyet, kezében a világegyetem beteljesedését jelképező legyezővel. A megnyilvánulás ezen szintjén nevezik Daode Tianzun-nak.
A Három Tisztaság - San Qing 三清
1. Wuji Tianzun
Az Eredet Egyetemlegesen Tisztelt Ura, aki Yu Qingen, a Jáde Tisztaság Birodalmán uralkodik. A Jáde Tisztaság Birodalma a Wuji Birodalma, a Halhatatlanság legmagasabb szintje. Aki ide eljut, az teljes egységet ért el a Daóval. Az alkímiában a Jáde Tisztaság az Eredendő Szellem, a Yuan Shen jelképe. A Három Tisztaság jelképezi az egész világegyetemünket alkotó erőket, mindegyikük egy-egy Mennyei Birodalmat ural. Az első a Jáde Tisztaság, Yuanshi Tianzun, az Eredetet Egyetemes Ura vagy az Őskezdet Egyetemes Ura.
Ő fogalmazta meg az első taoista írásokat, ezért az első írásos rendszer megteremtőjeként is tisztelik. Megfigyelte az egyetemes Életerő áramlását, a hangok, mozdulatok és vibrációk jellegzetességeit és jádetáblákra jegyezte fel azokat. Yuanshi Tianzun uralja a Jáde Tisztaság Birodalmát (Yu Qing), amelynek bejárata az Arany Kapu, ami minden igazság forrása. Ez a Formanélküli Menny, a szellemi szféra, ahol már nincsen állandó anyagi forma. Kezében a világ megteremtésének szimbólumaként a Mennyei Lángoló Gyöngyöt tartja, vagy pedig kezei mágikus kéztartásban vannak. Az holdújév első napján ünnepeljük.
2. Lingbao Tianzun
A Megszentelt Kincs Egyetemlegesen Tisztelt Ura, aki a Tai Qingen, a Hatalmas Tisztaság vagy a Taiji Birodalmán uralkodik. Ez az az állapot, ahol az alany és a tárgy elkülönülnek, mégis szerves részei a Daónak. A második a Legfelsőbb Tisztaság, Lingbao Tianzun, az Istenségek és Kincsek Egyetemes Ura vagy a Ragyogó Kincs Egyetemes Ura. Ő a szent könyvek őrzője, amelyek a szellemi fejlődéshez szükséges tudást tartalmazzák.
Lingbao Tianzun |
Azért a kincsek őrzője, mert ez az erő a tiszta potencialitás, amely lehetővé teszi számunkra, hogy valóban, meghasonulás nélkül, a mély megértés erejétől vezérelve megváltozzunk és a megtanult törvények alkalmazásával jó befolyásokat halmozzunk fel. Lingbao számolja az időt és osztja korszakokra, és a Legfelsőbb Tisztaság (Shang Qing) Birodalmát, a Vágyak Mennyét, az emberi szférát uralja, amelyben az ellentétes erők, a Yin és a Yang folyamatos váltakozása készteti a lényeket önmaguk meghódítására. Kezében a kívánságteljesítő ékkövet tartja (Ruyi). Az ötödik holdhónap huszonkilencedik napján ünnepeljük.
3. Daode Tianzun
A Dao Erényének Egyetemlegesen Tisztelt Ura, aki a Felső Tisztaság (Shang Qing) Birodalmán uralkodik. Ez egyben a Bagua világa is. Az jut ide, aki összhangban a természettel és az emberekkel hosszú földi életet élt. A belső alkímia gyakorlóinak a Felső Tisztaság az Eredendő Életerő (Yuan Jing) jelképe. Ő jelent meg világunkban Laoziként.
