TAROT - A kártyák jelentése
XIII. A Halál
A Halál a búcsút jelenti, a nagy elengedést, a véget. Ezzel egyben az új, az eljövendő útját készíti elő; a kártya maga azonban elsősorban a véget tárja elénk. Ezen belül jelentheti a rég áhított, felszabadító befejezést, de természetesen legfájdalmasabb tapasztalatainkra is utalhat. A Kardok Tízessel ellentétben, mely az önkéntes és ezzel idő előtti véget jelképezi, ez a kártya mindig a természetes véget jelöli, és azt, hogy eljött az ideje valamit útjára engedni. A Halál indokolatlanul tartozik a rettegett kártyák közé. Akik rózsaszín szemüveget hordanak, a kártyát csak mint az új hírnökét értelmezik, meg akarnak fosztani bennünket a búcsúzás mély átélésétől és az ehhez kapcsolódó, életigenlő tapasztalatoktól.
"Szétválasztottuk az életet és a halált, a kettő közötti idő a félelem", mondja Krishnamurti, és hozzáteszi: "Nem élhetünk anélkül, hogy meghalnánk." |
|
XIII. A HALÁL (The Death) - Szaturnusz 8. ház - Határ
Kulcsszavak : Skorpió, halál és újjászületés, átalakulás, skorpió-kígyó-sas, régi csábítások alóli felszabadulás, külső változások, elmúlás, megújulás
Jelzések: Készen állsz arra, hogy életedben megtedd a szükséges változásokat? Fogadd el a szenvedést, ami a régi dolgoktól való megszabadulást kísérheti.
Kérdés: Milyen olyan helyzethez vagy kapcsolathoz ragaszkodsz, amely felett már eljárt az idő?
Szuggesztió: „Halj meg, mielőtt meghalnál.” Ez az ősi szufi mondás arra figyelmeztet, hogy tanuljuk meg a halál művészetét. Amíg bármekkora halálfélelem vagy a teljes elengedéstől való bármilyen félelem marad bennünk, nem élhetjük meg teljesen az életet. Minden ragaszkodás, minden „nem” megakadályoz abban, hogy az Élet természetes folyamának részévé váljunk.
Kijelentés: Minden ragaszkodás, minden elutasítás megakadályozza, hogy életem a természetes mederben folyjon. Most már igent mondok a Halálra, igent az Életre, igent mondok Önmagamra.
Analógiák:
Ji-King: 59. Huan (A Feloldás)
Mitológia: Az Éjszaka fiai (Nyx fiai; Thanatos és Hypnos)
kulcsszavak: határ, vég, elválás, búcsú
A gonosz, amit mindannyian magunkban hordozunk. |
|
Egy hatalmas kaszával felfegyverzett emberi csontváz mozog egy termékeny, fekete földű mezőn. Nem búzát arat, hanem emberi testeket, melyeknek szétszórt darabjai lábainál hevernek. Két levágott emberi fej " az egyik koronát visel " látható, szemeik nyitva, bőrÜk feszes. A csontváz mögött bizonyos kártyákon egy folyó folyik balról jobbra, valamint két oszlop keretezi a lenyugvó napot.
A kártya száma a tizenhármas, a halál "címere", a mai napig a szerencsétlenség fogalmi tartalmával bír. A Kérlelhetetlen Kaszás képének megjelenése a szám mögött igen helyénvalónak tűnik. Az arab 13-as az 1-es és a 3-as számokból áll, így analógiát mutat a 4-essel, mely a rend és a szervezettség szimbóluma.
A halál, noha nyilvánvalóan a káosz ügynöke, tulajdonképpen egy új rend ösztönzője, mely az élet után következik. Ezen a kártyán folytatódik a "Próba" akasztott emberének története. Miután áldozata elfogadásra talált, ő már szó szerint nem ugyanaz a személy. Régi énje halott mostanra, megfelelő módon helyet adva egy teljesen új, az eddigiektől teljesen különböző valaminek. Létszemlélete az egocentrikusságból átváltozik önmaga folyamatos meghaladásába. Halálában rejlik újjászületésének lehetősége. Jung szavaival: "Amint azt a világ hérosz-mítoszai szemléltetik, az alászállás célja megmutatni azt, hogy csak a veszély birodalmában (vizes szakadék, barlang, erdő, sziget, vár, stb.) található meg a "nehezen elérhető kincs" (ékszer, szűz, az élet vize, a halál fölötti győzelem)."
