Tarr Bence László Hírnév bármi áron
|
A Nagyság iránti vágy A nagyság, amelyre lelke mélyén irányul minden ember, a mai korban szintén félreértett szó. A nagyság, manapság könnyen összekeveredik a hírhedtséggel és a közismertséggel, pedig, mint legfőbb erény egészen mást jelent. A ‘nagyság’, a lélek egyetlen mértéke. Mert rokonságban áll a határtalansággal és a teljességgel. És így, naggyá lenni spirituális értelemben annyit jelent, mint a lehetséges legnagyobb mértékhez mérni magunkat. A teljességhez. Ezért van, hogy a tiszta formában megnyilvánuló ambíció, azaz a nagyság iránti vágy, valójában a lélek sóvárgása a teljesség felé. Platón, a Phaidrosz című dialógusában, arról beszél, hogy vannak az emberi életnek bizonyos hangulatai, későbbi filozófiai kifejezéssel szólva ‘hangoltságai’, amelyek olyan irányba mutatnak, amelyek kimondottan transzcendens jellegűek, azaz meghaladják az emberi tapasztalat határait. |
Például az embernek nincs empirikus tapasztalata arról, hogy milyen a teljesség, vagy a tökéletesség, hiszen semmi olyat nem észlelünk, ami valóban teljes és tökéletes lenne, mégis rendelkezünk ezzel a fogalommal és képzettel. De hát honnan? Mert hát a mi tapasztalati világunkban, nincsenek ilyen természetű dolgok.
A tökéletesség éppen ezért egy elvonatkoztatás, egy ‘absztrakt’ kifejezés, amely titokzatos módon jelenik meg a mi gondolkodásunkban. A platonista filozófusok úgy gondolják az ilyen elvonatkoztatások nem az emberi tapasztalat felnagyított fogalmai, hanem annak bizonyítékai, hogy az emberi tudatosság olyan transzcendens tapasztalatok emlékeit hordozza, amelyek szükségszerűen nem ebből a világból származnak. Azért ‘értjük’ a tökéletesség fogalmát, és azért áhítozunk rá, mert tudatunkban valódi emléket és tapasztalatot hordozunk róla. És amikor el kezd bennünk működni valamiféle hajtóerő, és a lélek legbensőbb vágya felszínre tör, hogy naggyá és ezáltal teljesebbé legyünk, akkor valójában bennünk az emlékezés tör felszínre. Az ambíció éppen ezért végső soron a lélek emlékezete saját eredeti természetére, ami a teljesség és a tökéletesség, maga a nagyság.
A hatalom iránti vágy – a félreirányult ambíció
Sajnos a hatalmassá levés vágya sokszor irányát téveszti, és félreirányult formájában egyszerű hatalomvággyá süllyed. Ez a félreirányult ambíció, Nietzsche szavaival élve, a ‘hatalom akarása’. És a hatalomvágy kifejezés joggal sérti sok ember fülét, mint rossz csengésű szó, pedig eredetét és természetét tekintve ez sem más, mint a metafizikai értelemben vett nagyság iránti ambíció. Ami miatt mégis rettegünk azoktól, akiken elhatalmasodik ez az esztelen őrület - a hatalom akarása, az az, hogy azt gondoljuk bárki másnak, hatalma lehet fölöttünk.
Ennek a téveszmének, a mai korban, megintcsak nagyon sokan esnek áldozatul: hogy bárki valaki más felett, valódi hatalommal rendelkezhet. A ‘hatalom’, ami a nagyság száműzött fogalma mellett ugyancsak felmentésre vár, elsősorban az uralkodás képességét jelenti; és tiszta formájában nem takar mást mint önuralmat. Hatalmat önmagunk felett. Ahogy a buddhista szentirat, a Dhammapada fogalmaz: „Legyőzhet valaki ezerszer ezer embert a csatában, a legnagyobb győztesnek csupán egyetlenegyet kell legyőznie: önmagát.” Ennek értelmében az az ember mondhatja magát hatalmasnak, vagy hatalommal bírónak, aki önmaga felett képes uralkodni. Az embernek valódi értelemben vett hatalma csak önmaga felett lehet. Ezért, hatalomra csak saját magunk felett tehetünk szert, mások felett sohasem. Ezért van, hogy a hatalomvágy is igazából mindig önmagára irányul; mondhatni éppen ezért öncélú és esztelen.
A tiszta ambíció
Ambiciózusnak lenni, lehet nemes és nemtelen módon is. Ha valódi természeténél fogva ragadjuk meg azt a hajtóerőt, kiapadhatatlan forrása lehet minden teremtésnek. Hiszen a nagyság keresésének útján, a spirituális ember új értékeket teremt, alkotó tevékenyégének minden megnyilvánulásával. Ezt mégsem a hírnévvért, vagy az ismertségért teszi. Hanem mert ezáltal növekszik ereje, és hatalma. Önmaga felett.
„A mások feletti diadalnál Önmagunk legyőzése többet ér.
Sem az istenek, sem az angyalok, sem a Kísértő, sem a Teremtő,
Nem veheti el a győzelmet attól, aki önmagát legyőzte, s önuralma szüntelen.”
Dhammapada 104-105
» Ezotéria - Munkamánia - A munka nemesít?
» Ezotéria - Stressz - A gond-viselés lélektana
» Ezotéria - Örök győztesek – Örök vesztesek
Kérlek támogasd a Spirituális Ezotéria Könyvtárat!
(Please support the Esoteric Library!)
A TE támogatásodra is szükség van!
(YOUR support keeps this site running. Thank you!)
[« vissza ] | [ előre »] |
|
anthropology | buddhism | hinduism | taoism | hermetics | thelemagick | philosophy | religion | spiritualism | poetry | parapsychology | medicine | transhumanism | ufology Last updated: 24-10-2024 |