|
A képen trónon ülő, szigorú, komoly női alakot látunk, aki jobb kezében felemelt kardot, bal kezében mérleget tart. Finoman kimunkált fejkendőt visel. Az itt ábrázolt Igazság egyik jólismert alakja a középkori művészetekben gyakran előforduló "Négy Erény" -nek; a másik három a Kiegyenlítettség, az Erő és az óvatosság. A kártya a számsorban a nyolcas számot viseli. A nyolc a görögöknek az Igazság száma volt, mert páros számok egyenlő elosztásából keletkezett, így egyensúlyt és nyugalmat sugallt. Hasonlóképpen, formájának következtében, az arab nyolcas is a végtelenség, a befejezettség - és így a sors munkálkodásának szimbóluma. úgy gondolták, hogy a nyolc oldalú forma, az oktogon áll középen, a négyzet, mint a tér és az idő szimbóluma, valamint a kör, a végtelenség szimbóluma között. Ezért ez a kiegyensúlyozó pont a test külső, valamint a lélek belső világa között.
Ez az Tarot Igazság kártyája jelentésének megértéséhez kulcsfontosságú lehet. Ez jelzi a személyiség életének következő állomását. Elérte a felnőtt kort, megtalálta a helyét a világban és egy biztonságos környezetet alakított ki, melyben felnevelheti családját. ő a "világ embere", akinél beérett a múltbeli erőfeszítések, tettek gyümölcseinek jutalma bőség és társadalmi pozíció formájában. Korai álmai a legmesszebbmenőkig valóra váltak - most elérte sikerei csúcsát. De a diadal pillanatában érzi, hogy nem minden van úgy, ahogy lennie kellene. Visszatekintve életére egyfajta elégedetlenség-érzetet észlel, egyfajta "űr"-érzetet - majdnem úgy, mintha egész életéből hiányozna egy eszenciális alkotóelem. Ilyen hiányosság-érzetek, sőt esetenként a bűntudat érzetei az érett korban jelennek meg, amikor a test szemmel láthatóan öregedni kezd és a halál személyes valóság formáját ölti fel.
Az Igazság a lelkiismeret, a belső én hangja, mely rámutat arra, hogy ezideig a tudat kifeléforduló aspektusának igényei és törekvései lettek kielégítve, míg a belső világ igényei nagyrészt ignorálva voltak. Eljött az idő, hogy az egyensúly helyreállíttassék - az életvitelnek teljesen új irányt kell adni, amennyiben az igazságot helyre akarjuk állítani. Ha a belső világ igényei elnyomottak, akkor a külső világot szemlélő tudat egyfelől felduzzad és a múltba, az ifjúság dolgai után "nosztalgiázik", másfelől gyakran esik mély depresszióba. Csakis az élet második fele kihívásainak - legalább olyan lelkes, mint az első fél esetében - felvállalása, csakis a félelem nélküli előre tekintés, semmint visszavágyódás révén kerülhetjük el az Igazság kardját! Nem mintha a kihívás könnyen kezelhető volna - az akadályok és buktatók a lélek belső útján legalábbis egyenértékűek, ha nem nagyobbak azoknál, melyeket a külső világban éltünk meg. A külső világban az Igazság alakja mutatja annak tanulságát, hogy mindannyian meg kell, hogy méressünk és meg kell, hogy kapjuk, amit kiérdemeltünk. így annak ellenére, hogy a kiegyensúlyozatlanság és a szemmel látható igazságtalanság látszólag a dolgok rendjéhez tartozik, az alapvető kiegyensúlyozatlanság bennünk van és nem a minket körülvevő világban.
Amennyiben a legtöbbet akarjuk megvalósítani sorsunk folyamán, akkor követnünk kell a mindenség ritmusát, máskülönben úgy járhatunk, mint az ár ellen úszó, akit a hullámverés mindig visszadob. A törvény nem-ismerete a továbbiakban nem lehet kifogás az élet Bíróságán; a törvényeket meg kell tanulni és azoknak engedelmeskedni kell, amennyiben az áthágásukért járó büntetéseket el akarjuk kerülni.
Az Igazság kártyájának negatív aspektusa arról a veszélyről szól, mely akkor keletkezik, amikor a törvényt rosszul alkalmazzák vagy túl mereven ragaszkodnak hozzá. A "törvény betűit végrehajtva" élni emberi tévedés, mely sok igazságtalansághoz vezetett. Amikor emberi kezekbe került az Igazság kardja, akkor az gyakrabban forgott a kézben, mint a mérleg, és a megbocsájtás erénye gyakran merült feledésbe.
Javas szempontból summázva az Igazság kártyájának analógiáit, a következőket mondhatjuk: pozitív aspektusában karmikus harcokat, megmérettetéseket és az azok megvívásához szükséges erőt jelenti. Negatív aspektusa a determináltság, a sorserők fékevesztett játékának passzív elszenvedése. Asztrológiai analógiája a Szaturnusz, illetve a Szűz jegye. Ji King trigramja a Föld, ásványa a füstkvarc, növénye a fenyő, állata a nyúl.
[Lásd: Alfred Douglas: A Tarot]
|