"Verum est, certum et verissimum, quod est, superius naturam habet inferioram et ascendens naturam descendentis."

                         spiritualism banner

         
 

[« vissza ]

[ » Spirituális Ezotéria Könyvtár « ]

[ előre » ]

Természetgyógyász Magazin

Belülről izzó tűz

- Fire from Within -

Beszélgetés Tarr Bence László filozófus íróval

2011.

Tarr Bence Lászlót legtöbben mint buddhista tanítót, a spirituális létszemlélet gyakorlati aspektusait oktató önfejlesztő „trénert” ismerik. Többmint 15 éve foglalkozik humán- és önfejlesztéssel, elméletben és gyakorlatban egyaránt. Az egyetemes emberi kultúrtörténet és etnohistória tanulmányozása vezette a gyakorlati filozófia kérdéseihez: hogyan alkalmazható a régi korok és más kultúrák szellemi hagyatéka a modern nyugati társadalomban? Sokan hídépítőnek tartják, aki képes a keleti gondolkodás szellemi értékeit a nyugati ember gyakorlati életébe integrálni.

dot

Tarr Bence László

Tarr Bence László

Tarr Bence László 1974. október 26-ánszületett, egypetéjű ikerként. Keleti és nyugati filozófiát tanult az » Eötvös Loránd Tudományegyetemen, valamint a » Tan Kapuja Buddhista Főiskolán, többször járta Távol-Keleten, Indiában, Tibetben. Indonéziában végzett terepmunkát mint kulturális antropológus, a toradzsa néptemetkezési szokásaiból írta diplomamunkáját.

1997 és 2004 között buddhista tanítóként hét éven át tanította buddhista főiskolán, majd 2004-ben a Szepes Mária és prof. László Ervin védnöksége és Paulinyi Tamás szakmai igazgatása alatt működő » Szintézis Szabadegyetem oktatási tevékenységéért felelős vezetője lett. 2005-ben az » MTVVilágokon Át” című sorozatának több részében működött közre, majd az MTV „Példabeszéd” sorozatában. 2011-ben saját filmet rendezett „Belülről Izzó Tűz” címmel. Publicistaként 2001 óta különböző ezoterikus lapokban ír, több ezoterikus témát feldolgozó kötet alkalmi szerzője.

Októberben jelenik meg első önálló esszégyűjteménye „Az Örök Élet forrása” címmel, és Papp Norbert festőművész illusztrációival istenes verseinek gyűjteménye ,„Mindenek Ostroma” címmel a Tarandus kiadó gondozásában.

dot

– Nagyon sokféle dologgal foglalkozol, önfejlesztő és önismereti tréningekkel, tűzön járással, szabadegyetemi oktatással, írással, zenével, filmkészítéssel. Valójában kinek és „minek” tartod magad?

– Valójában nehéz lenne egyetlen foglalkozást vagy titulust a nevemmellé rendelni, hiszen rendkívül szerteágazó mindaz, amivel foglalkozom. Minden érdekel, és valószínűleg ez az egyetemességre törekvő, szerteágazó érdeklődés mindig is sajátom lesz. A világ teljessége érdekel, hogy itthon és máshol, más kultúrákban hogyan élnek, mit gondolnak az emberek.

A filozófiai kérdések izgatnak igazán: honnan jövünk, hová megyünk halálunk után, van-e öröklét, van-e természetfölötti, kicsoda Isten és micsoda az ember, mi a viszonyuk és mit gondolnak erről más népek más kultúrák, más korok emberei. Nagyon sokat tanultam és tanulok erről. Az életemet egyetlen csodálatos utazásnak tartom, amit a folyamatos felfedezés vágya és a nagy felismerések, eszmélések boldogsága vezet.

A Tűz útján

– Hogyan jut egy teoretikus gondolkodó, aki filozófus és bölcsész, a tűzön járáshoz?

