"Verum est, certum et verissimum, quod est, superius naturam habet inferioram et ascendens naturam descendentis."

                         taoism banner

         
 

[« vissza ]

[ » Taoista Könyvtár « ]

[ előre »]

   

 

A Taijiquan alapelvei

- Basic Principles of Tai Chi -

 

2000.

Creative Commons License

Csang San-feng

dot

A Taijiquan alapelvei [1]

  1. A könnyű energia felemeli a fejet.

    Azt az érzetet írja le a szerző, mintha felülről tartanák fejünket. Ennek hatására az Életerő Szelleme felemelkedik, a test pedig könnyedén és fürgén mozog.

  2. A szemek Szellemmel telve összpontosítanak.

    Ha valaki összpontosította és felemelte a Szellemét, szemei fényesek lesznek, és ellenfele legkisebb mozdulatára is kiterjed figyelme.

  3. Süllyeszd be a mellkast, íveld a hátad.

    Ez a mondat azt a felemelő érzetet írja le, amelyet a háton tapasztalunk a vállak közötti területen, miközben a mellkas besüllyed. Így a mellkas laza marad, és a karok, valamint a hát védekező ívet képez. Ebben a tartásban semlegesíteni tudjuk az ellenfél támadását, és energiát tudunk gyűjteni. Ez a Peng (Hárítás) Jin-jének alapelve.

  4. Engedd le a vállad, lógasd a könyököt.

    A vállak és a könyökök leengedése elősegíti az ellazulást és a Qi-nek a kézfejekbe történő eljutását, vagyis azt, hogy a Jin-t keresztülfűzzük deréktól a kézfejig. Így működik egységes egészként a testünk. Ellenkező esetben a Jin megtörik. A könyökök és a vállak leengedésével pedig lezárjuk a főbb üregeket, mint például a hónaljakat. Ebben a testhelyzetben semlegesíteni tudjuk a támadásokat, mert olyan, mintha egy védőburokban lennénk, amelynek a segítségével könnyedén el tudjuk kerülni vagy eltéríteni a támadást.

  5. Rendezd a csuklót, nyújtsd ki az ujjad.

    Ez az utasítás azt jelenti, hogy az ujjakat tenyérrel lefelé kinyújtjuk, a csuklót enyhén lógatjuk úgy, hogy a tenyér töve előre néz. Ez a kézfejtartás lehetővé teszi, hogy üthessünk a tenyérrel is. De ne felejtsük el lazán tartani a csuklót. Az ujjak kinyújtása azt jelenti, hogy egyenesen, de nem erőltetve, nem feszítve tartjuk az ujjakat. Fokozatosan szokjuk meg ezt a tartást, melyben az ujjakat majdnem kinyújtjuk úgy, hogy semmilyen akadály ne állja útját a vér és a Qi áramlásának. Ez a Tolás (An) Jin-jének alapelve.

  6. A test középen van és egyenes.

    Tartsuk kinyújtva, egyenesen a testet, egyik oldalra se dőljünk.

  7. Húzd be a keresztcsontot.

    Erre azért van szükség, hogy a medencét megfelelő szögben, és a derekat egyenesen tartsuk. Ha kitoljuk a keresztcsontot, akkor a medence előrebillen, és a derék megtörik. Az alhas elveszíti támasztékát és kidülled. A megtörő, behajló derék akadályozza az energia szabad fel-leáramlását a gerinc mentén. Ezért fontos, hogy a keresztcsontot bebillentsük a medence alá.

  8. Lazítsd el derekadat és combjaidat.

    A derék szabályozza és irányítja az erő alkalmazását. A combok kapcsolják össze a derekat a térdekkel. Ez alapfontosságú, mert a Taijiquan-ban a mozgás és az erő a lábakban jön létre. Ezért tartsuk a combokat és a derekat lazán, hogy mozgékonyak maradhassanak.

  9. A térdek mintha lazák lennének, de nem azok.

    A mondat arra utal, hogy a térdek lazának látszanak, de szükség esetén azonnal feszülésre képesek. A Taijiquan a Jin-t a lábakban hozza létre, ezért azok olyan szerepet játszanak, mint az erőt kibocsátó rugók. Ennek eléréséhez a térdeknek lazáknak kell lenniük. Ugyanakkor a küzdelem során startégiai fontosságú a lábak gyors használata, és az, hogy ugyanakkor szilárdan álljunk rajtuk. A gyors lépéshez laza, a szilárd álláshoz megfeszített térd szükséges. Ezért fontos, hogy gyorsan tudjunk változtatni a térd feszülésén.