A harmadik Tisztaság a Felső Tisztaság, Daode Tianzun vagy az Út és Erény Egyetemes Ura. Ezen erő egyik megtestesülése Laozi. Az Ő birodalma a Formavilág Mennyei Birodalma, az anyagi szféra, mely magában foglalja az összes anyagi létezőt. Ez nem szükségszerűen az élő formákat jelenti, hanem minden, az Öt Változó Állapotból kialakuló anyagi jelenséget. |
|
Wuji Tianzun
Daode Tianzun |
Az emberi test megjelenésével párhuzamosan anyagi szükségleteink is keletkeztek, amelyek sok esetben az Úttól eltérő irányba vezetnek, ha azonosulunk velük. Az Erények gyakorlása azonban segít a belső Utunkon maradni, közelebb visz a Daóhoz és általuk haladhatunk felfelé, a szellemibb szférák felé. A Bölcsnek is vannak szükségletei, vágyai, a különbség csak abban áll, hogy nem az anyagi késztetései alapján cselekszik, mert látja tettei konkrét következményét. Amennyiben az adott tett eltávolítja céljától, és rombolja korábbi megvalósításának eredményeit, úgy nem követi azt, hanem elengedi a vágyat. A tizenegyedik holdhónap tizenegyedik napján ünnepeljük.
Az Erények gyakorlása békét és nyugalmat hoz az ember szívébe, ezért nevezik ezt a Békesség Erejének. Shang Qing az átalakulás színtere, a Gyakorlás Ereje, Yu Qing pedig az Uralom Ereje, a beteljesülés világossága - így alkotnak teljes egységet. Tai Qing a legmagasabb összhang a természettel, amikor a Dao törvényeit követve élünk, az Út és Erény szolgálatában. Ha a világ nagy törvényszerűségeit megértjük és követjük, akkor eggyé válunk mindennel, ez a Tai Qing. Tai Qing adja az életet, de nem birtokolja, Shang Qing táplálja az életet, de nem uralja, Yu Qing pedig irányítja, de nem vállal érte felelősséget.
Az isteni természet ezen legfontosabb jellemzői határozzák meg az ember szellemi állapotát. Az emberi élet szintjén Tai Qing a tiszta alapokat, a tiszta testet jelenti. Ez több mint fizikai és energetikai tisztaság, amely nem tapasztal betegségeket, mert érzelmi és mentális szinten egyaránt mentes az anyagias lerakódásoktól. Shang Qing a világos tudat, amely összhangban él környezetével, Yu Qing pedig a szellemi tisztaság. Minden öröm és boldogság forrása a Három Tisztaság, amelyek a legmagasabb és legtisztább szférákból közvetítik felénk a Dao ragyogását. Általuk lehetséges a teremtés folyamata, Ők hozzák létre a fejlődés lehetőségét, Ők az Út, amelyen közelebb kerülhetünk belső önvalónkhoz és ezáltal a világhoz. A taoista hagyományokban minden gyakorlat előtt Őket tisztelik, rájuk emlékeznek. Talizmánok készítésekor például Őket ábrázolják elsőként, mert nélkülük bármit is készítünk, az nem lesz hatékony.
Mi történik, ha nem értjük e három erő fontosságát, és nem tiszteljük Őket? Ekkor bármilyen kitartóak is legyünk, fejlődésünk, gyakorlásunk és meditációnk nem lesz eredményes, mert nem leszünk összhangban a Nagy Daóval. Yu Qing tisztelete nélkül nem értjük meg, hogy a Dao mindenütt jelen van és belőle áll az ember is. Bennünk is ott van a Mennyei Természet, a Halhatatlan Lélek, amely a Daóval azonos lényegű és ugyanazon törvényszerűségek működtetik. A mikro- és makrokozmosz egyazon harmóniát testesíti meg, így rajtunk áll, hogy felismerjük-e az egységet, vagy bezárkózunk magányos elkülönültségünkbe és beleveszünk a körkörös életek végtelen folyamába.
