AZ ISCHEMIAS SZÍVBETEGSÉGEK SEBÉSZETI KEZELÉSÉRŐL
Előszó az első kiadáshoz
A hazai szívsebészet könyv formájú szakirodalma igen régi – s merthogy a könyveknek megvan a maguk sorsa – természetszerűleg elavult.
Az első modern szívsebészeti könyv Magyarországon 1965-ben jelent meg Kudász, Kunos „Operálható szívbetegségek” címmel.
Tulajdonképpen, egy részterület átfogó feldolgozását Lozsádi adta meg, a kongenitális szívbetegségekről szóló, időtálló könyvében. Littmann a 80-as évek elején egy sebészeti műtéttani könyv keretei között vázolta fel az akkori ismereteket. Hasonlóan, Árvay egy sebészeti diagnosztikai könyvben adott tömör, kompendium-szerű tünettani összefoglalót és ismertette az abban az időben elérhető kórisméző eljárásokat. A progresszív betegellátásról összeállított könyvben, 1987-ben Gömöry a veleszületett, Péterffy a szerzett szívbetegségek sebészeti kezelését ismerteti.
Legújabban pedig – egy kardiológiai szakkönyvben – néhány oldalon Papp L. foglalta össze a szerzett szívbetegségek sebészeti kezelésének főbb pontjait. Látható tehát, hogy a szívsebészet – akár egy fontos résztudományának – újszerű, átfogó és részletes ismertetése hiányzik.
Ugyanakkor a szívsebészeti módszerek fejlődése hatalmas ütemű. Egyre másra kerülnek a gyakorlatba olyan eljárások, amelyeknek ötvözése feltétlenül javítja a műtéti eredményességet, az operáltak életminőségét és esetenként a várható élettartamot is.
Ezek a megállapítások különösen érvényesek a hazánkban igen nagy gyakorisággal jelen levő ischaemiás szívbetegség vonatkozásában. A nemzetközi szakirodalomban az információközlés, a tapasztalatok statisztikai módszerekkel igazolt magyarázása hihetetlen mértékben felgyorsult, ami egyszerre előny és hátrány. Hiszen, a gyakorló szívsebészt a mérhetetlen számú új adat valamiféle szintéziskészítésre kényszeríti, aminek hasznosan kell kikristályosodnia a napi műtői munkában.
Az ischaemiás szívbetegség sebészeti kezelésében ezt a lehetséges szintézist végezte el most Tarr dr. A munka tematikusan vonja egységes egészbe a szükséges kardiológiai alapfogalmakat és a szívsebészeti technikákat, egy történeti vonatkozásokat is tartalmazó ágyazatba. Tarr dr. közel húsz éves szakmai tapasztalatai meglehetős pontossággal tükröződnek a sebészeti megoldások ismertetésekor – megengedve a régi sebészeti törvényt: tevékenységünkben, bizonyos arányban kitörölhetetlenül jelen van a metafizika határait súroló empíria.
Mindezek a sebészeti sikerességet szigorú pontossággal leíró statisztikai módszerek mellett a hívatás artisztikus elemeire világítanak rá, amelyekre szükség van ahhoz, hogy az adott beteg esetében a számára legmegfelelőbb sebészeti technikai variációt alkalmazzuk.
Bízom abban, hogy a könyvet haszonnal forgatják a szívsebészet és a kardiológia területén munkálkodókon kívül mások is, mint például anaesthesiológusok, belgyógyászok, családorvosok, radiológusok, rehabilitációs szakemberek – amitől azt várom, hogy az együttműködés magasabb szintre léphet, s ennek előnyeit bizonyára a nem kisszámú beteg élvezi majd.
Dr. Péterffy Árpád
Előszó a II. kiadáshoz
Éppen tizenöt esztendő telt el Tarr dr. a tárgyban írt monográfiája első megjelenése óta.