  10. A talpak a földet érintik. (A lábfejek hozzátapadnak a földhöz.)

    A lábfejek mindig simuljanak hozzá a földhöz, mert az ellazított lábfejen keresztül tartunk kapcsolatot a földdel, s tudjuk mélyre ereszteni gyökerünket. Hacsak egy különleges testhelyzet nem kívánja másképp, ne tegyük teljes súlyunkat a sarokra vagy a lábujjakra, hanem a lábfej egészén egyenletesen osszuk el. Nagyon ügyeljünk arra, hogy a boka belső része és a talp boltozata ne dőljön be. A figyelmünket a talpak közepére helyezzük, kicsivel a Bugyborékoló Forrás mögé, mert természetszerűleg e pont felett van testünk súlypontja.

  11. A hegyet völgy követi, a testrészek egyesüljenek egy egésszé.

    Egész testünk összehangoltan, egységesen mozogjon. A felsőtest mozgása meghatározza a lábmunkát, és a lábak irányítják a felsőtestet. Kezünk és lábunk összhangban mozogjon.

  12. Különböztesd meg a könnyűt és a nehezet.

    Testünk részenként és egészként is rendelkezik a teli és az üres jellemzőjével. Általában csak az egyik láb és az egyik kéz lehet egyszerre hangsúlyos. Az ellenfél akciójától függ, melyik testrészünk, melyik oldalon, fent vagy lent üres vagy teli. Amikor az ellenfelünk támad, azaz teli és nehéz, ott válunk könnyűvé és üressé, ahol érintkezik velünk, és másik testrészünk lesz teli és nehéz. Ugyanakkor tisztán fel kell ismernünk, mikor hangsúlyos vagy hangsúlytalan a partner támadása. Az ellenfél gyakran váltogathatja a hangsúlyost és a hangsúlytalant. Ezért tudatában kell lennünk, társunk mikor yin, és mikor yang, és mikor vagyunk mi magunk yangosak, vagy yinesek. Ekkor ismerjük ellenfelünket, de ő nem tud kifürkészni minket. Ekkor irányítjuk őt, mi azonban megfoghatatlanak vagyunk.

  13. Benső és külső kölcsönösen irányítja egymást. Lélegezz természetesen.

    A légzés, a Qi, az izomerő és a Yi együttműködik. Légzésünk nyugodtan és kényelmesen követi mozdulatainkat. Ha a légzés feszült vagy szaggatott, akkor a test is feszült lesz, az elme nyugtalan, a Qi áramlása akadályoztatott, és képtelen a Jin szállítására.

  14. A Yi-t (elmét) használd, ne a Li-t (izomerőt).

    Azaz használjuk művészetünket, a technikákat és intelligenciánkat az ellenfél legyőzésére, ne a nyers erővel arassunk felette győzelmet. Ez azt is jelenti, hogy egy technika végzése közben csak arra gondoljunk, amit éppen csinálunk. Például: éppen ellököm az ellenfelet, éppen összekulcsolom a karját stb. Ne gondoljunk a Qi-re, az erőre vagy a testre, mert ez megszakítja a szándékunk, és ettől gyengévé válik a kivitelezett technika. Ha az elméből indul ki a mozgás, a Qi magától keringeni kezd, de ha a Li-t használjuk, még feszesebbé válunk, és a Qi keringése megakad.

  15. A Qi kering a testben; kettéválik, fel- és lemegy.

    A Taijiquan alkalmazásához a Qi-nek nem elég bőségesnek lennie, az egész testben egyenletesen kell keringenie. Ha a Qi szabadon kering, akkor azt az elme az izomerő energetizálására tudja fordítani, hogy a Jin-t hatékonyan kifejthessük. Amikor a Qi-t a Jin kivitelezésére használjuk fel, a Qi két fő áramlatra oszlik: az egyik a gerincen felfut, és az ujjaknál jelenik meg, a másik a talpakhoz süllyed és erős gyökeret ereszt a földbe. Az egyik vers a így fogalmazza meg azt a követelményt, hogy legyünk a középpontban: „Ha felfelé mozdulsz, akkor van lefelé irányuló mozgás is, ha előre lendülsz, van hátrafelé lendülő mozdulat is.”

