2010.
A craniosacralis terápia egy különlegesen gyengéd, mégis rendkívüli módon hatékony kezelési forma, amely egyre elterjedtebbé válik széleskörű alkalmazási lehetőségének és a szervezet öngyógyító mechanizmusaira, természetes védekezőképességére gyakorolt hatásának köszönhetően. Jellemzője a mikromanipuláció, amely a koponyacsontok mikromozgásainak korrigálásán alapul. Ennek segítségével hatást gyakorolhatunk a test egyéb részeire, szerveire, szervrendszereire. A terápia célja a kötőszövetes határok, lemezek ellazítása, az izületi feszültségek korrekciója, az izomrelaxáció, az agyi-gerincvelői folyadék áramlásának normalizálása, az idegi funkciók harmonizálása, a koponyán belüli keringés javítása.
|
A craniosacralis terápia anatómiai alapja
A terápia alapja a craniosacralis rendszer, amely a keringési és légzési rendszer mellett a szervezet harmadik nagy ritmusát képezi. Ez egy élettani rendszer, amely minden aggyal és gerincvelővel rendelkező élőlényben megvan. A craniosacralis elnevezés a cranium (koponya) és a sacrum (keresztcsont) funkcionális egységére utal. A rendszer az agyat és a gerincvelőt körülvevő és azt védő kötőszöveti hártyából (dura mater) és az abban képződő és keringő agyi-gerincvelői folyadékból (liquor) áll.
A testben minden ideg kapcsolatban áll a dura materrel. Ebben a kapcsolatban - fizikai vagy lelki sérülések miatt - kialakuló gátak akadályozhatják az agyi-gerincvelői folyadék áramlását, amely különböző rendellenességekhez vezethet. Az agyhártyák mellett minden olyan csont részét képezi a rendszernek, amely érinti az agyhártyákat és az agyhártyákkal összekötött kötőszövetes állományt. Ezek a csontok is állandó mozgásban vannak, és minden csontnak megvan a maga mozgástere. Amikor egy csont kimozdul ebből az adott mozgástérből, vagy egyáltalán nem mozog, az az agyi-gerincvelői folyadék áramlásának akadályozottságát jelenti. |
Ha felborul az egyensúly a rendszerben, az nem csak az agy és a gerincvelő, hanem az egész ember szempontjából káros. A craniosacralis rendszer szoros kölcsönhatásban áll az idegrendszerrel, az erek hálózatával, a nyirokkeringéssel, a légzőrendszerrel, a hormonális folyamatokkal és a csont-izomrendszerrel.
A craniosacralis ritmus
A craniosacralis rendszernek, a szív-érrendszerhez és a légzőrendszerhez hasonlóan saját, érzékelhető ritmusa van. A craniosacralis ritmus 6-12 ciklus/perc, amely egyénenként változik, de egy emberen belül állandó. A 6-nál alacsonyabb érték alulműködést, a 12-nél magasabb túlműködést jelent. A ritmus létrejöttében a koponya és a keresztcsont játssza a legfontosabb szerepet, mint a rendszer két vége.
Természetesen az összes koponyacsont mozgásban van, és ez a mozgás az agyhártyák és az agyi-gerincvelői folyadék révén folyamatosan tovaterjed a testben. Így a tapasztalt terapeuta a test bármely részén kitapinthatja a craniosacralis ritmust, ezáltal megállapítja az agyi-gerincvelői folyadék esetleges változásait vagy áramlásának akadályozottságát, majd nagyon gyengéd, apró mozdulatokkal segítheti a folyadék és a kapcsolódó lágy szövetek természetes mozgását annak érdekében, hogy fokozza a test önszabályozó folyamatait, nyugalmi állapotba hozza az idegrendszert és javítsa az általános egészségi állapotot. |
|
Összefoglalás
A craniosacralis terápia egészen más, mint általában a masszázs, csontkovácsolás vagy a gerinc egyéb kezelési formái. A kezelés során alkalmazott mozdulatok rendkívül gyengédek, aprók, érzékenyek; a terapeuta nem alkalmaz tekintélyes fizikai erőt vagy hirtelen mozdulatokat, a szervezet természetes hullámait és ritmusát követi, ezt használja fel a szervezetben történő változások előidézéséhez.
A craniosacralis terápia egy mélyreható gyógymód, amely segíti a szervezet természetes öngyógyító mechanizmusait, semlegesíti a stressz negatív hatásait, erősíti az általános ellenállást a betegségekkel szemben, visszaadja a fizikális életerőt, és jó közérzetet biztosít.
A kranioszakrális terápiáról:
Hogyan zajlik egy kezelés és mennyi ideig tart?
