A 14. dalai láma születése

A jelenlegi dalai láma 1989. december 10-én béke Nobel-díjat kapott a tibeti-kérdés megoldásáért folytatott fáradhatatlan erőfeszítéseiért. Kiemelte, hogy legfontosabb cél elsősorban nem Tibet függetlenségének elérése, hanem a tibeti nép kultúrájának, nyelvének, vallásának, életmódjának megőrzése és ápolása.

Dalai Lama

1935. július 6-án egy tibeti parasztember fiaként született meg Lhamo Dhondrub, azaz a 14. dalai láma, akiben egy küldöttség a 13. dalai láma reinkarnációját ismerte fel. Állítólag a tibeti uralkodó egy szent tóban látta meg, hogy hol található meg a leendő dalai láma, így ez alapján megkezdődött a felkutatása. Kewtsang Rinpoche, a serai kolostor lámája által vezetett küldöttség Amdoban bukkant rá egy 2 éves fiúcskára, aki csodálatos módon tudta, hogy kik az idegenek és az általuk feltett kérdésekre is hibátlanul megfelelt. Ezután természetesen semmi kétségük sem fért ahhoz, hogy megtalálták a 13. dalai láma utódját, akit két évvel később a tibeti kormány is hivatalosan elismert. Ennek megfelelően az új nevet kapott gyermek, Tendzin Gyaco 1940-ben elfoglalhatta a Dalai Lámák évszázadok óta fennálló trónját.

Az új dalai lámának (a szó jelentése: a tudás óceánja) azonban már fiatal korában a vallási és kulturális kérdések mellett, szembe kellett néznie a Tibetet fenyegető komoly külső nehézségekkel is, hiszen 1950-ben kínai csapatok szállták meg az országot. Hiába próbáltak a tibetiek éveken keresztül megszabadulni a kínai fennhatóságtól, a kínaiak erősebbnek bizonyultak. Az 1959-es felkelés is sok ezer tibeti életébe került és ekkor magának a dalai lámának is - a Himaláján keresztül - Indiába kellett menekülnie.

A száműzetésbe kényszerült dalai láma egy emigráns kormányt hozott létre, és az agresszorokkal szemben Tibet számára nemzetközi támogatást szerzett. 1998-ban egy beszédében hangsúlyozta: „Én nem a függetlenséget követelem, hanem - mint ahogyan már oly sokszor elmondtam - csupán azt, hogy a tibeti nép valódi önrendelkezést kapjon, azért, hogy így a saját civilizációját megóvhassa"

A dalai láma politikai filozófiája, hogy a tibeti-kérdést csak békés úton, mindenféle erőszak nélkül szabad rendezni, és az akarat és politikai párbeszéd megoldja majd a helyzetet.

A 15. századtól a dalai lámák mindegyike megírta önéletrajzát. Tendzin Gyaco is a Száműzetésben - szabadon című önéletrajzi művével lett világszerte ismert író. 1998-ban jelent meg A boldogság művészete című könyve. Nemrég pedig magyarul is megjelent legújabb műve, az Ősi bölcsesség, modern világ.

Kun Enikő

2004. július 6.

[ Forrás: National Geographic Magyarország ]