Howard Phillips Lovecraft misztikus világának fontos építőelemei bizonyos, az író által elképzelt kultikus tárgyak is. Ezek leghíresebbike a Necronomicon, a Halott Nevek Könyve, egy grimoár, amelyet Lovecraft szerint Abdul Alhazred, az őrült arab írt Damaszkuszban, 738-ban, s eredeti címe Al-Azif, ahol az arab kifejezés bizonyos éjszakai hangokra utal, amelyeket rovarok hallatnak. Régen ezt a démonok üvöltésének tartották. A könyv címének több jelentése lehetséges, Lovecraft kutatói vitatják, melyik a helytálló. Legelfogadottabb a Halott Nevek Könyve (Book of the Names of the Dead), de fordítható a Holtak Országának Kalauzaként is (Guide Book to the Regions of the Dead). A Necronomicon görögből, valószínűleg tévesen alkotott szó, mert szó szerinti fordítása: Halott törvények könyve.
A könyvre Lovecraft novellái sokszor utalnak, de ritkábban tűnik fel. Először a Randolph Carter vallomása c. novellában olvashatunk róla, de még megnevezés nélkül. A Necronomicon legalább tizennyolc történetben szerepel. Részletes tartalma mindig homályban marad, csak idézeteket ismerhet meg az olvasó. A Necronomicon mellett Lovecraft számos hasonló könyvet bemutat novelláiban, ilyen például a Pnakotikus kéziratok, Dzyan könyve vagy a R'lyeh-i szöveg, amelyek szintén az író fantáziájának termékei.
Noha a mű eredetileg Lovecraft fantáziájának terméke, ahogy egy levelében írja: Alhazred alakját ötéves korában találta ki, az "Ezeregyéjszaka meséinek" hatására, mégis számos Necronomicon látott napvilágot különböző kötetek és kiadások formájában.
A határvonal a tények és a fikció között tovább elmosódott az 1970-es évek végén, amikor megjelent egy könyv, amely állítólag az "igazi" Necronomicon fordítása. Ennek a Simon álnéven írt könyvnek alig volt kapcsolata a kitalált Lovecraft-mítosszal, és inkább a sumér mitológián alapul. Ez a kiadás később "Simon Necronomicon" néven vált ismertté. 1980-ban került kereskedelmi forgalomba, és soha nem fogyott el, és 2006-ra 800 000 példányban kelt el, így a mai napig a legnépszerűbb Necronomicon. Tartalma ellenére a könyv marketingje nagymértékben a Lovecraft-kapcsolatra összpontosított, és szenzációs állításokat fogalmazott meg a könyv mágikus erejével kapcsolatban. A kivonat szerint ez volt "potenciálisan a nyugati világ által ismert legveszélyesebb Fekete Könyv".
Azóta három további kötet jelent meg – a "The Necronomicon Spellbook", mágikus praktikák Marduk 50 nevével; "Dead Names: The Dark History of the Necronomicon", amely magának a könyvnek és a késői 1970-es évek New York-i okkult világának története; és "The Gates of the Necronomicon", útmutatások a Simon Necronomicon-nal való munkavégzésről.
A Necronomicon első magyar változata az Európai Taktikai Centrum Egyesülés gondozásában jelent meg 1995-ben. Második magyar változata a Hermit Könyvkiadó kiadásában jelent meg 2000-ben.
[Forrás: Wikipédia]