A craniosacralis (ejtsd. kranioszakrális) kezelés alatt a páciens felöltözve, kényelmesen hanyattfekszik a kezelőasztalon, nyugodt, barátságos környezetben. A kezelés elején a terapeuta gyengéden a páciens testének különböző pontjaira helyezve a kezét megfigyeli annak craniosacralis ritmusát. Ezt követően főként a koponyán (cranium) és a keresztcsonton (sacrum) végez finom mikromanipulációt, rendkívül apró és gyengéd mozdulatokkal korrigálja a koponyacsontok mikromozgásait, meghatározza, majd elhárítja a kötőszövetek szabad mozgásának, az agyi-gerincvelői folyadék szabad áramlásának akadályait, hatást gyakorolva ezzel a test egyéb részeire, rendszereire.
A kezelés során a páciens is tapasztalatot szerez testének öngyógyító folyamataival kapcsolatban, elősegítve ezzel saját gyógyulását.
Egy kezelés általában 1 óra. Az első alkalommal egy kicsivel több időt, kb. másfél órát kell rászánni.
Kinek segíthet a craniosacralis terápia?
A craniosacralis (ejtsd. kranioszakrális) terápia különböző szinteken működik, és a test különböző rendszereit befolyásolja. Hatást gyakorol a csont- és izomrendszerre, az idegrendszerre, a szív- és érrendszerre, az immunrendszerre, a különböző szervekre, a kötőszövetekre, a testnedvekre és a test energiarendszerére is.
A terápia felhasználási lehetősége ennélfogva igen széleskörű. Íme néhány olyan betegség, probléma, amelyek esetén a cranio-sacralis terápia hatékony lehet:
- Fejfájás, migrén, álmatlanság, idegfájdalmak
- Krónikus nyak- és hátfájdalom, állandó fájdalom bárhol a testben
- Asztma, krónikus hörghurut, krónikus arcüreggyulladás
- Tinnitus (fülzúgás) és egyéb középfülproblémák, fül-orr-gégészeti betegségek
- Lázas állapotok, fertőzések
- Krónikus fáradtság, kimerültség
- Stressz, feszültség, érzelmi nehézségek, depresszió
- Hormonális problémák
- Szív- és érrendszeri megbetegedések, magas vérnyomás, szédülés
- Motoros koordináció zavara
- Ortopédiai problémák, gerincbetegségek
- Fogászati és állkapocs-ízületi problémák
- Baleseti agyi és gerincvelői sérülések
- Műtét utáni működési zavarok
- Emésztési zavarok, menstruációs problémák
- Terhesség alatti és azt követő problémák, pl. depresszió, adhaesio (letapadás)
- Szülési trauma
- Csecsemőkori zavarok: szopási nehézségek, alvásproblémák, kólika, pylorus stenosis (gyomorkapu-szűkület), kancsalság, stb.
- Gyermekkori zavarok, viselkedésproblémák, dühroham
- Tanulási nehézségek, dyslexia, dyscalculia, összpontosítás zavara
- Hiperaktivitás
- Autizmus, epilepszia, központi idegrendszeri sérülés (CP)
- Bármilyen krónikus betegség vagy legyengült állapot utóhatásai esetén
Mit fogok érezni a kezelés alatt?
A kezelés alatt legtöbben egy mélyen ellazult állapotba kerülnek, amelyhez a könnyedség és a nyugalom érzése társul, és ez az érzés átjárhatja az egész személyt fizikai, mentális és lelki szinten egyaránt. Sokan elalszanak kezelés közben. Mások az érzések széles skáláját, emlékképeket, fizikai érzéseket, pl. kellemes forróságot, lüktetést, bizsergést élnek át.
Mivel a terápia maga nagyon gyengéd, ugyanakkor határozott és mélyreható mozdulatsorokból áll, mindenki, akit valaha craniosacralis terápiával kezeltek, könnyedségről, komfortérzetről és javuló általános közérzetről számolt be hosszú idővel a kezelés után is.
Hány kezelésre lesz szükségem?
A kezelések száma a páciens betegségétől, annak tüneteitől, és attól függ, milyen gyorsan reagál a szervezete. Általánosságban elmondható, hogy 3-7 kezelés jelentős hatást gyakorol a legtöbb ember egészségére, de sok esetben akár egyetlen kezelés is drasztikus eredményt hoz. A páciensek többsége rendszeresen, heti 1 alkalommal jár kezelésre a teljes gyógyulás eléréséig, majd negyedévente visszajön egy ismétlő kezelésre, hogy fenntartsa az egészségét. Krónikus betegségek esetén szükség lehet hosszú távú terápiára, melynek során a kezelések gyakorisága idővel csökken.
Alkalmazható-e a kezelés más gyógymódokkal egyidejűleg?
A craniosacralis terápia egy önálló kezelési módszer, de kombinálható más hagyományos és alternatív gyógymódokkal is.
Biztonságosan alkalmazható-e a craniosacralis terápia gyermekeknél?