Shang Qing nélkül nem ismerjük fel az emberi létforma csodás és egyedülálló lehetőségét a változásra, az anyag uralma alóli megszabadulásra. A változás kulcsa a kezünkben van, az Ég minden támogatást megadott, életünk eseményei folyamatosan mutatják a következő lépést, tanítanak minket. Kérdés, hogy meg akarjuk-e tanulni a leckét, képesek vagyunk-e felismerni a szenvedés, fájdalom, öröm, bánat, harag, ragaszkodó szeretet illékony pillanatai mögött a változás szükségességét és lehetőségét. A természet a legnagyobb tanítómesterünk lehet, állandóan mozgásban van, mindig megmutatja, hogy egy cikluson belül, mi a következő mozzanat, mire kell figyelnünk, milyen erőket kell felébresztenünk magunkban, hogy a lehető legalaposabban kiaknázzunk egy-egy helyzetet. A merev, a mozdulatlan lemarad, megtörik, nem tud megújulni, és végül az enyészet martaléka lesz.
Tai Qing az Út és Erény, mert az Erények nélkül nem járhatunk az Úton. Az Erények gyakorlása fokozatosan megtisztít minket, egyre egyértelműbbé válik a múlandó és maradandó közötti különbség, és egyre inkább képesek leszünk döntéseinkben a szellemit választani. Az erényes tettek nem mérhetőek a hétköznapi tetteinkhez, mert csak ezek visznek közelebb a Daóhoz.
A világegyetem e nagy hármassága végtelen értelmezési kulcsban jelenik meg. Yu Qing az Égi Qi, a bolygók és csillagok energiája, az isteni energia, a teremtés és egyetemes szeretet energiája. Ez a tisztánlátás energiája, a Bölcsek ereje. Shang Qing az Emberi Qi, a bolygónk felszínén jelenlévő energia, mely fenntartja az emberi életet. A természetet irányító és szabályozó szellemi erejének megnyilvánulása. Tai Qing a Földi Qi, a bolygó belsejében lévő erők és az Öt Változó Állapot ereje. Az alkímiában kapcsolhatjuk Őket a Három Kincshez, a Jinghez (Életerő), a Qihez (Életenergia) és a Shenhez (Szellem) is.
A Három Tisztaság létünk minden területén megjelenik, a keleti és nyugati hagyományokban ezt az isteni hármasságot egyaránt tisztelték. Vallástól függetlenül elengedhetetlen, hogy tudatossá váljunk ezen három erő jelentőségéről, melyek végtelen formában jelen vannak körülöttünk, az egész világegyetemet mozgató forrásként. Alázatot gyakorolva tiszteljük Őket, hiszen Ők minden érték hordozói, Nekik köszönhetjük emberi létünk minden lehetőségét.
A Jáde Császár - Yu Huang Da Di 玉 皇 大 帝
A Jáde Császár - Yu Huang Da Di 玉 皇 大 帝 |
A Jáde Császár (Yudi, más néven Yuhuang a legnagyobb tiszteletben részesülő és legnépszerűbb kínai taoista istenség. A hivatalos taoista panteonban Yudi közönyös, higgadt, bölcs isten, de a népi vallásosságban őt tartják a legfelsőbb égi uralkodónak, aki irányítja a földi ügyeket, s vezeti ─ a Kínai Császárságéhoz hasonló ─ kiterjedt égi hivatalnokszervezetet.
Yudi tisztelete a Song-dinasztia (960-1279) taoista császárai alatt vált hivatalossá, akik a Yuhuang Shangdi (Jáde császár legfőbb úr) nevet adták neki, s a konfuciánus legfőbb hatalommal egyenlő rangúnak tartották. Yudit általában trónón, sárkány-hímzéses császári köntösben és gyöngyös fövegben, jade szertartási táblával a kezében ábrázolják.
A Jáde Császár az emberi létezés legfőbb Ura, aki a Három Tisztaság közül a Megszentelt Kincs Mennyei Urának aktív, azaz tevékeny megjelenése. Fején szertartási süveg látható, mely eltakarja az arcát, ezzel mutatva számunkra, hogy túl van a forma világán. Sárkányokat viselő arany ruhát visel. A legértékesebb ásványt, a » jádét tartja a kezében, ezzel mutatva egyedüliségét.
