Aleister Crowley
LIBER II
Therion Mester üzenete
- Liber II : The Message of the Master Therion -
2013.
“DO WHAT THOU WILT SHALL BE THE WHOLE OF THE LAW”
“TÉGY AMIT AKARSZ! EZ AZ EGYETLEN TÖRVÉNY.”
“Ezen Törvény neve a Θελημα.
Θελημα – Thelema – azt jelenti: Akarat.”
A kulcs ezen üzenethez ez a szó – Akarat. Az első egyértelmű jelentése ezen Törvénynek egy ellentét: „ A Bűn szava a korlátozás.”
Még egyszer: „Nincs más dolgod, csak, hogy tedd az Akaratodat. Tedd azt és senki nem mondja, hogy ne. A Tiszta Akarat, elhatárolva a céltól, mentesítve az eredmény utáni vágytól, minden szempontból tökéletes.”
Óvatosan bánj ezzel, mert úgy tűnik, hogy azon elméletet foglalja magában, hogyha minden férfi és minden nő az Akaratát cselekszi – az Igaz Akaratát – , akkor nem lehet ütközés. „Minden férfi és minden nő egy csillag,” és minden csillag a kijelölt útján halad anélkül, hogy megzavarnák. Mindenkinek van elég hely, csak a rend hiány okozza a zavartságot.
Mindezeket figyelembe véve tisztán érthetőnek kell lenni, hogy a „Do what Thou Wilt” nem azt jelenti, hogy „Tégy amit szeretnél”. „Ez a szabadság felmagasztalása; de a legszigorúbb megkötés is egyben.”
Do what thou wilt – és semmi mást. Ne hagyd, hogy bármi eltérítsen az egyszerű és szent feladattól. A szabadság abszolútuma azt jelenti, hogy 'do thy will'. De tégy bármi más dolgot és azonnal korlátok fognak emelkedni. Minden tett, ami nincs azon a pályán: akadály és gát. Az Akaratnak egynek kell lennie és nem kettőnek.
Azt is figyeld meg, hogy ez az akarat nem csupán tiszta, hanem egyedüli, de ugyanúgy „el van határolva a céltól.” Ez a furcsa mondat, most megállásra késztet. Azt jelenti, hogy mindennemű cél az akaratban meg fogja ölni az Akaratot. Érthetően az „eredmény utáni vágytól” kell elhatárolni.
|
|
Ezt a mondatot úgy is lehet értelmezni, hogy a „cél van elhatárolva” – példának okáért: fáradhatatlan energiával kell végezni az Akaratot. Így a koncepció pedig örökös mozgás, végtelen és megváltozhatatlan. Ez a Nirvana csak éppen dinamikus és nem statikus – hiszen végül ugyan oda vezet.
Az egyértelmű feladat ezért a mágusnak az, hogy megtalálja az akaratát. Ezt a következő úton teheti meg, de a legegyszerűbben a Liber Thisarb (lásd Equinox I (7) 105. oldal) gyakorlataival érheti el, és vannak egyéb feladatok is, amik időről-időre ki lesznek jelölve.
1. Meg kell találnod mi az Akaratod.
2. Tedd azt a) koncentráltan, b) minden mástól elszakadva, c) békével.
Aztán, és csak az után harmóniába kerülsz a Dolgok Mozgásával, része leszel azoknak, ezért pedig egyenlő Isten Akaratával. És midőn az Akarat a személyiség dinamikus aspektusa és két különböző személy nem rendelkezhet azonos Akarattal, ha az Akaratod Isten akarata, Te vagy Ő!
Már csak egy szó van ami magyarázatra szorul. Máshol van írva – egészen biztosan a kényelmünk érdekében – , hogy „Szeretet a Törvény, Szeretet az Akarat alatt.”
Ezt aképpen érdemes értelmezni, hogy amíg az Akarat a Törvény, eme Akaratnak a természete a Szeretet. De ez a Szeretet az Akarat mellékterméke. Nem áll szemben és nem pótolja azt az Akaratot. Amikor pedig látható szembenállás lép fel bármilyen krízis ideje alatt, ez az Akarat lesz ami majd átvezet minket azon. Nézd! A Törvény Könyve tele van Szeretettel, de mégsincs helye Szentimentalizmusnak. A Gyűlölet maga is majdnem olyan akár a Szeretet! „Testvérekként küzdjetek!” Minden férfias faja a világnak megérti ezt. A Liber Legis Szeretete mindig merész, férfias és akár orgiasztikus. Van benne gyengédség, de ez az erő gyengédsége. Hatalmas, szörnyű és dicső, habár, ez csak a zászló az Akarat szent lándzsáján, a berakásos felirat a Thelema Lovag-Papjainak kardján.
A Szeretet a Törvény, Szeretet az Akarat alatt.
» Thelemagick - THELEMAGICK LIBRARY
» Hermetika - LIBER AL VEL LEGIS - A Törvény Könyve
» Hermetika - The EQUINOX