Áttekintve az új változatot még a sokat látott szívsebész is mélyebben érzi át a változások súlyát mind a kórismézés, mind a kezelés terén. A szívgyógyászat vonatkozó területein kellő szinten tájékozódni kívánó szívsebészre komoly feladatot ró, hogy „képben” legyen s az új eredményeket elsajátítva, hívatását méltó szinten gyakorolja. E minden nap felbukkanó feladat megkönnyítését segíti elő e könyv.
Nagy örömömre szolgál, hogy Tarr tanár úr megtartva enciklopédikus gondolkodását korszerű formában, a világháló segítségével is – foglalta össze újólag a hazánkban még mindig a legtöbb megbetegedést okozó ischaemiás szívbetegséggel kapcsolatos, a szívsebész számára elengedhetetlen tudnivalókat. A 10 évvel ezelőtt kiadott mű egyes fejezeteivel való összehasonlítás, pontosan jelzi az említett változások jelentőségét.
Ugyanakkor, a könyv szerkesztésében megőrizte azt a mérhetetlen előnyt, amelyet az adott témakör általános megközelítése jelent. Ezzel kitekintést ad immár nemcsak a gyakorlatot űző szívsebész munkatársak, hanem a szívgyógyászat, s tágabban az általános orvoslás elhívatottjai számára is az egy helyen fellelhető hasznos adatok tömegével.
Közel 30 év szakmai tapasztalatait összefoglaló munkát tart kezében az olvasó. A szerzőt töltse el jó érzéssel az elvégzett munka, mert az ellensúlyozhatja a kényszerű állapotot, amelybe a közelmúltban, az egészségügyön átrohant „reform” sodorta, illetve az új helyzet, melyben hivatását ismét gyakorolhatja.
Dr. Szabó Zoltán
Ajánlás
Valóban, tizenöt év telt el Tarr dr. Az ischaemiás szívbetegség sebészeti kezeléséről című monográfiájának első kiadása óta.
Természetesnek tartom, hogy elhivatott és szakmaszerető, a szívsebészet fejlődésével lépést tartani kívánó kollégám tudatában van az eltelt idő hozta jelentős változásoknak és felfrissíteni kívánja korábbi monográfiáját. Hiszen a könyv sok fejezete idejétmúlt, s az új tudnivalók nagy számban kérnek helyet maguknak.
A második kiadás szerkezete nem változott. Az egységes látásmód érzékelhető, az egyszerzős művek kifejezett értékeként, s ez a tény hatékonyan ellensúlyozza a szívsebészet gyors ütemű, apró szakágakra bomló részfejezeteit tárgyaló munkák szűkített használhatóságát.
A monográfia első tíz fejezete a legújabb diagnosztikai eljárásokat is magába foglalva, valamint az intenzív kezelés korszerű részleteivel tárgyalja a szívsebész számára elengedhetetlen általános kardiológiai tudnivalókat. Klinikai alapkutatások eredményeiből leszűrt megállapításokkal a szerző ismételten hitet tesz az artériákkal történő szívizom revaszkularizáció jelentősége mellett. A sebészi és intervenciós revaszkularizáció módszerét egymást erősítő beavatkozásokként kezeli, időzítésük helyes tárgyalásával. Fontos megállapítása, hogy a krónikus ischaemiás állapotok sebészeti kezelésének eredményességét javítja a műtéti előkészítés időszakában alkalmazott, összetett gyógyszeres és eszközös (asszisztált keringés) terápia.
Külön emeli a könyv értékét a könyv Melléklete, az e-könyv részét képező, az elektronikus formát kihasználó előadás-prezentációk, táblázatok, és különösképpen a műtétek filmanyagának sora.