– Sokat köszönhetek a Tan Kapuja Buddhista Főiskolának és a Szintézis Szabadegyetemnek, az itt eltöltött éveim vezettek rá arra, hogy minden bölcseleti felismerés valójában csak akkor hasznos, ha a gyakorlatban is valamilyen tényleges változást eredményez. Ezért is kezdtem az emberi teljesítőképesség és az emberi tudatosság határterületeit kutatni. Meggyőződésem és gyakorlati tapasztalatom, hogy az ember világának önmaga önkorlátozó hiedelmei szabnak határt, világképünk döntően befolyásolja, mit tarunk lehetetlennek és lehetségesnek. Ennek elméleti hátterét a 15 éve működő Szintézis Szabadegyetemen oktatom, ahol most indul ismét a PSZI-Modul elnevezésű, FAT akkreditált alternatív pszichológiai képzésünk. Ennek keretein belül tanítjuk, hogy tudati elvárásaink hogyan befolyásolják valóságunkat, és hogyan változtathatunk tapasztalati világunkon, pusztán az elme folyamataink feletti uralom megtanulásával.

A tűzön járás már csak egyetlenlépés ettől. Gyakorlati próbája annak, amit elvbenbelátunk, felismerünk. Mégis nagyon más, amikor valaki egy 700 C-fokos parázsszőnyegen sértetlenül sétál, mint amikor arról teoretizál, hogy minden fejben dől el.

dot

Tarr Bence László és családja

– Családos ember vagy három gyermekkel.

A családod hogyan tolerálja a spiritualitásban ilyen mértékben való elmélyülést? Netán a feleségedis hasonló beállítottságú, tehát ugyanúgy érdekli, talán még foglalkozik is vele?

– Feleségem klinikai gyermekpszichológus, terapeuta. Középiskolás osztálytársakként szerettünk egymásba, nagyon fiatalon. Most már tudjuk, nekünk nem a párválasztás labirintusjátéka rendeltetett: egymásba szeretve, bízva, együtt fejlődve, egymást támogatva több mint húsz éve vagyunk lelki társai egymásnak. Ő a pszichológiát és a lélektant választotta, én a filozófiát és a spiritualitás útját – tökéletesen kiegészítjük ezzel egymást.

– A gyerekek mit gondolnak apjukról? Mit jelent számukra az üvegcserepeken járás, a tűzön járás, vagy például, hogy megtanultad torokkal meghajlítani a betonacélt. Vagyis ezeket a „paranormális” jelenségeket, amire képes vagy?

– Amiket megtanultam, mindenki megtanulhatja, ezek csak olyan értelemben paranormális képességek, hogy a köznapi gondolkodás nem tartja „normálisnak”, de mindenki megtanulhatja. Három gyermekünk például természetesnek tartja mindezt. Ők folyamatosan azt tanulják, hogy a világ olyan, amilyennek mi magunk teremtjük, és hogy teljesítőképességünk határai sokkal kijjebb vannak, mint gondoljuk. Sokat foglalkozom a gyermeknevelés spirituális aspektusival gyakorlati oldalról is.

dot

– Most jelenik meg „Az Örök Élet forrása”című gyűjteményes köteted. Kinek ajánlod?

– Mindenkinek, mert ez egy olyan útmutató, ami a szerteágazó és látszólagos töredezett élet különböző fontos kérdéseire ad választ a spirituális létszemlélet oldaláról. Egyfajta meditációs könyv, ahol rövid fejezetekbe tömörítve az élet egyes vetületeiről kaphatunk magyarázatot, hogy mi a boldogság, mi a hűség, mi a szabadság. Mi a spirituális gyermeknevelés, vagy mi a boldog házasság záloga. A kötet arra törekszik, hogy felmutassa az emberi élet teljességét, csodálatos értékét. Hogy szellemi útmutatást adjon mindazoknak, akik a mulandóban az öröklétet és a spirituális értékek világát keresik.

– Miért az Örök Életről nevezted el ezt a forrást?

– Hiszem azt, hogy az „örök élet” nem a végtelenül hosszú életet jelenti. Hanem azolyan életet, ami tartalmas, esszenciális, aminekvalódi súlya és értéke van. Ma a többség nem ezt keresi, a mennyiségi gondolkodás bűvkörében él. A minőségi szemlélet elsajátítása, a valódi értékek felfedezése teremti az öröklétet. Ennek forrásához vezetnek el írásaim.

– Istenes verseid erősen ezoterikus hangvételűek. Számodra mit jelent a költészet? Mennyire tartod magad ezoterikus írónak?

