Előszó
2001-ben a Magyar Oktatási Minisztériumban dolgoztam a Nemzetközi Oktatási és Tudományos Kapcsolatok Helyettes Államtitkári Titkárságának – Nemzetközi Együttműködési és Fejlesztési Főosztályán a Fejlesztéspolitikai munkacsoport osztályvezetőjeként, melynek munkája az európai integrációt segítő stratégiai tervezésen és koordináción nyugvó humánerőforrás-fejlesztés, területfejlesztés, kapcsolattartás és projekt-menedzsment volt.
Ez a stratégiai dokumentum 2001-ben készült, de sajnos a lassú politikai bürokráciának köszönhetően soha nem nyert végleges formát. Ennek ellenére úgy gondolom, hogy mint az első magyar Oktatási Fehérkönyv egyfelől érdekes "történelmi" dokumentum, másfelől hosszútávú üzeneteket fogalmaz meg a jövő generációi számára is. Remélem néhányan hasznosnak találják ennyi év távlatából is...
"Az Oktatási Fehérkönyv – számolva a stratégiai fejlesztés számára kedvező belső és külső materiális és szellemi feltételekkel – felvázolja azt a középtávú cselekvési programot, amely kijelöli az oktatás számára a konkrét fejlesztési célokat. Ezeknek a céloknak a megvalósítása fogja megteremteni annak feltételeit, hogy az oktatás és a szakképzés a rohamosan változó hazai és nemzetközi környezetben eredményesen és hatékonyan segítse a magyar társadalom felemelkedését, kiegyensúlyozott fejlődését, s sikeres felzárkózását a fejlett világhoz és beilleszkedését az élenjáró európai nemzetek közösségébe."