"Verum est, certum et verissimum, quod est, superius naturam habet inferioram et ascendens naturam descendentis."

                         medicine banner

         
 

[« vissza ]

[» Alternatív Gyógyászat Könyvtár «]

[ előre »]

   

Tarr Dániel

Pránanadi

- Prananadi -

2013.

A pránanadiban megtalálhatóak az ajurvéda és a jóga alapfogalmai. A szankszkrit eredetű, két szótagból álló kifejezés első fele a prána, melynek jelentése életerő, energia, a nadi pedig csatornát, folyamot jelent. Életenergia-csatorna - így is fordíthatjuk a pránanadi kifejezést. A pránanadi Tibetből ered, a szerzetesek filozófiája szerint olyan mindent átható erőteljes energia, mely harmóniát hoz létre minden szinten. A prána egy összetett energiarendszer, ami nélkül a fizikai test nem létezhet. A csatorna - a nadi - és az emberi testben jelenlévő csakrák univerzális életenergiát vesznek fel a kozmoszból, melyet rezgésekké alakítanak át. Ezek a rezgések elengedhetetlenül szükségesek a fizikai és energiatestek működéséhez és fenntartásához.

A pránanadi két szanszkrit eredetű szóból alkotott kifejezés. A prána (प्राण) jelentése szél (más forrás szerint életerő, energia), a nadi jelentése pedig ér, cső, csatorna, folyam – az Ájurvéda és a jóga központi fogalmai. A pránanadi tehát életenergia-csatornának fordítható. A módszer eredeti elnevezése „New Method”, a magyar honlapok szerint Németországban és Nyugat-Európában egyaránt ezt használják. Bár a módszert az iskola egy titkos tibeti módszerként tanítja, a tibeti elnevezése a gyakorlók körében sem ismert. A módszer eredetileg Tibeti-reiki néven indult, majd nevet változtatott: a pránanadi egy szanszkrit szavakból álló, kifejezetten magyar szóalkotás.

A prána a pránanadi filozófiája szerint egyfajta mindent átható erőteljes energia, ami támogatja az életfolyamatokat. Használata, ebből eredően, harmóniát hoz létre a fizikai és tudati szintek között. Az életenergia állandó, meg nem szűnő mozgásban, áramlásban van. A nadik a szervezet számára életenergiát vesznek fel az ember környezetéből, az univerzumból, melyeket rezgésekké alakítanak át. Ez a folyamat az energiatestek működéséhez, fenntartásához elengedhetetlenül szükséges. A testünkbe bejuttatott prána a nadikon halad keresztül, illetve azokban kering. Ezek a csatornák szabad szemmel nem láthatók. A nadik tisztántartása és életenergiával való feltöltése egy magasabb tudatfolyamat, egy magasabb szellemi szint eléréséért történik. A csapongó és a negatív gondolatok megakadályozzák a transzcendentális fejlődést, visszatartják azt. Ameddig kavarog bennünk a tudati fölény, addig nem tudunk fizikai és szellemi síkon tovább lépni, teljességben megtisztulni. Csak akkor vagyunk képesek megfelelő válaszokat adni, ha létrejön bennünk a harmónia, a lelki-szellemi nyugalom.

A pránával való gyógyítás technikáját, a pránanadi gyakorlóinak állítása szerint egy német származású tanító, Christian Weber, tizenhat évi tibeti képzés után hozta el a nyugati világba. Magyarországon 1992-ben vált ismertté a módszer, melynek átadása azóta tanfolyam keretében oktatható. A rendelkezésre álló források szerint a pránanadi keleti, tibeti vagy nepáli eredete ellenőrizhetetlen, jelenleg a módszert csak Magyarországon ismerik, s a „New Method” fellelhetősége is magyar szervezetre utal. Ezt igazolja az utóbbi időben nyilvánossá vált hivatalos honlap-bejegyzés, mely a módszert „Magyar Pránanadi® Önfejlesztő és Gyógyító Rendszer” néven kezdte hirdetni. A pránanadi módszeréhez nagyon hasonló, úgynevezett „Prána-gyógyítástChoa Kok Sui mester iskolája képviseli Magyarországon. A pránanadi egyetlen fellelhető, ismert „mestere” Petrezselyem József, aki egyben a védjegy tulajdonosa is.

jinjang

Pránanadi

A pránanadi hatása

A pránanadi hatásmechanizmusát a módszer követői a következőképpen magyarázzák:
Életfolyamatokat támogat, valamennyi – fizikai, pszichikai, spirituális – síkon hat. Igazodik minden élő és élettelen egyéni igényeihez. Támogatja a személyiség fejlődésének folyamatát. Pozitívan befolyásolja a gyógyulási folyamatokat, enyhíti a fájdalmat, segít a félelem, harag, méreg, depresszió, aggodalom és kétségek közt lévő levertség legyőzésében.