Egyedül Ő képes megváltoztatni az emberiség sorsát és ezzel az imák megvalósulásának eldöntője. A Nyugati Anyacsászárnővel együtt látja el feladatát. A Kelet Ura, a Penglai-szigeten lévő Jáde Hegyről lehet feljutni Hozzá, mely hegy egy meditációval elérhető állapot jelképe. Lakhelye a Zi Wei csillagon van, ott ítélkezik az emberiség felett, hogy fenntartsa az igazságot, és az erényes embereket egészséggel, hosszú élettel és jóléttel jutalmazza meg. Az első holdhónap kilencedik napján ünnepeljük.
A Jáde Császár a "Mindenek Ura", a Mennyeké, a Földé és a Pokolé is egyben. A taoista mitológia egyik története szerint ő Jüansi Tiencun, a mennyek és a föld teremtőjének utóda, aki eredetileg csak egy átlagos halhatatlan volt. A mitológia szerint születésekor ragyogó fény áradt szét, az ifjú mindenkin segített, akin csak tudott, majd hosszú-hosszú évekre meditációba vonult, hogy bölcsebb és kegyesebb lehessen. Közben azonban a földi lények sokat szenvedtek, mert démonok szabadultak rájuk. Az egyik démon elhatározta, hogy legyőzi a mennyeket és maga is meditációba vonult, hogy növelje az erejét, majd legyőzte a halhatatlanokat. A Jáde Császár, befejezvén saját meditációját, megküzdött a démonnal, visszaállította a mennyek rendjét és könnyebbé tette a halandók életét, ezért a halhatatlanok, az istenek és az emberek egyöntetűen megválasztották a Mindenség Urának, így lett belőle Jáde Császár.
Alakja rendkívül népszerű a kínai kultúrában, az első holdhónap kilencedik napján fesztivált rendeznek a tiszteletére és a taoista templomokban rituálékat is tartanak. |
A Nyolc Halhatatlan - Ba Xian 八仙
Lǚ Dòngbīn 呂洞賓
A mágikus kardot forgató tudós
Lü Dongbin, más néven Lu Chunyangzi (Teste Tiszta Yang) az i. sz. 8. században született. A Nyolc Halhatatlan csoportjának másik tagja – Zhongli Quan – vezette be a taoizmus rejtelmeibe, amit oly magas szinten megvalósított, hogy Ő lett a Nyolc Halhatatlan vezetője, és számos belső alkímiai irányzat Pátriárkája. Zhongli Quannal azután találkozott, hogy sokadik alkalommal sem sikerült letennie a hivatalnoki vizsgát, és elkeseredettségében a hegyekbe vonult. Zhongli Quan vendégül látta barlangjában és egy tál kölest főzött neki. Közben Lü Dongbin elaludt és álmot látott. Magas rangot kapott, gazdag, nagyhatalmú család lányát vette feleségül, és röviddel ezután gyermekei születtek. Később miniszterelnöknek nevezték ki, és igen nagy befolyásra tett szert. Egy napon azonban a császár rosszkedvében volt, ezért Lü Dongbint megfosztotta hivatalától, házát átkutatták és vagyonát lefoglalták. A feleségét és a lányát elvitték rabszolgának, a fiát és a vejét bebörtönözték, őt magát pedig száműzték. Végső elkeseredésében a Zhongnan-hegységbe ment, hogy leugorjon egy magas kőszirtről és véget vessen életének.