– Az ezotéria kifejezést ma sokan félreértik, pedig ennek eredeti jelentése egyszerűen „zárt tér”. Arra utal, hogy az életnek vannak olyan rejtett aspektusai, amik első ránézésre nem magától értetődők. Ezoterikus beavatottnak lenni annyit jelent, hogy az ember már látja azokat az átlagos gondolkodás elől elzárt területeket, összefüggéseket, amit a köznapi értelem felfogni képtelen, vagy egyszerűen nem lát át. Ilyen értelemben ezoterikus írónak tartom magam, és esszéim, valamint verseim pont ezt az ezoterikus tudást teszik exoterikussá, azaz mindenki számára elérhetővé.

Az Örök Élet Forrása

dot

Mindenek Ostroma

– Húsz év tanulása, önfejlesztése, önismerete, és tanítási gyakorlata áll mögötted. Mit tartaszlegfontosabb felismerésednek?

– Talán azt, hogy minden ember szükségszerűen más úton jár, más úton módon fejlődik. Ami nekem célirányos fejlesztő hatású eszköznek bizonyult, más embernél gátló tényezőként jelentkezhet. Nekem a vallásgyakorlás, a filozófiai gondolkodás hasznos módszernek bizonyult, de nagyon sokan akadnak elezeken az utakon. Az önmegvalósításhoz vezető utak csak eszközök, lehetséges módszerek, amik hasznos felismeréseik által segítik lelki fejlődésünket. Ezeket sem abszolutizálni, sem kizárólagossá tenni nem lehet. Talán pont erről szól számomra a Szintézis Szabadegyetem is. Felmutatni az emberi önmegvalósításhoz vezető utak sokszínűségét. Az emberi pszichében rejlő lehetőségek végtelen szivárványát. Nincs univerzális recept, nincs egyetlen út. Akármennyire fáradságos, minden embernek a saját útját kell járnia, fel kell fedeznie, őt mi vezeti a magasabb világok megismeréséhez.

– Végül hadd kérdezzük meg: téged sokan korunk szellemileg éber, felébredett, „megvilágosodott” tanítójának tartanak, mit jelent ez?

– Hadd válaszoljak a Buddha szavaival: „Évezredek sötétségét elűzi egyetlen gyertya lángja, ne átkozd a sötétséget, gyújts világot.” A megvilágosodás relatív fogalom. Minél nagyobb szellemi homályban élnek az emberek, a világos, tiszta gondolatok annál ragyogóbb felismeréseknek tűnnek. Valójában az általam újra-fogalmazott bölcsességek egyidőtlen tudás aktualizált megfogalmazásai.

Érdemem legfeljebb abban áll, hogy ismerem az emberi egótól megtisztult forrást, az őseredet tisztánlátását, amit nem szennyez képzet és indulat. Aminek szabad utat engedek, az felettem áll. Az nem „én” vagyok, ami általam megszólalhat, ez az ősforrás. Nem tulajdonítom magaménak mindazt, amit elmondok vagy írásaimban közlök, inkább hálát és boldogságot érzek, hogy részese lehetek annak a bölcsességnek, ami általam a világban megnyilvánul. És arra tanítok minden embert, hogy hogyan válhat maga is ilyen szabad és tiszta úttá, hogyan fogadhatja be és adhatja át másoknak a végtelent.

[» PDF Formátumban]

dot

» Tarr Bence László honlapja - Parttalan Kikötő

» NapKapu - TŰZÖNJÁRÁS (Hivatalos honlap)

» Spirituális Ezotéria - A Tűz útján
» Spirituális Ezotéria - A teljesség határvidékén
» Spirituális Ezotéria - A parajelenségek pszichológiája

Light

line

Kérlek támogasd a Spirituális Ezotéria Könyvtárat!
(Please support the Esoteric Library!)

A TE támogatásodra is szükség van!
(YOUR support keeps this site running. Thank you!)

line

Scarabeus

[« vissza ]

Creative Commons License

[ előre »]


         

spiritualism banner                         

Web Matrix

line

anthropology | buddhism | hinduism | taoism | hermetics | thelemagick | philosophy | religion | spiritualism | poetry | parapsychology | medicine | transhumanism | ufology

line

Last updated: 21-12-2021

privacy policy | terms of service