Megkönnyíti a nehéz fizikai és pszichikai megterhelés leküzdését, segíti a tanulást. Előnyösen befolyásolja az emberekhez való viszonyulásunkat, komoly szerepe van a kapcsolatok építésében, ápolásában. Serkenti a kreativitást, növeli a teljesítő-képességet. Elősegíti az önmegismerést, támogatja a könnyebb beilleszkedést.

dot

A pránanadiról részletesen

A prána, a jóga tanítása szerint minden energia ősforrása. Az élet megnyilvánulásának minden síkja a felvett és az el nem használt prána – vagy abszolút energia – rezgésétől, minőségétől függ. A prána egy összetett energiarendszer, ami nélkül a fizikai test önmagában nem létezhet.

A mindent átható prána vagy életenergia folytonos, állandó, meg nem szűnő mozgásban, rezgésben, áramlásban van, s az egész univerzumban mindenhol megtalálható.

A nadik és a csakrák a szervezet számára életenergiát vesznek fel az ember környezetéből, a kozmoszból, azután rezgésekké alakítják át, ami a fizikai és az energiatestek működéséhez, fenntartásához elengedhetetlenül szükséges.

A fennmaradt tibeti szövegekben 350 000 nadiról tesznek említést. A hangolási, avatási szertartások után már egy finomabb energiarendszeren keresztül képes az ember kapcsolatba lépni azokkal az erőkkel, amelyek a környezetében, a világegyetemben jelen vannak.

A testbe bejuttatott prána a nadikon halad keresztül, és ezeken a vezetékeken kering, mint a vér az érrendszerben. A vezetékek olyan finomak, hogy szabad szemmel nem is láthatók; nem párosíthatók például idegekhez, erekhez, s azokál finomabb minőségben hálózzák be a test minden egyes pontját. Három fő nadit ismerhetünk, amelyekből oldalágak válnak ki. Ezek az oldalágak újabb oldalágakra oszlanak, mielőtt behálózzák a teljes fizikai testet.

dot

A pránanadi napjainkban

A pránanadi célja a természetes életmóddal kapcsolatos oktatási, nevelési tevékenység, valamint az önfejlesztő módszerek, technikák megismertetése, terjesztése, különös tekintettel a meditációra; továbbá az önismereti, természeti törvényekkel összhangban álló gondolkodás- és magatartásmód felismeréséhez, valamint ezek gyakorlásához való segítségnyújtás. A Pránanadi-alapítvány hatékony ismeretterjesztési, világnézeti, nevelési és képességfejlesztési, továbbá oktatási, kulturális és sport tevékenységet végez.

fontos célkitűzése az iskolának megismertetni az emberekkel a természetes gyógymódokat, valamint kezelési lehetőségeket biztosítani a gyógyulni vágyók számára. Ennek kapcsán kiemelt hansgúlyt helyeznek a Pránanadi-gyakorlatok oktatására, a családsegítő magatartára és az idősgondozásra.

dot

A pránanadi története

A pránanadi magyarországi honlapjai szerint[6] a módszer története 1972-ben kezdődött, amikor egy magánvállalkozásból szervezett, állítólagos német kutatócsoport indult el kelet felé. A kutatás fő célja India, Kína, Tibet kulturális, népi és vallási szokásainak megfigyelése volt. Miután egy évet elveszítettek azzal, hogy egyikük megbetegedett és el kellett őt vinni egy olyan területre, ahonnan már egyedül is hazautazhatott, a megmaradt utazó, Christian Weber, 1976. végén elérkezett az úticélul kijelölt nagy kolostorhoz, ahol a lakók elmondása szerint gyógyító lámák dolgoztak és tanultak. A kolostor körül négy sztúpa van, ahová a gyógyulni vágyók érkeznek, és oda járnak ki a lámák gyógyítani, valamint a könnyebb betegségeket, sérüléseket is ott kezelik.

1990 júniusáig Christian Weber huszonegy beavatáson esett át. 1991 márciusában arra a döntésre jutott, hogy Európában az emberek nagy hasznát vennék ennek a tudásnak, ezért a módszer Európára való kiterjesztésébe kezdett. Ekkoriban következett be a Dalai Láma iránti érdeklődés megnyílása a nyugati világ felé felé, és ennek hatására megkapta az engedélyt a kolostor apátjától, hogy terjeszthesse az iskola tanításait. Megkapta a tradicionális beavatási szertartásokra való meghatalmazást, és elvihette az addig féltve őrzött távgyógyítás módszerét Európába. Indulása előtt esküt tett, hogy tisztán megőrzi a szertartások tisztaságát, és nem csatlakozik semmiféle energetikai irányzathoz.

Először szülőhazájában, Németországban szervezett tanfolyamot, de a csekély érdeklődés miatt Amerikában kényszerült folytatni az oktatást, ahol nagyobb az érdeklődés a misztikum és az általa tanított dolgok iránt. Később, tanítványai kérésére visszatért, és több európai országban kezdett tanfolyamokat tartani. Tanításait 1991. novemberében kezdte, majd 1993. május 28-ig nyolc országban járt, és harmincnyolc embert avatott a tan mesterévé, melynek neve egy sokat használt angol kifejezés, a New Method („Új módszer”). Az iskola és a módszer tibeti neve máig nem ismert, Magyarországon Pránanadi néven jegyezték be.

