"Verum est, certum et verissimum, quod est, superius naturam habet inferioram et ascendens naturam descendentis."

                         magick banner

         
 

[« vissza ]

[ » Hermetikus Könyvtár « ]

[ előre »]

   

Tarr Dániel et al.

A Mágia fogalma

Meghatározások a Mágia fogalmára a modern okkultizmus és ezoterizmus köréből

- Magick : definitions -

1999.

okkult mandala

"Egyetlen fő meghatározása létezik a mágikus Rituálénak: A mikrokozmosz egyesítése a makrokozmosszal. A Legfőbb és Teljes Rituálé éppen ezért a Szent Őr-Angyal megidézése; vagy a miszticizmus szavaival élve, az Istennel való Egyéválás."

[ » HERMETIKUS MÁGIA ÉS OKKULTIZMUS LEXIKON « ]

hexagram

I.) Lemegeton vel Clavicula Salamonis Legis (XVI-XVII.sz)

Eredeti: "Magick is the Highest, most Absolute, and most Divine Knowledge of Natural Philosophy, advanced in its works and wonderful operations by a right understanding of the inward and occult virtue of things; so that true Agents being applied to proper patients, strange and admirable effects will thereby be produced. Whence magicians are profound and diligent searchers into Nature; they, because of their skill, know how to anticipate an effect, the which to the vulgar seem to be a miracle."

Fordítás: "A Mágia a Természetbölcselet Legmagasabb, Legfelsőbb és Legistenibb formája, amely mind munkáiban, mind csodálatos műveleteiben előrehaladott, miután helyesen megértette a dolgok benso és rejtett természetét; így az igaz Közvetítők alkalmazása a megfelelő Alanyokra, furcsa és ámulatba ejtő hatásokat hoz létre. Miután a mágusok alapos és gondos kutatói a Természetnek: ők, jártasságuk által tudják hogyan hozzanak létre olyan hatást, ami a hétköznapi ember számára csodának tűnik."

idézi Aleister Crowley: » Magick in Theory and Practice . - Introduction [Castle Books, 1991 New Jersey; ISBN 1555217664] IX.old.

hexagram

II.) Aleister Crowley: Mágia Elméletben és Gyakorlatban (1929)

Eredeti:

"Defintion: Magick is the Science and Art of causing Change to occur in conformity with Will.

Postulate: ANY required Change may be effected by the application of the proper kind and degree of Force in the proper manner through the proper medium to the proper object.

Theorems:

1) Every intentional act is a Magical Act.
23) Magick is the Science of understanding oneself and one’s conditions. It is the Art of applying that understanding in action.
25) Every man must do Magick each time that he acts or even thinks, since a thought is an internal act whose influence ultimately affects action, though it may not do so at the time.”

Fordítás:

"Definíció: A Mágia olyan Tudomány és Művészet, amely az Akarattal összhangban lévő változást hoz létre.

Posztulátum: BÁRMILYEN kívánt változást el lehet érni, ha alkalmazzuk a megfelelő fajtájú és mértéku Erot, a megfelelő módon, a megfelelő közvetítőn keresztül, a megfelelő tárgyra.

Theorémák:

1) Minden szándékos (akaratlagos) cselekvés Mágikus Cselekedet.
23) A Mágia önmagunk és állapotaink megértésének tudománya. Olyan művészet, amely ennek a megértésnek a tettekben való alkalmazása.
25) Minden ember Mágiát gyakorol minden alkalommal amikor cselekszik vagy akár csak gondolkodik, miután a gondolat olyan belső cselekedet amely végül tetteket hoz létre, bár az adott pillanatban talán még nem.”

Aleister Crowley: » Magick in Theory and Practice . - Introduction [Castle Books, 1991 New Jersey; ISBN 1555217664] XII-XIII.old. & XX.old.

hexagram

III.) Richard Cavendish: A History of Magick (1987)

Eredeti:

"Magic is an attempt to exert power through actions which are believed to have direct and automatic influence on man, nature and the divine." (p.1)"High magic is an attempt to gain so consummate an understanding and mastery of oneself and the enviroment as to transcend all human limitations and become superhuman or divine." (p.12)

Fordítás:

"A mágia arra tett próbálkozás, hogy erot közvetítsen olyan tetteken keresztül, amelyekről úgy hiszik közvetlen és automatikus hatással van az emberre, a természetre és az istenire." (1. old.)

