2010.
Az oxigénterápia lényege a következőképpen foglalható össze: A szív az oxigénben gazdag vért a testbe pumpálja, ahonnan pedig felveszi a szervezet számára felesleges anyagokat, s azokat szállítva áramlik tovább. Ezután a vér bekerül a tüdő vérkeringésébe, ahol oxigénnel telítődik. Az oxigén életelixír. Szervezetünk csak megfelelő oxigénellátottság mellett képes normális működésre, mert a létéhez szükséges energiát az oxigénből nyeri. Az oxigén alapvető feltétele az egészségnek, a jó teljesítménynek és a jó közérzetnek!
Oxigénterápia
A többlépéses oxigénterápiát a drezdai fizikus professzor Manfred von Ardenne (1907-1999) fejlesztette ki Németországban.
Manfred von Ardenne több mint két évtizeden át kutatta az emberi szervezet oxigénhiányos állapotait s ezen állapotok kezelésével foglalkozott. Bebizonyította, hogy a napi oxigénkezelések, a vérkeringés erősödéséhez és ezáltal a szövetek oxigénellátásának javulásához vezettek. Manfred Ardenne fizikus és feltaláló módszere sok mindennel összefüggésbe hozható, például a fitnesszel, a teljesítőképességgel, a rehabilitációval és regenerációval.
Az Ardenne-féle oxigénterápia lényege a következőképpen foglalható össze:
A szív az oxigénben gazdag vért a testbe pumpálja, ahonnan pedig felveszi a szervezet számára felesleges anyagokat, s azokat szállítva áramlik tovább. Ezután a vér bekerül a tüdő vérkeringésébe, ahol oxigénnel telítődik. Az oxigén életelixír. Szervezetünk csak megfelelő oxigénellátottság mellett képes normális működésre, mert a létéhez szükséges energiát az oxigénből nyeri. Az oxigén alapvető feltétele az egészségnek, a jó teljesítménynek és a jó közérzetnek!
Mivel az oxigént sem előállítani, sem raktározni nem tudjuk, ezért arra kényszerülünk, hogy a levegőből nyerjük az utánpótlását. Élelem nélkül egy hónapig, folyadék nélkül 4-5 napig maradunk életben, ám ha nincs oxigén, nem élhetünk 4 percnél tovább, mert sejtjeink fennmaradásához állandó oxigénellátás szükséges.
Feltétlenül meg kell említeni – pusztán ismeretként is, hogy a vér oxigénnyomása az életkortól függően változik: ahogy telnek az évek, fokozatosan csökken. Az egészséges nemdohányzókra jellemző 95 torr a 40. életévig 80 torra csökken, majd a 70. év táján 70 körüli lesz. (A torr vagy más néven higanymilliméter /Hgmm/ a nyomás egyik mértékegysége. Annak a légköri nyomásnak felel meg, ami 1 milliméter magas higanyoszlop nyomásával egyensúlyban van.) |
|
Azt sem szabad elfelejteni, hogy a környezetre ártalmas anyagok, a stressz, a mérgező élvezeti szerek, a túlsúlyosság és a mozgáshiány fiatalabb korban is ronthatja az oxigénellátást.
Oxigénterápia hatására javul a keringés
Manfred Ardenne professzor bebizonyította, hogy a meghatározott ideig - több napig - naponta elvégzett oxigéninhaláció hatására javul a sejtek oxigénellátása. Az inhaláció legfontosabb előnye az, hogy a szervezet legvékonyabb véredényeiben hetekig vagy akár hónapokig is gyorsul a keringés, mert kitágulnak az erek, és több oxigéndús vér jut át rajtuk a „fuldokló” sejtekhez.
Az oxigénterapiát egyre szélesebb körben alkalmazzák, ellenjavallata nem ismert, Németországban a fül-orr-gégészeti praxisokban alkalmazzák és felajánlják kiegészitő kezelésként.
Mikor javasolt az oxigénterápia?