Ekkor hirtelen felébredt, és látta, hogy Zhongli Quan mosolyogva szítja a tüzet a köles elkészítéséhez. Ráébredt, hogy nem szabad túl sok figyelmet szentelni a múlandó gyönyörnek és sikernek, és az ember élete nem több egy álomnál. Lü Dongbin kiábrándult a halandók világából és követte Zhonglit, hogy gyakorolja a taoizmust. A belső alkímián kívül Mesterétől tanulta meg a kétélű egyenes kard használatát, azzal a karddal, amelyet egyszer a Tűz Sárkánytól kapott ajándékba, miután legyőzte a tíz kísértést. Háromrészű szakállt visel, mely a belső alkímiában használatos Chong Mo tároló három fő részét jelképezi. A kezében tartott légycsapó a világi kötődések, az illúziók és a negatív hatások megszűnését szimbolizálja.
Lü Dongbin főbb munkássága:
1. Tovább vitte Mestere, Zhongli alkímiai munkásságát, de az aranyból és ezüstből való elixírkészítés helyett a belső alkímia gyakorlását képviselte.
2. Belső alkímiai tanításának egyik rendhagyó törekvése, hogy egyesítse a buddhizmust és a taoizmust.
3. A Szellemi Természet és a test együttes művelését hirdette.
4. Megújította a három méreg elvágását, az irigység, a szeretet utáni vágy és az aggodalom megszűntetését.
Művei:
A misztériumok felfedéséről
A Legfőbb Elixír felfedezésének éneke
A hexagrammok éneke
A száz kérdés
A gabona szellemének éneke
A Legfelső Egység Arany Lényegiségének törvénye
A ragyogó kincsről
Zhōnglí Quán 鍾離權
A legyezőt tartó harcos
Más néven Han Zhongli, a Han-dinasztia korában született, és már a születése is rendkívüli volt: erős fényjelenség kísérte, és élete első hetében semmit sem evett és nem is sírt. Ifjú korában híres és dicsőséges hadvezér lett, de az Égi erők beavatkoztak, hogy a siker és kitüntetések nehogy eltérítsék, s elvonják az Igaz Útról, ezért megismertették vele a vereséget. Kétségbeesésében a hegyekbe ment, ahol találkozott egy taoista remetével, és tőle kezdett tanulni. Erényes cselekedetek sorát vitte véghez. Megtanult rézből és ólomból aranyat és ezüstöt csinálni és ezt szétosztotta a szegények között. Egyszer Égi jelet látott, amely alapján talált egy jáde ládikát s benne útmutatásokat arra, hogyan válhat Halhatatlanná. Követte az útmutatásokat, és erőfeszítését siker koronázta. Lü Dongbint Ő tanította meg a Dao művelésére. A kezében legyezőt tart, mellyel képes életre kelteni a halottakat.
Művei:
Az Elixír visszafordításának éneke
Az illúzió szétoszlatásának és a Dao helyreállításának éneke
Zhāng Guóláo 張果老
A szamáron ülő öregember
Zhang Guolao különleges mágikus képességeiről volt híres a Nyolc Halhatatlan között. Megdöbbentő tetteket, varázslatokat vitt véghez, amelyekkel arra tanított, hogy észrevegyük rejtett erőinket, ki nem bontakoztatott képességeinket. A 8. században született, és idős korára valósította meg a Halhatatlanság titkát, ekkor változott át Eredendő Párává. Több Tang-kori uralkodó is meghívta udvarába, amiket általában visszautasított. Egyszer egy császárt mégis azzal szórakoztatott, hogy mérget ivott és láthatatlanná vált az uralkodó színe előtt. Mágikus tudása annyira elbűvölte az uralkodót, hogy magas rangot és a saját lánya kezét ajánlotta Zhang Guolaónak. Ő azonban mindkettőt visszautasította, mire a császár magához hívatta. Zhang Guolao nem akart menni, ezért lefeküdt és meghalt, de később tanítványai üresen találták a koporsóját, majd ezt követően több helyen is találkoztak vele.