Ajánlom a munkát a szakterület képviselőin kívül a szívgyógyászoknak, családorvosoknak, rehabilitációs szakembereknek, s a diákságnak is, valamint azoknak is, akik érdeklődnek e szakterület iránt.
dr. Merkely Béla
TARTALOM
Előszó az első kiadáshoz
Előszó a II. kiadáshoz
Ajánlás
ÁLTALÁNOS RÉSZ
1. Bevezetés
2. Élettani, kórbonctani és kórélettani kitekintés
- 2.1. A coronaria keringés élettani alapfogalmai
- 2.2. A szív pumpa funkciójáról
- 2.2. A coronariasclerosis patológiája
- 2.3. Az ischaemiás myocardium patofiziológiája
3. Klinikai megjelenési formák Tünettani összefoglaló
- 3.1. Bevezetés
- 3.2. A tünetmentes ischaemiás szívbeteg (silent ischaemia)
- 3.3. A stabil angina pectoris
- 3.4. Az Acut Coronaria Syndroma,
- 3.5. Myocardium necrosis utáni idült állapotok fontosabb klinikai formái
4. Vizsgáló módszerek, diagnosztikai eljárások
- 4.1. Bevezetés
- 4.2. Noninvazív vizsgálatok
- 4.3. Invazív diagnosztikai eljárások
5. Sebészeti javallatok
- 5.1. Bevezetés
- 5.2. A tünetmentes beteg
- 5.3. Stabil angina pectoris
- 5.4. Instabil angina pectoris
- 5.5. Acut myocardialis infarctus.
- 5.6. Egy ér betegség
- 5.7. Két ér (rendszer) betegség
- 5.8. Három ér (rendszer) betegség
- 5.9. Bal főtörzs szűkület
- 5.10. Bal kamra aneurysma
- 5.11. Tschaemiás mitralis insufficiencia
- 5.12. Kamrai septum perforáció szívizom elhalás után
- 5.13. Myocardium mentő beavatkozások szerint
6. A szív sebészeti anatómiája
- 6.1. A szív koszorú ereinek funkcionális anatómiája
- 6.2. A mitrális billentyú anatómiájáról
- 6.3. A jobb és bal kamra szerkezetéről
7. Szívsebészeti beteg előkészítés. Anaesthesia
- 7.1. A beteg és családja felkészítése
- 7.2. Általános szempontok Góctalanítás
- 7.3. Autotransfusios előkészítés
- 7.4. A beteg közvetlen műtét előtti felkészítése. Antisepsis
- 7.5. Az ischaemiás szívbetegség sebészeti kezelésekor alkalmazott anaesthesia sajáto
8. Az ischaemiás szívbetegség sebészeti kezelésekor alkalmazott extracorporalis keringés jellegzetességei. Asszisztált keringés
- 8.1. Alapelvek és fogalmak
- 8.2. Az extracorporalis keringés technikája
- 8.3. Az extracorporalis keringés patofiziológiája
- 8.4. Asszisztált keringés
9. Az ischaemiás szívizom védelme extracorporalis és off pump műtét alatt
- 9.1. Bevezetés
- 9.2. Alapfogalmak történeti ágyazatban
- 9.3. A gyakorlatunkban leggyakrabban használt cardioplegiás módszerek
- 9.4. Off pump coronaria műtét során alkalmazott kezelési stratégia
10. A postoperatív (intenzív) kezelés elemei
- 10.1. Általános kitekintés
- 10.2. Részletes kezelési stratégiák
RÉSZLETES RÉSZ
11. Történeti visszatekintés
12. Vena segmenssel alkotott aorto-coronaria áthidalások
- 12.1. Bevezetés
- 12.2. A szív koszorú ereinek functionalis anatomiája: lásd: 6.1. fejezetet
- 12.3. A véna saphena magna sebészeti anatómiája
- 12.4. Ritkán alkalmazott vénák
- 12.5. Az aorto-coronaria saphena bypassok technikai szempontjai
- 12.6. A coronaria ágak endarteriectomiájáról
- 12.7. A proximalis anastomosisról
- 12.8. Az aorta ascendens plexectomiájáról
- 12.9. A vena saphena magnával készült graftok nyitvamaradását befolyásoló tényező
13. A szív artériás revaszkularizációja
- Bevezetés
- 13.1. Az arteria mammaria interna sebészeti anatómiája
- 13.2. Az IMA finom szerkezete. A lamina elastica interna szerepe az ér integritásában
- 13.3. Az IMA sebészeti preparálása. Az IMA szabadvég áramlásának jelentősége
- 13.4. Az IMA-val készített anastomosisok sajátosságai, fajtái (technikai szempontok)