Miután visszatért Tibetbe, még háromszor látogatott el nyugatra, majd végleg visszatért a kolostorába. Christian Weber, akiről máig egyetlen feljegyzés sem bizonyítja, hogy valós személy lett volna, a Pránanadi iskola tanítása szerint 1994. október 11-én, egy ismeretlen tibeti kolostorban hunyt el.

[ Forrás: » Wikipédia ]

jinjang

Mi a pránanadi?

A pránanadi jelentése: abszolút energia csatorna, univerzális életerő csatorna. A prána egy összetett energiarendszer, – minden energia ősforrása – ami nélkül sem a fizikai test, sem maga az élet nem létezhet. A mindent átható életenergia folytonos, állandó, meg nem szűnő mozgásban, rezgésben, áramlásban van és minden megnyilvánulása, az energia rezgésétől, minőségétől függ.

A nadi szanszkrit jelentése vezeték, ér, csatorna A nadik éppúgy behálózzák testünket, mint a vér és a nyirokrendszer, valamint a meridiánok.

dot

A pránanadi hatása

Életfolyamatokat támogat, testi-lelki-szellemi síkon egyaránt hat. Igazodik minden élő és élettelen egyéni igényeihez. Támogatja a személyiség fejlődésünk folyamatait. Pozitívan befolyásolja a gyógyulási folyamatokat, enyhíti a fájdalmat, feloldja a pránacsatornákban, meridiánokban kialakult energiablokkokat, segít félelem, harag, méreg, depresszió, aggodalom, legyőzésében, lelki traumák feloldásában. Csökkenti a stresszt. Megkönnyíti a nehéz fizikai és pszichikai terhelés elviselhetőségét. Előnyösen befolyásolja az emberi kapcsolatokat. Serkenti a kreativitást, a teljesítőképességet. Elősegíti az önmegismerést, a könnyebb beilleszkedést.

A pránanadi kezelés célja: a test energetikai egyensúlyának visszaállítása, illetve a betegségek kialakulásának megelőzése.

A pránanadi kezelés során felderítem a testi illetve a pszichés elváltozások okait, majd a megfelelő kezeléssel a kiváltó okokat próbálom megszüntetni.
Ennek érdekében a következőket alkalmazom:

  • Előszőr egy állapot felméréssel kezdünk, melynek során a kezelendő lelki okokat keressük, a fennálló betegségek lelki okait kutatjuk. Ezt követően a páciens kényelmesen, ellazult állapotban elhelyezkedik a masszázságyon. Én, a kezelő, a kezelt személy jobb oldalán helyezkedem el.
  • Ezt követően kezdem a megfelelő kézpozicíók használatával a kezelést. Az egyes kézpozíciók 1/2 – 1 perc időközönként követik egymást, ami a kezelt személy életkorától is függ, idősek és gyerekek esetében rövidebb kezelési idő javasolt.
  • A páciens beleegyezésével a kezelés történhet érintéssel, illetve a test felett 3-5 cm magasságban tartva a kezelő a kezét, ekkor a kezelés ugyanolyan hatékony, mint közvetlen érintéskor.
Pránanadi

dot

Milyen gyorsan hat?

A beteg állapotától és befogadó képességétől, a gyógyulásban vetett hitétől, valamint a betegség súlyosságától függően a pránanadi kezelés okozhat azonnali enyhülést, nem ritkán azonnali gyógyulást is, de általában ehhez több kezelés szükséges! Gyakran előfordul azonban, hogy az első kezeléseket követően a tünetek (pl: a fájdalom) fokozódnak, ám a második, harmadik kezelés után csökkennek, megszűnnek. Mindig felhívom a kezelt személy figyelmét erre, mert ez a szervezetünk gyógyító mechanizmusának beindulását jelző fájdalomnövekedés megrémisztheti a kezelt személyt, viszont ezt követően, ha hittel továbbcsinálja, megtapasztalhatja hogy tünetek mérséklődését, javulását.

A pránanadi nem pótolja az orvosi ellátást. Az orvos által felírt gyógyszert csak az orvos javaslatára, illetve vele megbeszélve lehet csökkenteni, vagy elhagyni. A pránanadi támogat minden terápiát és természetes gyógyulási folyamatot, a szervezet regenerálódási képességét.

Pránanadi kezeléssel hatékonyan segíthetek:

  • légzőszervi betegségek
  • asztma, allegia
  • különböző gyulladások
  • emésztőszervi megbetegedések
  • magas koleszterinszint
  • fekélyek
  • belső elválasztású mirigyek betegségei (cukorbetegség, pajzsmirigy probléma)
  • immunrendszert érintő elváltozások
  • autoimmun betegség, leukémia
  • immunrendszer erősítése
  • szembetegségek, látásjavítás
  • sportsérülések
  • szív- és keringési problémák, szívritmuszavar
  • menstruációs problémák, meddőség
  • prosztata nagyobbodás, vesekő, húgyúti- és vese betegségek
  • bőrelváltozások, ekcéma, pikkelysömör
  • migrén
  • alvászavarok
  • jó és rosszindulatú daganatok, ciszták stb.

Pránanadi kezeléssel eredményesen gyógyítható pszichés betegségek:

  • depresszió, pánikbetegség, szorongás
  • szenvedély betegségek (dohányzás, alkoholizmus, kábítószer függőség)
  • stressz okozta panaszok, migrén, hallucinációk, szexuális zavarok, fóbiák, kényszeresség, és traumák, gyász feldolgozása stb.