Teljes mértékben. A gyengéd érintések, amelyeket a terapeuta alkalmaz, ezt a gyógymódot az egyik legbiztonságosabb módszerré teszik, amely nyugodtan alkalmazható csecsemőknél, kisgyermekeknél, időseknél, illetve akut fájdalommal járó állapotok esetén is.
Egy jólképzett terapeuta könnyen átsegítheti az újszülöttet a születés okozta traumán, és segítséget nyújthat a jövőbeni problémák megelőzésében is.
A terápia igen hatásos csecsemőknél pl. szopási nehézségek, kólika, alvászavarok kezelésében, gyermekkorban pl. krónikus fülgyulladás, asztma, hiperaktivitás és egyéb viselkedésproblémák, különböző félelmek, fóbiák, ágybavizelés, tanulási nehézségek, központi idegrendszeri sérülések, epilepszia, autizmus és sok más betegség esetén is.
Mivel a kezelés igen gyengéd, ez a gyerekekre megnyugtatóan hat és kellemes élményt jelent számukra.
Biztonságosan alkalmazható-e a craniosacralis terápia terhesség alatt?
A craniosacralis terápia nemcsak hogy biztonságos, hanem kifejezetten javasolt a terhesség alatt, mert kiegyensúlyozza az édesanya és a magzat idegrendszerét egyaránt, ösztönzi a lelki kötődést, amely egyébként a terhesség és a szülés alatti stressz és trauma hatására könnyen megszakadhat. A terhesség alatti kezelések során az édesanya kiegyensúlyozott craniosacralis rendszere a magzatnak is jelentős mértékben a javára válik.
Milyen esetekben nem alkalmazható a craniosacralis terápia?
A craniosacralis terápia nem alkalmazható olyan esetekben, amikor az intracranialis (koponyaüregi) nyomás változása instabilitást okozhat. Kontraindikációk tehát: akut agyvérzés, koponyasérülés akut fázisa, akut nyakcsigolyatörés, nyúltagyi hernializáció, Arnold-Chiari szindróma, akut agyhártyagyulladás.
Nincs semmi bajom. Miért érdemes mégis kipróbálni a craniosacralis terápiát?
A terápia fontos szerepet játszik a megelőzésben is. Csökkenti a felgyülemlett stresszt, segít leküzdeni annak romboló hatásait olyan körülmények biztosításával, amelyekben az idegrendszer pihenni és regenerálódni tud. Fokozza a betegségekkel szembeni ellenállóképességet, erősíti az immunrendszert és serkenti a szervezet öngyógyító folyamatait.
Bárki számára, akinek az életében jelen van a stressz, hasznos a cranio-sacralis terápia, amely segít egy mély nyugalmi állapot, a jó közérzet és a testi-lelki harmónia elérésében.
Mindenki, aki részt vett már valaha cranio-sacralis terápián, arról számol be, hogy kevésbé fáradékony, jobban alszik és ritkábban betegszik meg, még hosszú idővel a kezelés után is.
Érdekel a módszer, de szkeptikus vagyok. Hinnem kell benne ahhoz, hogy hatásos legyen?
Hasznos, ha a páciens nyitott a módszerre, de a terápia akkor is hatékony, ha nem hisznek benne.
Hogy találom meg a megfelelő szakembert?
A craniosacralis terápia kifejlesztése, Dr. John E. Upledger, amerikai orvos professzor nevéhez fűződik, aki 1985-ben létrehozta az Upledger Intézetet, ahol azóta több ezer egészségügyi szakember, orvosok, természetgyógyászok, pszichológusok, gyógytornászok, masszőrök sajátíthatták el a craniosacralis terápia alkalmazását.
Az Upledger Isntitute által szervezett többszintű képzés a világ számos országában elvégezhető. Az első 3 diplomás magyar terapeuta még külföldön végezte tanulmányait, 2009. január óta azonban már hazánkban is van lehetőség craniosacralis terápiát tanulni. A magyarországi képzések hivatalos szervezője az NB Természetes Egyensúly Kft., az Upledger Institute hivatalos sponsora.(Kapcsolattartó: Gábriel Orsolya).
A képzett terapeuták listáját végzettségi szintjükkel és elérhetőségükkel együtt erre a linkre kattintva tekintheti meg. tt először válassza ki az országok (Country) közül Magyarországot (Hungary), majd kattintson a "Find" ikonra.
Hogyan foglalható össze röviden a craniosacralis terápia hatása?
A craniosacralis terápia általánosan javítja az életminőséget és segít konkrét betegségek, problémák kezelésében is. Serkenti a szervezet természetes öngyógyító folyamatait, csökkenti a stresszt, javítja az immunrendszer működését, visszaadja a fizikális életerőt, és jó közérzetet biztosít.
[ Forrás: Craniosacralis ]
» Alternatív Gyógyászat - Masszázs terápiák