- 13.5. Az a. radialis és az a. epigastrica inferior mint bypass graft
- 13.6. A jobb a. gastroepiploica (rGEA ) mint coronaria stenosist áthidaló ér
- 13.7. Az IMA graft effektív vérszállító kapacitásának mérése
- 13.8. Az IMA-val készült anastomosis nyitvamaradását biztosító tényezők
14. Idegen anyagok - conduitok - használata a coronaria sebészet-ben.
- 14.1. Humán eredetű erek
- 14.2. Mesterséges erek alkalmazása
- 14.3. Human endothelium sejt tenyészetei PTFE műérben
15. Myocardium revascularisatio dobogó szíven keringéstámogatás-sal (ECC, IABP, LVAD) va UP
- Bevezetés
- 15.1. Coronaria stenosis áthidalás dobogó szíven ECC nélkül. Off pump coronaria revascul
- 15.2. Coronaria revascularisatio thoracoscopiás módszerrel. Minimalisan invázív CABG
- 15.3. CABG robot technikával (total endoscopic coronary bypass TECAB)
- 15.4. CABG keringéstámogatással (EEC, IABP, LVAD) dobogó szíven
- 15.5. Transmyocardialis laser revascularisatio, TML
16. Katéter therápiás módszerek
- Bevezetés
- Történeti visszatekintés
- 16.0. Bevezetés
- 16.1. Percutan transluminalis coronaria intervenció (PCI)
- 16.2. Stent (hengeralakú, merevítő háló) behelyezés
- 16.3. Intraoperativ coronaria ballon angioplastica
17. Sürgősségi beavatkozások az ischaemiás szíven IP Bevezetés
- Bevezetés
- 17.1. Acut CABG
- 17.2. Hevenyen kialakult mitralis regurgitáció műtéte
- 17.3. Kamrai sövény ruptura miatt végzett akut műtét
- 17.4. Postinfarctusos bal kamra szabadfali ruptura
18. Krónikus ischaemiás állapotban végzett beavatkozások
- Bevezetés
- 18.1. Myocardium revascularizáció szívizomelhalás után
- 18.2. Újabb myocardium revascularizáció (redo -CABG)
- 18.3. A bal kamra anurysma sebészeti kezelése
- 18.4. Az idősült kamrai septum defectus
- 18.5. Az ischaemiás eredetű mitralis regurgitáció sebészeti kezelése
- 18.6. Az ischaemiás cardiomyopathia sebészeti kezelési lehetőségei
- 18.7. Őssejt transplantatio
19. Kombinált beavatkozások az ischaemiás szíven
- Bevezetés
- 19.1.1 CABG és aorta vitium miatti billentyűcsere
- 19.1.2 CABG és mitralis billentyű implantatio együlésben
- 19.2. Egy ülésben végzett myocardium revascularizáció és egyéb érrendszeri beavatkozások
- 19.2.1. CABG és az a. carotis interna endarteriectomiája együlésben
- 19.2.2. CABG és egyéb érrendszeri manifesztációk
20. Transzplantáció az ischaemiás szívbetegség kezelésében
- 20.1. Történeti kitekintés
- 20.2. A beteg válogatás szempontjai
21. A sebészeti kezelés korai és késői eredményei
22. A preventio kérdései
MELLÉKLETEK
Tarr Ferenc első szerzős előadásai
Első szerzős közlemények
Filmtár
— A könyv megvásárolható a Semmelweis Kiadó honlapján —
[ Megvásárolom » Semmelweis Kiadó ] |