[ Forrás: » Gyógyító Energia ]

jinjang

A pránanadiról

Először ismerd meg, mi is a pránanadi.

A pránanadi szanszkrit eredetű összetett szó.

A prána jelentése: abszolút energia, univerzális életerő.

A nadi jelentése: csatorna, folyam, ér, cső.

A pránanadi jelentése: abszolút energia csatorna, univerzális életerő csatorna.

A módszer eredete  időszámításunk előtt 6700 évre tehető, ekkor jelent meg a természetes gyógyítás az emberek között, ekkor tanították meg az emberiséget a növények, kőzetek, vizek gyógyító hatásaira. Ekkor tanulta meg az emberiség az energiák használatát, a szimbólumokkal való gyógyítást is.

Magyarországon 1993 február óta létezik a Pránanadi, minek nevét mi adtuk Országunkban. (Tibeti Reiki- ként indult, a név válltoztatására azért volt szükség, hogy ne ütközzön más ágazat nevével.)

A prána minden energia ősforrása. Az élet megnyilvánulásának minden síkja, a felvett és az el nem használt prána (abszolút energia) rezgésétől, minőségétől függ. A prána egy összetett energiarendszer, ami nélkül a fizikai test nem létezhet.

A mindent átható prána (életenergia) folytonos, állandó, meg nem szűnő mozgásban, rezgésben, áramlásban van. Örvénylő mozgásuk következtében kapcsolódnak egymáshoz és energiaközpontokat hoznak létre az egész univerzumban, naprendszerekben, és mindenhol megtalálhatók.

Pránanadi

dot

A pránanadi hatása

Életfolyamatokat támogat, valamennyi síkon hat. Igazodik minden élő és élettelen egyéni igényeihez. Támogatja a személyiség fejlődésének folyamatát. Pozitívan befolyásolja a gyógyulási folyamatokat, enyhíti a fájdalmat, segít félelem, harag, méreg, depresszió, aggodalom, kétségek közt lévő levertség legyőzésében. Megkönnyíti a nehéz fizikai és pszichikai megterhelés leküzdését. Előnyösen befolyásolja az emberekhez való viszonyulásunkat. Serkenti a kreativitást, a teljesítőképességet. Elősegíti az önmegismerést, a könnyebb beilleszkedést.

Írott anyagok időszámításunk előtt 3000 évvel jelentek meg a természetes gyógymódokról.

A Pránanadi nem tartozik egyetlen valláshoz sem, ezért mindenki elsajátíthatja, vagy kérheti alkalmazását.

jinjang

A pránanadi masszázsról

Tibet. Ha európai ember ennek a Himalája ölelésében fekvő országnak a nevét hallja, képzeletében egy csodavilág képe jelenik meg. Tibet sokak szemében a misztika, az érzékfeletti dolgok bölcsője. Talán földrajzi megközelithetetlenségének köszönhetően maradt a világ ősi tudásának őrzője. Ide nehezen jut el a civilizáció, s annak minden árnyoldala.Az emberek harmóniában élnek a természettel és önmagukkal. Ez a csodavilág egy ajándékkal örvendeztette meg a modern világ stresszel, rohanással teli életet élő emberét. Az ajándék neve. Pránanadi® Masszázs. Mit is tudhatunk erről a veszélytelen, kellemes hatású kezelési módról? Keleten már ie.:27OO-ból származó irásos emlékek számolnak be a módszer áldásos hatásáról. Az ősi masszázstechnikát kolostorokban őrizték, s napjainkban is ezekben a felszentelt épületekben sajátitható el a tradicionális módszer. Aki a masszázs oktatására vállalkozik, szigorú követelményeknek kell megfelelnie mielőtt engedélyt kapna a tanitásra.

Pránanadi masszázs

Az ipari társadalmakban működő orvostudomány meg tud védeni szervi bajok és fertőzések burjánzásától, élettartamunkat évtizedekkel hosszabbitja meg, de nem tud ellenszert nyújtani testünk rugalmatlanságára, izmaink elernyedésére. Örök igazság,hogy éveink előrehaladtával bölcsebbé válunk. Joggal tehetjük fel a kérdést: Mit ér a bölcsesség,ha szárnyaló gondolatainkat testünk fájdalma visszarántja a valóságba, élettapasztalatunkat nem tudjuk a gyakorlatba átültetni, mert kinzó fájdalmat okoz minden mozdulat. A masszázs segítségünkre szolgál, hogy testünk ne visszahúzó nehezék legyen szellemi, lelki fejlődésünk során. Rohanó világunkban az emberek elfelejtettek önmagukra és egymásra figyelni. Eltűnt a kommunikáció egyik legalapvetőbb eleme: az érintés.

Aki úgy dönt, hogy a betegségmegelőzésnek, gyógyulásnak ezt a formáját választja, meglepődve tapasztalja milyen pozitív tényezők jelentkeznek a terápia során. Hatalmas élmény, hogy a gyógyulást egy másik ember érintése indítja el. Mint tudjuk, szervi problémáink zömét tudatunk kelti életre. A módszer hidat alkot a test és a tudat kommunikációjában. Mentális szinten is hatást gyakorol, melynek következménye az, hogy a tudatunk által produkált betegségek gyógyulási folyamata elkezdődik.