Gyakran utazott fehér szamáron, amelyen fordítva ült. A szamár 1000 lit, vagyis 12000 km-t volt képes megtenni naponta, és nem szomjazott meg ez idő alatt. Pihenéskor Zhang Guolao összehajtotta, mint egy papírt és egy kis dobozba tette. Amikor újra útnak akart indulni, leköpte vízzel, mire ismét valódi szamár lett belőle. Kezében csattogtatót vagy páva (főnix) tollat tart, amellyel megjósolja a jövőt, és Ő segíti a lelkek inkarnálódását.
Lí Tiěguái 李铁拐
Vasmankós Li
Li Tieguai a 2. században, a Han-dinasztia idején született. Magas, erős fiatalember volt. Egy napon kiengedte tudatát a testéből, hogy a Huashan-hegyhez utazhasson és találkozzon Laozivel. A tanítványának azt mondta, hogy ha tudata nem tér vissza hét napon belül, hamvassza el a testét. A határidő letelte előtt a tanítvány váratlanul hírt kapott anyjáról, aki súlyosan megbetegedett, így útnak indult, de előbb, idejekorán elégette Mestere testét. Nem sokkal ezután a Mester visszatért, de nem találta a testét. Ekkor felfedezett egy halottat az erdőben és elhatározta, hogy abba költözik be. Ahogy felállt érezte, hogy valami gond van az egyik lábával, majd tanára, Laozi által előállított varázsital használata után azt vette észre, hogy egy nagyon csúnya külsejű, sánta ember lett belőle. Laozi ezt mondta neki: „A külső megjelenés nem befolyásolja a taoista fejlődést. Bárki lehet valódi Mennyei Halhatatlan mindaddig, amíg érdemben és erényben bőségesen tesz előrelépéseket.” Később megvalósította az energia Öt Változó Állapotát és egy Eredendő Energiává egyesítette a Yint és a Yangot. Vasmankós Lit gyakran alamizsnát kéregető koldusként, kócos hajjal, piszkos arccal ábrázolják, vállán vasmankót és tökhéj korsót tart, ami a világegyetem szimbóluma. Ebben tartja a varázsszereket, gyógyszereket, melyekkel meggyógyítja a betegeket és feltámasztja a holtakat.
Hé Xiāngū 何仙姑
A virágot tartó női Halhatatlan
He Xiangu az egyetlen nő a Nyolc Halhatatlan közül. A Tang-korban született, családja nagy szegénységben élt. Tizennégy évesen csodálatos álmot látott, melyben megjelent neki Lü Dongbin, és azt a tanácsolta, hogy porrá tört csillámmal táplálkozzék, és megajándékozta a Halhatatlanság barackjával. Ahogy a barackot megette, rögtön Halhatatlanná változott. Ezután soha többet nem érzett éhséget és szomjúságot, szüzességi fogadalmat tett, majd hamarosan elhagyta otthonát és a hegyekbe ment. Gyakorlataival mozgását könnyűvé lette, felhőkön repült, gyógynövényeket és ételt gyűjtött a szegényeknek és képes volt megjósolni a jövőt. A nők, az ártatlanok, a szegények és az elnyomottak védelmezője. Erejét mutatva mágikus lótuszvirágot tart, ami a nyíltszívűség és az isteni ragyogás virága.
Hán Xiāngzi 韓湘子?
A fuvolázó zenész
Han Xiangzi a 8. században született, gyermekkorában féktelen volt, megvetette a világ fényűzését és hiúságát. Szegénysége nem zavarta, mivel el volt foglalva az Égi Törvények kutatásával. Így vált a Yin-Yang és az Öt Változó Állapot mesterévé. Köntösében a Szent Csomót hordta, ami annak a jele, hogy Ősi Energiává egyesítette a Yint és a Yangot. A fiatal Hanra Lü Dongbin is felfigyelt, és tanításokban részesítette, majd azt ígérte neki, hogy megmutatja számára a világegyetemet. Ehhez Lü felvitte Hant a Halhatatlanság barackjának fájára, ám Han nem tapasztalt semmit mindabból, amit Lü ígért. A Halhatatlan Lü Dongbin ekkor lelökte Hant a fa tetejéről, aki zuhanás közben tapasztalta meg a végtelen teret. Átélte a teljes halál állapotát, és elérte a Halhatatlanságot. Han is híres volt különleges képességeiről. Másodpercenként 1000 lit tudott futva megtenni, kupájából a bor sosem fogyott ki és a földből, csupán a gondolatai segítségével, virágot tudott fakasztani. Virágkosárral és fuvolával ábrázolják, melyen a Hat Gyógyító Hangot játssza. A művészek és zenészek patrónusa.