  16. A Yi és a Qi kölcsönhatásban van (azaz ha a Yi mozdul, a Qi követi).

    A Qi követi az elmét, tehát a Qi oda gyűlik, ahová a figyelmünket irányítjuk. Ezért alapfontosságú a lelki önfegyelem.

  17. Az egyes testhelyzetek természetesen követik egymást; nem kell erőltetni, nincs ellenfeszülés, a test jól érzi magát.

    Az egész formagyakorlat nyugodtan áramlik elejétől a végéig. Nincs törés, szaggatott vagy hirtelen mozdulat. Ez a mozgásfajta természetes és jóleső a testünknek. A test minden egyes része közreműködik mindegyik testhelyzetben közvetlenül vagy kiegyensúlyozó szerepben. A test egyik része sem gátolhatja ezt az egységes áramlást.

  18. Mindegyik forma nyugodt.

    A formagyakorlat során nyugodtan vegyük fel az adott testhelyzetet, Yi-vel irányítva, Qi-vel feltöltve és egyesítve az egész testet.

  19. Egyik testhelyzet se legyen se túl kevés, se túl sok (azaz sem elégtelen, sem túlzó). A testtartások a középpontot keresik és egyenesek.

    A Taiji gyakorlása közben testünk természetesen érzi magát, középpontja van, kiegyensúlyozott és szabályozott. Kezünket és lábunkat ne nyújtsuk ki, ne húzzuk be túlságosan. Törekedjünk a hatékonyságra.

  20. Láthatatlanul alkalmazd technikáidat, ne leplezd le őket.

    Törekedjünk arra, hogy az ellenfél ne sejtse meg előre szándékunkat. Nagyon zavaró ellenfelünknek, ha támadásunk és védekezésünk kiszámíthatatlan marad.

  21. Nyugalom a mozgásban.

    Mozgás közben érjük el és tartsuk fenn a meditatív állapotot, azaz legyünk nyugodtak, elménk pedig tiszta.

  22. Mozgás a nyugalomban.

    A meditatív állapotban Qi-nket és testünket természetes módon, pontosan és minden erőfeszítés nélkül irányítsuk.

  23. Könnyűség, majd fürgeség; fürgeség, majd mozgás; mozgás, majd váltakoztatás.

    Ez a Taijiquan lényege dióhéjban. Az első feltétel az, hogy csöndesítsük le az elmét, nyugtassuk meg a testet, és keringessük a Qi-t. Ez a könnyűség érzetét hozza magával. Ha ellenállás és elszakadás nélkül tapadunk ellenfelünkhöz, akkor fürgék leszünk. A fürgeség eredménye a helyes mozgás képessége. Az, hogy a támadásnak és a védekezésnek megfelelően használjuk a mozdulatokat. Ennek magasabb szintje a technikák folytonos váltakoztatása, amely arra szolgál, hogy ellenfelünk ne találja ki szándékunkat.

[1]  Szó szerint: a minták formái (every form of every posture), azaz a testhelyzetek egymásutánjából létrejövő forma. A Taijiquan formagyakorlatainak egymást követő mozdulatai a nyolc erő vagy minta testi megjelenései, ezért a testttartások, mozdulatok (postures, Shi) összefűzéséből létrejövő formagyakorlat az energia szintjén nézve a Qi nyolcféle mintába (postures, Shi) rendeződéséből jön létre.

[Forrás: Taiji.hu]

dot

» Taoizmus - Taiji Quan
» Taoizmus - Tai Chi
» Taoizmus - Taijiquan
» Taoizmus - Elmélkedés a gyakorlásról

dragon

line

Kérlek támogasd a Taoista Könyvtárat!
(Please support the Taoist Library!)

A TE támogatásodra is szükség van!
(YOUR support keeps this site running. Thank you!)

line

Yin Yang

[« vissza ]

Creative Commons License

[ előre »]


         

taoism banner                         

 

Web Matrix

line

anthropology | buddhism | hinduism | taoism | hermetics | thelemagick | philosophy | religion | spiritualism | poetry | parapsychology | medicine | transhumanism | ufology

line

Last updated: 06-06-2020