 Valószínű kevesen vannak, akik nem ismerik a stressz szó jelentéstartalmát. Ez a tudatállapot életünk egyik mozgatórugója. Nélküle nem éreznénk késztetést személyes céljaink elérésére. Ugyanakkor ha ez a feszült lelkiállapot lételemmé válik, megnehezíti sokunk életét. Álmatlanságot, személyiségzavarokat és szervi problémákat okozhat. A masszázzsal rendkívüli módon oldható ez a hosszú távon megterhelő állapot. Korunk egyik jellemzője a mozgáshiányos életmód, ami nem kis nehézséget vetít az izmokra és a csontozatra. Rendszeres masszázs mellett izmaink megőrzik optimális rugalmasságukat, kondíciójukat. Csontozatunk erős, ellenálló marad. Sajnos civilizált életünk hátrányaihoz sorolható, hogy szervezetünk egyre több méreganyagot halmoz fel az étkezéssel bevitt adalékanyagokkal, állományjavítókkal. A masszázs ezeket az anyagokat is eltávolítja szervezetünkből. Beindítja a nyirokkeringést és normalizálja a vérkeringést. Ezek a kedvező változások úgy indulnak el a páciens szervezetében, hogy gyógyulása nincs szigorú tilalmakhoz, megkötésekhez rögzítve. 

A kellemes, nyugtató légkörben eltöltött óra után energetikailag feltöltődve, frissen indulhat tovább, mintha napokat töltött volna regenerálódással. A módszer előnyei közé sorolhatjuk, hogy jól összeilleszthető más keleti gyógyító technikákkal (pl.: akupunktúra, akupresszúra, stb). Hangsúlyoznunk kell, hogy az időben elkezdett masszázs komoly egészségbeli problémáktól, betegségektől óv minket. Saját kezünkben van egészségünk alakulása, felelősek vagyunk életünk teljességéért. A masszázs ezen ágazata megtanulható képzett masszőröktöl, hogy át tudjuk adni másoknak az érintésünkön keresztül a gyógyítás és törődés csodálatos álldását Vegyük igénybe Tibet ősi ajándékát a masszázst, hogy életünk ne csak hosszabb, hanem egészségesebb és tartalmasabb is legyen, mint őseinké!

dot

Bevezetés

Mindenkinek szüksége van arra, hogy lazítson, hogy kiszabaduljon az idő zsarnokságából. A zenehallgatás, Az égen vonuló felhők figyelése, a kavicsok és kagylóhéjak gyűjtése a tengerparton mind-mind agyunk megnyugtatását szolgálják, azt a célt, hogy a pillanat ártatlanságában visszaszerezzük teljességünk érzetét. Gyerekkorunkban fára mászunk és mezítláb szaladgálunk. Otthon érezzük magunkat a bőrünkben, és szoros a kapcsolatunk alaptermészetünkkel. De ahogy növekszünk, egyre több időt töltünk gondolatainkkal.

Elérkezett az ideje, hogy helyrebillentsük az egyensúlyt, s visszatérjünk testünkhöz azáltal, hogy újra felfedezzük az érintés szelíd művészetét. Közérthető nyelv ez, amellyel gyógyíthatunk, megnyugtathatunk, megszüntethetjük a fájdalmat vagy enyhíthetjük a feszültséget - s főként kifejezésre juttathatjuk azt, hogy törődünk. A masszázs, akár a tisztás az erdő sűrűjében, lélegzethez juttat, s ezenközben ellazíthatunk és átformálhatjuk magunkat. A masszázs segítségével ellensúlyozhatjuk a munkánkkal és háztartási teendőinkkel járó könyörtelen feszültséget. A kelleténél jóval több ember él úgy, hogy hozzászokik a merev testtartáshoz és a fájdalomhoz, s gyakran csak akkor döbben rá, mennyire feszültek az izmai, s hogy ez a feszültség mennyi energiát vesz ki belőle, amikor valakit masszíroz, vagy amikor őt masszírozzák. A masszázs lehet önismereti utazás, amely megmutatja, milyen érzés ellazítani, harmóniában lenni önmagunkkal, megtapasztalni a szabadon légző, álló és mozgó test örömét.

dot

A masszázs hajdan és ma

A masszázs ilyen-olyan formáját vagy a kézrátételt évezredeken át alkalmazták gyógyításra vagy a betegek fájdalmának enyhítésére. Az antik görög és római orvosok számára a masszázs a gyógyítás és a fájdalomcsillapítás egyik fő eszköze volt. A Kr. e. V század elején Hippokratész, "az orvostudomány atyja" a következőket írta: "Az orvosnak sok mindenben járatosnak kell lennie, de elsősorban a dörzsölésben. Mert a dörzsölés helyére ránthat egy kilazult ízületet, vagy kilazíthat egy éppenséggel merev ízületet:' Plinius, az ismert római természetgyógyász állandó masszázsban részesült, hogy megszabaduljon az asztmájától, Julius Caesart pedig, aki epilepsziás volt, naponta tetőtől talpig végigcsipkedték, hogy könnyítsenek neuralgiáján és kínzó fejfájásain. Róma bukása után, a Kr. u. V században Európában keveset fejlődött az orvostudomány, a klasszikusok tanainak tanulinányozása és továbbfejlesztése az arabokra maradt. Avicenna, a XI. századi arab filozófus és orvos Kánon című művében megjegyezte: a masszázsnak az a célja, hogy "eloszlassa az izmokban levő fáradt s testedzés híján benn rekedt anyagokat".