Cáo Guójiù 曹國舅
A színész
Cao Guojiu a császári család tagjaként született a Song-dinasztia idején. Bátyja erőszakos, hedonista férfi volt, aki gyilkosságot követett el. Cao emiatt annyira szégyellte magát, hogy vagyonát a szegényeknek adta és a hegyekbe ment, ahol visszavonultan, remeteként élt, testét növényekkel borította és a taoizmus gyakorlásának szentelte magát. Miután összhangba hozta testét, tudatát és Szellemét, könnyedén bele tudott olvadni a Daóba. Egy napon két Halhatatlannal, Lü Dongbinnel és Zhongli Quannal találkozott, akik megkérdezték tőle mit csinál a hegyekben. Cao azt felelte, hogy a Daót táplálja és az Utat tanulmányozza.
„Hol van a taoizmus Útja?” kérdezte ezután Lü. Cao felmutatott a Mennybe.
„Hol van a Menny?” folytatta Lü. Cao a szívére mutatott.
Zhongli ekkor elmosolyodott és így szólt: „A Szív a Menny, a Menny az Út. Te magad már megtaláltad és érted a dolgok Eredetét!”
Ezután Cao együtt utazott a Halhatatlanokkal. Kasztanyettával ábrázolják, amelyen lágy, nyugtató zenét játszik, hogy segítse a meditációt és a világegyetemben való utazásokat. A színház védőszentje, és a nemességet képviseli.
Lán Cáihé 藍采和
A virágkosarat tartó énekes
Lan Caihe a Tang-dinasztia idején született, a Nyolc Halhatatlan legfiatalabb tagja. Sohasem öregedett, külseje változatlan maradt, mezítláb járt-kelt, folyton énekelve és furulyázva. Nyáron gyapottal tömött, vastag ruhát viselt, télen hóban aludt, miközben teste gőzölgött, ami a belső hő megvalósításának jele. Az utcákon dalokkal tanított az élet csalfa örömeiről, a szüntelen és felesleges újraszületésekről. Balladáinak szavai általában intések voltak, amelyek elgondolkodtatták az embereket, és arra buzdította őket, hogy kövessék a Daót. Egyik éneke így szólt:
„Az énekes Lan Caihe szemében, meddig tart életed?
A szép arc a tavaszi zöld fákhoz hasonló,
hogy is lehetne örökké, változatlanul megőrizni azt?”
Kezében egy kosár virágot vagy egyéb növényt (krizantémot, bambuszágat) tart, ami a Halhatatlanságot jelképezi. Gyakran ábrázolják furulyával a kezében.
|
|
A Nyolc Halhatatlan a pekingi Fehér Felhő Kolostorban. Négy párban vannak egymással szembeállítva, mely megfelel a Nyolc Guával való kapcsolatuknak. |
Teljes Valóság Magyar Taoista Közösség
A Magyar Taoista Egyház a Lü Dongbin (呂洞賓) Halhatatlan által alapított irányzatot, a Teljes Valóság Iskolát (Quanzhen, 全真), és a Kunlun (崑崙) hagyományt képviseli. Ezen irányzatok Tanításai szerint az ember három részből áll, melyek mindegyikét művelni kell a teljes megvalósítás érdekében. Ez a három az Életerő (Jing), az Életenergia (Qi) és a Szellem (Shen). A művelés kezdetén a testet kell rendezni, mivel az jelentősen befolyásolja tudatállapotainkat. Egy legyengült test magával ragadja annak Szellemét, és így az képtelen lesz felemelkedni.