Az itt bemutatott csontváz, a halál stilizált formája, nem egy tiltó figura " inkább a megszabadÍtó, kinek éles pengéje megszabadítja a tudatosságot a rátekeredett régi kötöttségektől. Szokás volt egykor azt hinni, hogy a lélek a fejben lakik és az itt fekvő élő fejek is azt jelzik, hogy az élet nem függ a "porhüvelytől", amikor nincs test, akkor a lélek az életet annak közvetlen forrásából " a szellem termékeny talajából " merÍti.
A földön fekvő levágott kezek és lábak sem mutatnak bomlásra utaló jeleket. Az egyik kéz szilárdan felfelé emelkedik a földből és a lábakat mintha elültették volna oda, ahova estek. Nem egy régi élet maradványai, hanem egy új magvai. A háttérben folyik a Sztüx, a halál fekete vize, mely az élet vize is egyben, amennyiben az újraszületés felé vezet. A kereső saját lényének legmélyére van eltemetve, várva az élet tudatalatti kútforrásaiból előtörő, újraélesztő kapcsolatra, mely lehetővé teszi számára, hogy megvalósÍtsa megszületését a halhatatlanságba. A kártya mundán értelmezésében azt mondja, hogy a halál az a természeti elv, mely elsöpri az elöregedett életet és megtisztÍtja a terepet az új növekedéséhez. Halál nélkül nehezen kezdődhetne élet, de a halál nem a vég: az elöregedett élet nemcsak utat ad az újnak, hanem az annak felépÍtéséhez szükséges anyagot is biztosÍtja. A jövő a mÚlt gazdag termőtalajából fakad. Semmi sem veszik el, semmi nem megy veszendőbe " csak a forma változik.
A csontváz maga az élet "mindenekalatti" folyamatos jelenlétét szimbolizálja. Noha a személyes tulajdonságok és a megjelenés megváltozik az évek során, a csontrendszer, mely fenntartja azokat, változatlan marad és támasztékul szolgál a hÚsnak is, legyen az fiatalé vagy öregé.
A Halál negatív aspektusa arra a fájdalmas igazságra mutat rá, hogy nem veszi figyelembe a személyeket, mindenki bukik, aki elébe kerül, és egyikük sem menekülhet az elkerülhetetlen elől.
Javas szempontból vizsgálva, azaz egyéb általunk használt analógiarendszerrel egybevetve, a Halál kártyájának pozitÍv arca lezárást, elmúlást, lerombolást, illetve veszélyt jelez. NegatÍv aspektusa a félelem. Asztrológiai analógiája a Vénusz-Szaturnusz együttállás, illetve a Skorpió jegye. Ji King trigramja a Víz, ásványa az opál, növénye a nadragulya, állata a kuvik.
[Lásd: Alfred Douglas: A Tarot]
|
Crowley Thoth Tarot: Nagy Arkanum - XIII. A Halál |
|
Kulcsszavak:
Skorpió; halál és újjászületés, elmúlás és megújulás, átalakulás: Skorpió-Kígyó-Sas, szabadulás régi szövevényekből, külső változások.
Útmutatás:
Kész vagy az életedben szükséges változásokra. Fogadd el a fájdalmat, amit a régi elveszítése esetleg okoz.
Kérdés:
Milyen túlhaladott kapcsolatokhoz vagy helyzetekhez ragaszkodsz?
Javaslat:
A Sufi-hagyományban van egy híres mondás: "Halj meg, mielőtt meghalnál." Ez arra figyelmeztet, hogy tanuljuk meg a meghalás művészetét. Amíg félünk a haláltól és az elengedéstől, élni sem tudunk igazán.
Megerősítés:
Minden ragaszkodás, minden elutasítás megakadályozza, hogy életem a természetes mederben folyjon. Most kimondom az igent az életre, az igent a halálra, az igent önmagamra. |
|
Kérlek támogasd a Hermetikus Könyvtárat!
(Please support the Hermetic Magick Library!)
A TE támogatásodra is szükség van!
(YOUR support keeps this site running. Thank you!)
|