Masszázs

A középkori Európában megvetették a test örömeit, ezért keveset törődtek a masszázzsal. A XVI. században azonban, elsősorban Ambroise Paré francia orvos munkásságának köszönhetően, felelevenítették a masszázs gyakorlatát. Később, a XIX. század elején a svéd Per Henrik Ling kifejlesztette azt a technikát, amit ma svéd masszázsként ismerünk, s ami nem más, mint a kínai, az egyiptomi, a görög és a római testedzési és élettani gyakorlatok ötvözete. 1813-ban először vette fel tananyagába a masszázst egy stockholmi főiskola, s ettől fogva intézmények és gyógyfürdők alkalmazták szerte a kontinensen.

Manapság a masszázs terápiás hatása ismét kivívta az őt megillető elismerést, s mind a műkedvelők, mind a szakemberek körében egyre népszerűbb a nyugati világban is. Keleten a masszázstechnika gyógyászati alkalmazását mindig többre értékelték, mint Nyugaton, s ősidők óta töretlenül foglalkoznak vele. Keletnek és Nyugatnak a masszázshoz való eltérő hozzáállása talán a tudományos forradalomra vezethető vissza, amely mintegy 250 évvel ezelőtt következett be Nyugaton.

Masszázs

Az új tudomány következtében tudománytalannak minősítették a régebbi felfogásokat, amelyek összefüggést láttak a test, az elme és a lélek között, s idővel az emberi testet bonyolultan kifinomult gépnek kezdték tekinteni, amelynek szervizelését és kezelését csakis magasan képzett szakemberek, más szóval orvosok végezhetik. Keleten csupán a közelmúltban alakult ki efféle "tudományos" hozzáállás, ám a szegény vidéki lakosságban továbbra is él az ösztönös vágy, hogy az ősrégi hagyomány kifinomult módszereivel "egészségesebbre dörzsölje magát", bízva a "mezítlábas doktor" nagy tudásában a keleti orvoslás, ficamhelyrerakás és a kézi technikák terén. A Japánban elterjedt siacunak ez a hagyományos masszázstechnika az alapja, s miközben egyre inkább tért hódított, ki is bővült a klasszikus akupunktúraelmélettel, valamint a Japánban újabban elterjedt nyugati, csontbántalmat enyhítő és csontkovács-technikákkal. A reffexológia kezdetei nem ismeretesek - könnyen lehet, hogy a test bizonyos pontjaira gyakorolt nyomással végzett keleti kezelés ősi művészetére vezethető vissza. De bárhonnan eredeztetjük is, az biztos, hogy az ősi Egyiptomban már ismeretes volt, amiként azt egy orvos síremlékének a falfestménye is bizonyítja.

dot

Az érintés nyelve

Érzékeink közül az érintés fejlődik ki először. Csecsemőkorunkban elsődlegesen fontos, hogy a tapintáson keresztül felfedezzük és érzékeljük a világot, s a növekedésünkhöz is szükség van szüleink szerető érintésére. Amíg érintésigényünk a megérintésünkkel kielégül, egészségesen növekszünk, ám ha ebben akadályoztatva vagyunk, a fejlődésünkben károsodás következhet be. Az ölelés és a simogatás, amelyben csecsemőként részesülünk, segítségünkre van abban, hogy egészséges képet alakítsunk ki önmagunkról, táplálja azt az érzést, hogy mivel megérintenek, elfogadnak és szeretnek bennünket. Több mint húsz esztendővel ezelőtt S. M. Jourard amerikai pszichológus kimutatta: annak érzékelése, hogy milyen gyakran érintenek meg bennünket mások, egyértelmű összefüggésben áll önbecsülésünkkel.

Újszülött főemlősökön végzett kísérletek azt bizonyították, hogy mennyire fontos a meleg, törődő anyával való testi érintkezés, s megfordítva, mennyire káros lehet testileg és érzelmileg az érintéstől való megfosztottság. Ha társadalmunkban megfosztanak valakit az embertársaival való érintkezéstől, az büntetés - a lehető legrosszabb a magánzárka. Ha megakadályozzák, hogy megérintsünk másokat, vagy azt, hogy mások megérintsenek minket, rendkívül magányosnak, szorongónak érezzük magunkat.

Masszázs

Egy nemrégiben napvilágot látott amerikai orvosi tanulmányból kiderül, hogy azok a betegek, akiknek nem volt módjuk a bőrükkel való érintkezésre, elszigeteltségtől szenvedtek, mert megfosztódtak az emberi érintés melegétől. Az érintés az a nyelv, amivel ösztönösen kimutatjuk érzéseinket, hogy másokkal éreztessük: szeretjük őket, szükségünk van rájuk, s méltányoljuk a társaságukat.