- keringési zavarok, (érszűkület, szívelégtelenség)
- tüdőbetegségek, légzési zavarok (asztma, szilikózis, tüdőtágulat)
- daganatos betegségek
- visszatérő gyulladások, fertőzések (gombás, bakteriális, vírusos)
- immungyengeség
- krónikus fejfájás, migrén, szédülés
- kimerültség, fáradékonyság, koncentrációs és alvási zavarok
- izomsérülések rehabilitációs kezelésének kiegészítésére
Ardenne háromlépcsős oxigénterápiája
A háromlépcsős eljárást során először is a páciens egy vitaminokból, ásványi anyagokból álló gyógykoktélt kap, hogy sejtjeiben javuljon az oxigénfelvétele és az anyagcsere. Ezután tiszta oxigént lélegzik be, miközben valamilyen testmozgást végez. A módszer javítja a vér mikrocirkulációját, hatására az oxigénnel teli vér mennyisége az artériákban nő, a vénákban csökken, ezáltal az agy több oxigénhez jut.
Az eredeti Ardenne oxigénterápiája az alábbi három lépésből állt:
1. lépés:létfontosságú anyagok felvétele, értágítás
A szervezet felkészül az oxigénellátás javulására. A kiegészítésül kapott vitaminok, ásványi anyagok- például magnézium -, nyomelemek - például cink, szelén - és egyéb, a szervezet működéséhez nélkülözhetetlen anyagok- például koenzim-Q10, L-karnitin - fokozzák a sejtek oxigénfelvételét. Eközben az immunrendszer is aktivizálódik - ezt fokozhatjuk gyógynövények és homeopátiás szerek hozzáadásával is. A jobb oxigénszállítás érdekében az ereket biciklizés, torna, masszázs vagy szauna segítségével kitágítjuk.
2. lépés: inhaláció
Az oxigénben gazdag levegőt a páciens eldobható maszkon keresztül belélegzi. Jó tanács: 18 napos terápia során naponta - a 10 percenkénti szünetekkel együtt - két órán át, a 10 naposnál naponta 30 percig kell tömény oxigént belélegezni. A kúra jótékony hatása tovább tart, ha két kúra között rendszeresen - hetente egyszer - végzünk 1 fenntartó oxigénkezelést.
3. lépés: mozgás
A harmadik fázisban a mozgás és az oxigénbelégzés következtében az egész szervezet vérkeringése és a szellemi teljesítmény is jobb lesz.
Manapság az e módszert javasló orvosok a hiperbárikus kamra eljárást részesítik előnyben.
|
A hiperbárikus oxigénterápia (HBO) egy egyágyas, oxigénnel töltött kamrában történik. A kamra két, 220 cm hosszú, átlátszó hengerből áll, melyen keresztül a páciens megfigyelhető és a kommunikációs rendszer segítségével kommunikálni is lehet vele. A pácienst az ággyal együtt toljuk be a kamrába. Egy külön panelen található a klímaberendezés a vezérlő berendezéssel együtt. A kamra lehetővé teszi a széndioxid elnyelését, a hőmérséklet és a nedvesség szabályozását. A hiperbárikus kamrában lehetséges infúzió beadása, vérnyomás mérése, mesterséges tüdőventilláció végzése, EKG és pulzusszám megfigyelés, valamint a páciens testhőmérsékletének mérése is. Szükség esetén gyors nyomáscsökkentést is végre lehet hajtani, 20 másodperc alatt. A kamra minden, a modern terápiára vonatkozó követelményt kielégít.
Milyen betegségek gyógyíthatóak hiperbárikus kamra segítségével?
- Búvárok dekompressziós betegsége
- Légembólia
- Fertőzések: ideg- és csontgyulladások
- Csontbeültetések mellékkezelésként
- Sportsérülések
- Törések, csontbeültetések
- Érrendszeri megbetegedések:
- Agysérülések: Gyermekbénulás, gyermekek baleset után bekövetkező agysérülései, migrén, agyvérzés utáni állapotok
- A szem fő ütőerének elzáródása
- Hirtelen süketség, fülzúgás
- Plasztikai sebészeti műtéti sebek gyógyulása
|
Az oxigén a szervezet energiatermelési folyamataiban főszerepet játszik. Óránként átlagosan 15 liter oxigént használunk el. Sporttevékenység esetén azonban az oxigénfelhasználás könnyen a többszörösére növekedhet.