A test rendezésére a Zhang Sanfeng (張三丰) által ránk hagyományozódott művészetet, a Taijiquant, és a Tian Dao (天道) belső gyakorlatait használjuk. Az alapok megteremtése után a belső alkímia rendszerét tanulmányozzuk, főképp a Teljes Valóság hagyomány egyik nagy Tanítójának, Zhang Boduannak (張伯端) a módszerei által. Ezen a szinten meditációs, vizualizációs és belső energetikai gyakorlatokat végzünk. A Tanítások szerint csupán e két alap megteremtése után emelhetjük Szellemünket magaslatokba, és találkozhatunk a Halhatatlanokkal a Mennyek Birodalmában. Itt egyesülhetünk a Teljes Valósággal, a teremtés Őseredendő Princípiumával, mely a megvalósítás végső foka.
A Magyar Taoista Egyház rendszeresen tart előadásokat és foglalkozásokat a kezdeti műveléshez, mely alkalmak során megismerhetjük a Teljes Valóság irányzat Tanításait és gyakorlatait. Egyházunk céljául tűzte ki a taoizmus világi gyakorlók által megalapított irányzatának szabad közreadását, a gyakorlatok vezetését és az alapítók által szerzett szentiratok teljességének magyar nyelven való elérhetővé tételét.
Közösségünk értékrendszereKözösségünk legfőbb értékét a Dao adja.
"A Dao szülte az Egyet, az Egy szülte a kettőt, a kettő szülte a hármat, s a három szülte az összes létezőt.” - Laozi
A Dao saját maga által létező, ezért megnyilvánulás előtti. Ő maga mozdulatlan, állandó és mindenütt jelenlévő. A Dao a teremtés, ezért felelős minden létezőért, Ő minden létezés alakja. Minden formában jelen van, általa működik. Az elme nem képes felfogni, az emberi megértésen túl van. |
Egyházunk szimbóluma a Wudang-hegy lábánál lévő Xuan Yue Men, a Titokzatos Bérc Kapuja. Ezzel a kapuval kezdődik a Wudang-hegység taoista fellegvára. |
„A Dao testesíti meg az Eget és a Földet, ennélfogva meg tudja szülni őket. Az Ég és a Föld megtestesíti a tízezer miriád dolgot, ennélfogva táplálni tudják az egész teremtést. A sokszínűségük ellenére minden dolog tartalmazza a Dao szikráját. A Dao üres és forma nélküli. Amikor azonban a Dao megszüli a dolgokat, kibontakozik a szerkezet és a forma. Így a forma a Dao lakóhelye, a Szellem pedig a működése. Minden dolog a Nagy Végsőben (TaiJi) megtestesülő mozgás és nyugalom körforgását követi. Semmi nem távozik el a Dao alapelveitől.
A világegyetemen belül nincs semmi, ami nem követi a létezés egyes törvényeit, és nincs semmi, ami nem a Daót testesíti meg. Amikor a dolgok formát öltenek, irányultságokat fejlesztenek ki. Irányultságok kibontakozásával a formáknak érzéseik lesznek. Amikor befolyást nyernek az érzések, bizonyos cselekedetek be fognak következni. A Dao formákban nyilvánul meg. Így szaporodni tud és át tud alakulni. Nincs semmi, amivé a Dao nem tud válni, és nincs semmi, amivel nem tud összeolvadni. Bár a Sárkány és a Tigris fel van éledve, fegyelmet kell tanulnunk, és nem szabad a munkálkodásukhoz ragaszkodnunk.” – Dao Xuan Pian
[Forrás: Dao.hu]
» Taoizmus - Taoizmus
» Taoizmus - Taoista Tanítások
» Taoizmus - A Taoizmus Gyakorlata