“Megmasszírozom, hogy ne fájjon", mondjuk a gyereknek, aki megütötte vagy megkarcolta magát; kezünkkel érintjük meg a lázas gyerek homlokát, fájó hasát, fejét. A lelki fájdalom is azonnali választ vált ki belőlünk. Az öleléssel, simogatással együttérzésünkről és megértésünkről biztosítjuk és megnyugtatjuk a szenvedőt. Ha egyedül vagyunk és fáj valamink, összekucorodunk és átfogjuk magunkat, fáradt fejünket a kezünkbe temetjük, fájó tagjainkat öntudatlanul is masszírozzuk. De attól eltekintve, hogy a barátság, az öröm vagy a boldogság kifejezésére megöleljük egymást, vajon nem fojtjuk-e el magunkban azt az ösztönt, nevezetesen az érintés nyelvét, amely a fájdalomkiáltásra, a bánatra vagy a szex területére vonatkozik, pusztán azért, mert félünk attól, hogy az érintés által kifejezésre juttatjuk érzéseinket, holott az nyugtatólag hat és gyógyulást segít elő?

dot

A kezdet

Törődés és érzékenység, egy kis idő és energia s alkalmas kéz - mindössze erre van szükség a masszázs gyakorlásához. De ha a három közül bármelyik terápia megtanulása mellett döntünk is, vannak bizonyos fontos szempontok, amelyek mindháromra vonatkoznak. Bármely érintésterápia sikerének központi kérdése a lelkiállapot és a partnerrel kapcsolatos viselkedés. Tekintsen minden egyes kezelést új tapasztalatszerzésnek, s minden alkalommal nyilvánuljon meg őszinte törődése, figyelmessége és a másik iránti tisztelete. A kezelés megkezdése előtt beszélje meg a pácienssel, hogy mit szándékozik csinálni, s azt is kérdezze meg tőle, van-e valami különös problémája: Buzdítsa arra, hogy szakítsa félbe a kezelést, ha kényelmetlenül érzi magát, ha a nyomás túl gyenge vagy túl erős. A beszélgetést-azonban ne bátorítsa --ez csak eltereli a figyelmet, s az érintési kommunikációt a mindennapos fecsegés váltja fel. Sose kezeljen olyankor, amikor izgatott; dühös vagy rossz a közérzete, ilyenkor nemcsak csökkent az energiája, hanem a hangulata is befolyásolja a partnerét.

dot

Adni és kapni

A masszázs az érintés és az arra adott válasz kétirányú folyamata, vagyis kölcsönös energiaátadás. A kéz, amely ad és kap, valamint a bőr a kommunikáció eszközei. A kéz által érzékelhető és fedezhető fel a megérintett személy egyedisége; az illető pedig a bőrén keresztül fogadja be az érintés ajándékát, a gondoskodó kapcsolatot és mozdulatokat.

Pránanadi masszázs

Az "adni" és ,;kapni" szó valójában megtévesztő, mert az érintésterápia bármely formájának a kölcsönös részesedés az alapja. Ahhoz ugyanis, hogy az érintés gyógyító hatása érvényesüljön, mindkét partnernek tisztában kell lennie A tudat összpontosítása a kapcsolatbeli szerepével, mindkettőnek adnia kell és ugyanakkor nyitottnak lennie a befogadásra - annak, aki kap, bizalommal kell viseltetnie az iránt, aki ad; míg annak, aki ad, nyitottnak és érzékenynek kell lennie partnere igényeivel szemben. Legmagasabb fokon a masszázs azután a meditáció egyik formája, mindkét résztvevő osztozik a pillanatban, mindkettő a közöttük levő kontaktusra összpontosít.

Az alábbi gyakorlat hozzásegít ahhoz hogy a tudatunk összpontosításával és ne mechanikus úton végezzük érintéses munkánkat. Hogy a masszírozásból a lehető legtöbb haszna származzon; tevékeny szerepet kell játszania a gyógyítási folyamatban azáltal, hogy odafigyel a partnere érintésére, nem hagyja elkalandozni a gondolatait.

Mihelyt leül vagy lefekszik, igyekezzen belesimulni a munkafelületbe. Hunyja le a szemét, figyeljen a légzésére és azokra a testrészeire, amelyek a be- és kilégzés közben mozognak. Igyekezzen megszabadulni aggodalmaitól, problémáitól. Amint magán érzi a masszírozó kezét, engedje át magát a befogadás érzésének, csakis az érintésre összpontosítson. Hagyja, hogy a masszírozó könnyedén emelgesse és mozgassa a végtagjait, s ne igyekezzen segítőleg közreműködni ebben. Közölje, ha egy-egy simítás vagy mozdulat különösen jóleső érzéssel tölti el, vagy azt, ha túl erősnek érzi a nyomást, de egyébként ne társalogjon.