"A magas mágia önmagunk és környezetünk olyan tökéletes megismerésére és uralmára tett próbálkozás, amellyel meghaladhatjuk az emberi korlátokat és emberfelettivé vagy istenivé válhatunk." (12.old)

Richard Cavendish: A History of Magick . [Arkana, 1990 London; ISBN 0140192794] 1.old. & 12.old.

hexagram

IV.) Nevill Drury: A miszticizmus és az ezoterikus tanok lexikona (1994) "Mágia: a természet titkos erőinek fölhasználása az események befolyásolása céljából. Ha ez a cél jó, a módszert fehér mágiának nevezik; ha azért alkalmazzák, hogy ártsanak valakinek, vagy elpusztítsák javait, fekete mágia névvel jelölik." (171.old)Továbbá: alacsonyabb rendű Mágia; celesztiális Mágia; ceremonális Mágia; defenzív Mágia; énoki Mágia, fehér Mágia; fekete Mágia; felsőbbrendű Mágia, halotti Mágia, pusztító, Mágia, rontó Mágia, szexuális Mágia, szimpatetikus Mágia, természeti Mágia, utánzó Mágia, védekező Mágia, Magick - definíciókat ugyanitt.

Nevill Drury: A miszticizmus és az ezoterikus tanok lexikona . [Ferenczy, 1994 Budapest; ford: Magdus Rita; ISBN 9638258179]

hexagram

V.) Paul Sadir : A mágikus tükör (A Mágia)

Mit értünk gyakorlati mágia alatt? - A gyakorlati mágiát a következőképpen lehet meghatározni:

„A gyakorlati mágia a természet eleven erőinek a dinamizált emberi akarat által való befolyásolásának mestersége. A továbbiakban ezt a definíciót tárgyaljuk részletesen”.

„Ez a könyv a mágikus tevékenységek elméleti alapjait tartalmazza, illetve példákat az imádságokra és a szellemidézésekre. Természetesen, ha Ön a mágia elméletét már tökéletesen ismeri, könnyen boldogul majd leírt szöveg nélkül is. Halhatatlan szelleme szóról szóra megmondja Önnek, hogy ennél vagy annál a mágikus műveletnél milyen szavakat kell használnia. De ez az Ön magánügye, én itt a helyes utat kívánom megmutatni.”

„Ha ez a tanulmány segítséget jelent Önnek, az dicséret a munkánkért. Ami azokat illeti, akik meg vannak győződve róla, hogy a mágia csak lázálom következménye, szeretnénk tőlük megkérdezni: vajon nem igaz-e, hogy a tegnapi őrültséget ma valóságnak és igaznak tartják (gondoljon csak a világtörténelemre), Ezzel egyetértve megállapíthatjuk, hogy az abszurd és logikátlan jelenségeket nem tudjuk megmagyarázni és felfogni.”

„Például a mágus cselekedeteit őrültségnek tartjuk, amikor egy szénnel rajzolt körben áll, testi és pszichés energiáit asztrális energiává változtatja, saját energiáit egy tárgyra összpontosítja, hogy megmozdítsa. Mindezt hülyeségnek tartjuk, mert cselekedeteit nem érthetjük.”

„A tudósok azt mondják, hogy csak hallucináció és hazugság az egész, amikor a mágus kezében tartja mágikus botját, és azon keresztül energiát vesz fel az asztrális erők birodalmából.”

Szeretném még egyszer hangsúlyozni:  azok az erők, amelyeket a mágus használ ugyanazok a természeti erők, amelyeket a tudósok kutatnak. Ha Ön független keresője az igazságnak, figyelmét a legkisebb részlet sem kerülheti el, és nem szabad félnie a szellemidéző formuláktól, bárhonnan jöjjenek is a szavak.

hexagram

VI.) Mit értünk okkultizmus alatt? (Az Okkultizmus)

Az okkultizmus nem a „miszticizmus” szinonimája. Ez a félreértés az ősi szimbólumok helytelen értelmezéséből keletkezett. Az okkultizmus:

először – egy filozófiai rendszer, amely egyesíti azokat az ismereteket, amelyeket a tudományok a természeti törvények megfejtése közben összegyűjtöttek

másodszor – egy úgynevezett tudományszövetség, amely a láthatatlan világot és annak jelenségeit a látható világban kutatja. Erre sajátos módszert használ: az analógiát. A materializmussal ellentétben, amely csak egyetlen elemet – az anyagot – tart lehetségesnek, és amely minden teológiai tudás isteni lényegét tagadja, az okkultizmus három elemet vesz alapul: az anyagot (filozófiai tudás, ismeret), istent (teológiai tudás), és – mint összekötő tagot – a szellemi elemet, mint életre keltő princípiumot. Ez az elem a lényege az okkultizmus kutatásainak, amelyek az úgynevezett „asztrális világra” irányulnak. Az okkultizmus fő módszerét ez „a világ három részre való tagolása” határozza meg. Ennek oka abban rejlik, hogy az emberi ismeretek három területre oszthatók:

1. Az isteni világ – amelyet csak az „analógia” módszerével kutathatunk és ismerhetünk  meg;

2. A szellemi vagy az asztrális világ – amelyet csak meghatározott feltételek között kutathatunk

3. A fizikai világ – amelyet a kívülről jövő ingereken, az érzékelésen keresztül tapasztal hatunk, észlelhetünk.

Ha ezt az „elméletet” hívjuk segítségül egy ember „szerkezetének” a megértéséhez, akkor ez így néz ki: egy ember két ellentétes elemből épül fel, a halhatatlan lélekből és a halandó testből, amely elemek az asztráltest (vagy asztrális szellem) életre keltő elemével vannak összekötve. Papus összehasonlítja egy ember testét egy ekvipázzsal (kocsival):

1.  Anyag min hordozó elem,

2.  A lélek egy lóval, amely a kocsit mozgásba hozza, és

3. A szellem a kocsissal, aki irányítja ezt a mozgást

Az okkultizmus mint tiszta tudomány különböző részekből áll, és minden rész egy önálló területet jelent, amely egy vagy több tudományt foglal össze.

Lásd: » Hermetika - A Mágia Tudománya

hexagram

VII.) Mi az ezotéria? (Az Ezotéria)

Az "ezotéria" egy fogalom, mely megosztja a nyilvánosságot. Az egyik oldalon az ezotéria hívei állnak, kik gyakran kritikátlanok, és tudatlanul a történelmi fejlődésvonal irányában mindent befogadnak, amit ezoterikus könyvjelzővel illetnek, így olykor szégyenkezve az ezotéria ellenfelei is alig érdeklődnek ennek a témának a történelmi dimenziói iránt. Tekintettel egy ilyen vitára sürgősen szükséges elkezdeni egyszer tisztázni az ezotéria kultúrtörténeti vázlatát, hogy voltaképpen mit is értünk alatta. Mert mi köze lehet, így kérdezhetnénk, a teafaolajnak az ezotériához? Vagy a Zen-meditációnak a menedzserhez? Vagy a medencealj tornának a nőkhöz? Vagy "Celestine jóslatának"? Vagy «egy útiránynak a csodákban»? Vagy a hindu víziókeresésnek a Feketeerdőben? – Minden megnevezett jelszó változó nehézségi pontokkal egy szilárd alkotórészt képez az ezoterikus szakkönyvkereskedések kínálatában, mégis alapjában véve kevés közösséggel az ezotériához .

Az ezotéria fogalmának semmi köze sincs azon tulajdonságoknak, melyeket a médiák és a nyilvánosság alkalmaz, amit a tudományos kutatásokban vitatnak. Az utóbbi tíz-tizenöt évben kikristályosodott, a széles nyilvánosság által ismeretlenül, egy akadémiai kutatási vidékből, amely intenzíven foglalkozik az ezotériával. Emellett sok tudós hagyott korábbi fogalmazványt maga után, melyek az ezoterikust, egészen a görög esô ill. esôterikos («belső») jelentése értelme szerint rejtettként, titkosként és csak a beavatottak számára hozzáférhetőként jellemzik. Ehelyett próbáljuk meg az ezoterikust a világmagyarázat egy formájaként felfogni, ami a természetfilozófiában, a vallási és irodalmi hagyományokban kristályosodott ki. Távol esik tőle, amit némileg egzotikusnak, mellékesnek vagy homályosnak tekintünk, az ezotéria újabb kutatásai az európai vallás- és kultúrtörténet szerkezeti elemeként ábrázolják, melynek keletkezésénél, amit hagyományosan «mo­dernnek» nevezünk, nem a lényegtelen részesévé vált.

Lásd: » Spirituális Ezotéria - Mi az ezotéria?

Forrás: [» Hermit ]

Word formátumban [« word ]

hexagram

LAPOZZ TOVÁBB:

[ » HERMETIKUS MÁGIA ÉS OKKULTIZMUS LEXIKON « ]

hexagram

» Hermetika - Mágikus Alapfogalmak
» Hermetika - A Mágia Tudománya

Aleph Mem Shin

line

Kérlek támogasd a Hermetikus Könyvtárat!
(Please support the Hermetic Magic Library!)

A TE támogatásodra is szükség van!
(YOUR support keeps this site running. Thank you!)

line

Caduceus

[« vissza ]

Creative Commons License

[ előre »]


         

magick banner                         

 

Web Matrix

line

anthropology | buddhism | hinduism | taoism | hermetics | thelemagick | philosophy | religion | spiritualism | poetry | parapsychology | medicine | transhumanism | ufology

line

Last updated: 21-12-2021

privacy policy | terms of service