Mivel testünk nem képes az oxigén raktározására, és azt önmaga nem tudja előállítani, folytonos oxigénellátásra van szüksége.
Tegye próbára Önmagát: tartsa vissza a levegőt, és nézzen a másodpercmutatóra. Ha egy percnél tovább bírja levegővétel nélkül, megnyugodhat, hisz kitűnő formában van. 4 perces oxigénhiány után az emberi szervezet eléri azt a kritikus pontot, mely után, ha nem jut levegőhöz, maradandó károsodások lépnek fel.
Az élet során testünk folyamatosan vizet veszít, és hasonlóképpen csökken oxigénfelvevő képességünk is. Egy újszülött teste 75%-ban vízből áll, egy fiatal felnőttnél ez az érték már csak 65%-ot tesz ki, az idős emberek szervezetének víztartalma pedig már 55%-ra csökken. A szervezet oxigénnel való ellátása 99%-ban a tüdőn keresztül, és 0,9%-ban a bőrön, valamint a gyomorban, az elfogyasztott táplálékon keresztül történik.
A tüdő léghólyagocskáiból az oxigén a tüdőkapillárisokba kerül. Az oxigénnel teli friss vér a bal szívkamrába áramlik, ahonnan eljut a test minden pontjára. Az apró hajszálereken keresztül a legapróbb sejtig is elhatol. Biokémiai reakciók sokaságán keresztül az oxigénből és a tápanyagból energiában gazdag foszfátok képződnek. Az anyag- és gázcsere lezajlása után a vér a kapillárisok kijáratában gyűlik össze, ahonnan a vénákon keresztül eljut a jobb szívfélbe. Innen újra a tüdőbe kerül friss oxigén felvételének céljából, és az egész folyamat kezdődik elölről. Az egészséges sejtanyagcsere feltétele a mindig megfelelő mennyiségű oxigén jelenléte.
Milyen esetekben javasolt az oxigénterápia?
1. Az oxigénterápia elsősorban a betegségmegelőzésre szolgál.
Minden esetben, amikor nem szervi betegség okozta krónikus fáradtság, kedvetlenség, levertség, koncentrációzavarok, teljesítménycsökkenés lép fel, javasolt a rendszeres oxigénkezelés. Elsősorban az egészség, a teljesítőképesség és a jó közérzet megóvásához szükséges .
2. Egyéb esetekben:
- Az egész szervezet teljesítményének fokozása
- Általános közérzet javítására
- Oxigén és energiahiány megelőzésére
- Fertőzésre való hajlam leküzdésére
- Előre látható terhelések megelőzésére
- Krónikus alkohol és nikotinfogyasztás okozta betegségek megelőzésére
- Kihagyó vagy gyengülő figyelő- és összpontosító képesség esetén
- A fizikai és szellemi teljesítőképességek javítására, fokozására
3. Terápiás célból:
- A vérkeringés javítására
- Az immunrendszer erősítésére
- Kimerültségi állapotokat követően
- A saját védekező mechanizmus fokozására
- A seb- és csontgyógyulás meggyorsítására
- Magas vérnyomás esetén
- Szívelégtelenség, szívbetegség esetén
- Minden agyi és perifériás vérkeringési zavarok kezelésére
- Menopauza
- Migrén
- Szédülés
- Depresszió
- Stressz
- A rákkezelés kiegészítőjeként
- Nagyothallás
- Fülcsengés (tinnitus)
- Egyensúlyzavarok
- Krónikus gyulladások és fertőzések
- Allergiák és túlérzékenységi betegségek Tüdőbetegségek
- Krónikus légzési problémák, tüdőbetegségek, aszthma
- Látásgyengeség
» Alternatív Gyógyászat - Kaqun