dot

Masszázsról pár szóban

A masszázs az érintés kölcsönhatása - a kéz kapcsolata a testtel, a fejjel, a kézzel vagy a lábbal. Ugyanakkor a masszázs nemcsak a bőrfelületet érinti, hanem az izmoknál és a csontoknál is mélyebbre hatol, hiszen a gondos, alapos masszázs az ember egész lényét áthatja. Azt a fajta masszázst, amelyet itt bemutatunk, gyakran holisztikus vagy intuitív masszázsnak nevezik, hogy egyébb masszázstól megkülönböztessék. A holisztikus masszázs az egyént teljes egészként kezeli, nemcsak a fizikai állapotára fordít figyelmet, s a mozdulatai általában lassúbbak, meditatívabbak. Holisztikus masszázs esetén a masszőr és a páciens hozzáállása, a kettejük közötti kommunikáció rendkívül fontos a kezelés hatása szempontjából. A páciens dolga az, hogy lazítson, de a figyelme ne kalandozzon el, hanem a masszőr érintésére összpontosítson, miközben a masszőrnek is összpontosítania kell, s őszinte figyelemmel kell kísérnie a masszázs folyamatát.

A partnernek a folytonosságot kell éreznie, amelynek során a simogató mozdulatok ritmikusan áramolnak egyik testből a másikba. A kezdőt ne riassza el a sok elsajátítanivaló - gyakoroljon csak apránként, s hamarosan rá fog ébredni, hogy mihelyt a keze lazán dolgozik, a mozdulatok maguktól, természetesen jönnek. Kellő tapasztalat birtokában új mozdulatok vezethetők be, saját technika fejleszthető ki, ha a kéz alatt fekvő test ezt sugallja. A folyamatosságot tekintse ábécének, amelyből a partner szükségleteinek megfelelően alkotja meg a saját “nyelvét". Masszírozás közben kérdezze meg, hogy melyik mozdulat esik jól a páciensnek, de egyébként ne csevegjen, mert a beszélgetés eltereli kézmozdulatairól a figyelmet. Minél lassúbbak és ritmikusabbak a mozdulatai, annál lazább és biztonságosabb a partner közérzete. Miközben tanulja a masszázst, magát is masszíroztassa meg, hogy megtapasztalhassa a mozdulatok eltérő sebességét és nyomáserősségét. A jól kivitelezett masszázs minden téren befolyásolja az embert. Testi szempontból az ellazulásból és az izmok tonizálásából származik haszon, de elősegíti a vénás vér áramlását, növeli a hemoglobinszintet, pezsdíti a nyirokáramlást, s nyújtja az ízületek kötőszöveti elemeit. A holisztikus masszázs az "egész test" energiaközpontjaira, a csakrákra is hat Lelki vonatkozásban a masszázs nemcsak a feszültséget és a szorongást szünteti meg, hanem abban is segít, hogy jobban tudatosuljon bennünk a testünk egésze, azok a részei is, amelyeket érintünk, s azok is, amelyektől "elvágva" érezzük magunkat. Mihelyt rájövünk, hogy hol gátlódik az energiánk, hozzáláthatunk testünk integrálásához, pozitívabb önképünk megteremtéséhez, s kezünkbe vehetjük boldogságunk és egészségünk irányítását. A szakszerű masszázs jó közérzetet, bizalmat és örömérzést teremt. Ugyanakkor rengeteg energiát szabadíthat fel, amelyet addig feszültség kötött le, átalakíthatja a rossz beidegződéseket, megváltoztathatja a testtartást és az arckifejezést. A masszázsnak rendkívül fontos az érzelmi töltete. A masszázsból származó szellemi haszon nehezen megfogható, mert ez olyasmi, aminek a lényege nem meghatározható - a lényegre, az "életerőre", az egészre vonatkozik, amely több a részek összegénél. Egy biztos: a holisztikus masszázzsal mind a masszőr, mind a partner magas fokú tudati szintre, a "percben való jelenlét" állapotába jut, ami a meditációs tapasztaláshoz hasonló. A fentebb említett masszázs egy komplex kezelésnek felel meg, tartalmaz energetikai, meridián, nyirok, zsírtalanító, méregtelenítő, frissítő elemet. Egy teljes testet érintő masszázsban ez mind bene van.

Megpróbáltam az általam tanult masszázstechnikát röviden bemutatni és beszélni a masszázsról általában.

Jó egészséget kívánok mindenkinek, ki olvassa és annak is aki nem.

[ Forrás: » Pránanadi ]

dot

» Alternatív Gyógyászat - Prána gyógyászat

» Alternatív Gyógyászat - Energia gyógyászat
» Alternatív Gyógyászat - Szellem gyógyászat
» Alternatív Gyógyászat - Reiki

Holistic Man

line

Kérlek adományozz a Alternatív Gyógyászat Könyvtár javára!
(Please support the Alternative Medicine Library by donating!)

A TE támogatásodra is szükség van!
(YOUR support keeps this site running. Thank you!)

line

Healing

[« vissza ]

Creative Commons License

[ előre »]


         

medicine banner                         

Web Matrix

line

anthropology | buddhism | hinduism | taoism | hermetics | thelemagick | philosophy | religion | spiritualism | poetry | parapsychology | medicine | transhumanism | ufology

line

Last updated: 24-10-2024

privacy policy | terms of service