Részletes Program

Szeptember 18. Szombat (9.30 - 11.30 és 13.30 - 15.30)

Bevezetés a tibeti buddhizmusba I-II. rész

Őszentsége ez alkalommal a buddhista tanítás témáját is úgy választotta meg, hogy az a buddhizmus iránt érdeklődő, de abban nem jártas laikusok számára is érthető legyen, s eredeti, tiszta forrásból táplálkozó alaptanításokat tartalmazzon. Így a laikus érdeklődőknek is módja nyílik megismerni Buddha legfontosabb tanításait, s képet kapni a tibeti buddhizmus gyökereiről. Természetesen a buddhista tanításon (nem csupán a „Nyilvános tanításon”) való részvétel is minden érdeklődő előtt nyitva áll.

Szeptember 19. Vasárnap (9.30 - 11.30)

Csenrézi (A Szeretet Buddhája) meghatalmazás és áldás

A tibeti buddhista hagyományban Csenrézi (szkt. Avalokitesvara) az együttérzés bodhiszattvája, aki az őseredeti természetünknél fogva mindannyiunkban benne rejlő önzetlen segítőkészséget, odafordulást, és a megkülönböztetés nélküli szeretet képességét testesíti meg, s hívja életre. A hétköznapi tudat számára istenség, akihez évszázadok óta imával fordul minden tibeti ember. Az elmélyült buddhista gyakorló számára azonban Csenrézi, a tudatunk tiszta természetében öröktől bennünk élő képesség mások önzetlen segítésére. Az összes lény között létező kölcsönös összetartozás (kölcsönös függés) mindent átható mély felismeréséből táplálkozik együttérzése ereje. A buddhista hagyomány szerint ezt a tudatállapotot hosszú gyakorlással lehet elérni, s ehhez a gyakorláshoz egy erre jogosult mester beavatása és áldása szükséges.

A tibeti buddhista hagyomány szerint a mindenkori dalai láma, így Őszentsége a XIV. Dalai Láma is az együttérzés bodhiszattvájának, Csenrézinek a megtestesülése.

Csenrézi meghatalmazás és áldás

Őszentsége, a XIV. Dalai Láma budapesti tanítása során Csenrézi meghatalmazást ad, amely a gyakorló buddhisták számára – az áldás mellett – tanítás, útmutatás és beavatás egyben. A hagyományban nem jártas résztvevők számára ez az alkalom áldás az együttérző, békés tudat kifejlesztéséhez.

Őszentsége személyében nem csupán a tibeti buddhizmus vallási vezetőjét, a minden Buddhák együttérzésének megtestesítőjét tiszteljük, hanem egy egyszerű tibeti szerzetest is, Tenzin Gyatso-t, aki korunk egyik legnagyobb spirituális tanítója, s aki életével, gyakorlásával igazolja a buddhista tanítás minden értékét.

Részvétel a rítuson

A buddhista szemlélet szerint nagy jelentősége van a cselekedeteink mögötti motivációnak. Ennek tisztasága érdekében kérünk minden részt venni szándékozót, hogy a helyes motivációval legyen jelen a rítuson. A laikus érdeklődőknek nem szükséges semmilyen fogadalmat tenni, vagy bármilyen egyéb módon elköteleződni a buddhista tanítások mellett, elegendő pusztán az őszinte megismerés szándékától vezérelt tiszteletteljes hozzáállás.

Szeptember 19. Vasárnap (13.30 - 15.30)

Együttérzés: A boldogság művészete
nyilvános tanítás és beszélgetés

A nyilvános tanítás során Őszentsége a buddhista vallás gyakorlásától független, világi etikai értékrend fontosságáról beszél, s arról, hogy miként érhető el a hétköznapi emberek számára a pozitív gondolkodáson, egymás iránti nyitottságon, s együttérző odaforduláson át a belső béke, s boldogság állapota. A Dalai Láma több, magyarul is megjelent kötetet szánt már ennek a fontosságában felbecsülhetetlen témának. Ezek a kötetek nagy sikert arattak a hazai olvasóknál is. A téma iránt érdeklődők ez alkalommal élőszóban követhetik Őszentsége tanítását, gondolatait.

Őszentsége évek óta rendszeresen tart előadásokat és ad buddhista tanításokat a nyugati országokban. Ezek a programok rendszerint két részre vannak bontva: a buddhista elméletben nem jártas laikus közönségnek szóló úgynevezett „nyilvános tanítás”-ra és a buddhista fogalmakban, gyakorlásban jártasabbaknak szóló „buddhista tanítás”-ra. Ezeket rendszerint kiegészíti egy, a tibeti buddhista hagyomány és gyakorlás szerves részét képező speciális esemény, a „meghatalmazás”, vagy „áldás”.

TANÍTÁS

Őszentségét, a Dalai Lámát a buddhisták buddhaként tisztelik. Szemükben ő megvilágosult, szent ember, aki napjaink kimagasló szellemi nagymestere, a Belső Ösvény legmagasabb tanításainak birtokosa és megvalósítója. Bölcsessége és határtalan szeretete révén közvetlen, bensőséges, mélységes kapcsolatban áll a természet erőivel, melyek a külső környezetünkben és bensőnkben – testünkben, lelkünkben, szellemünkben – működnek.

Amikor tanít, a Megvilágosult Egyetemes Bölcsesség-Tudatot használja, ezért képes személyesen megszólítani minden egyes hallgatót, azon a módon és szinten, amely egyéni adottságainak legjobban megfelel. Aki figyelmesen hallgatja szavait – nemcsak eszével, hanem nyitott szívvel is –, lehetőséget és erőt kaphat ahhoz, hogy mélységes felismerésekhez jusson önmagáról és a világról, és ott, azon a szent helyen új, gyümölcsöző alapokra helyezze az életét. Ennek nem feltétele, hogy a hallgató buddhista legyen. Mindenki a saját szellemi, lelki, vallási útja által adott módon értelmezheti és hasznosíthatja útmutatásait, melyek a legmélyebb, egyetemes emberi, vallások feletti értékeket tárják fel.

ÁLDÁS

Amikor Őszentsége áldást ad, tökéletesen azonosul legbensőbb természetével, a Szeretet és Együttérzés Buddhájával, akinek ő a megtestesülése. Ebben az állapotban, amely a végtelen szeretet természetes és kifogyhatatlan áradása, rendkívüli pozitív hatást gyakorolhat mindazok lelkére, akik a szeretetét nyitottsággal és őszinte odaadással fogadják. Az áldáson résztvevők nyitott szíve és Őszentsége Bölcsesség-Tudata eggyé olvadhat a legmélyebb szintű bizonyosság, szabadság és boldogság tapasztalatában. Vannak, akik ezt a lelki-szellemi találkozást erőteljes élmény kíséretében élik meg, de vannak olyanok is, akik egyszerűséget, nyugalmat éreznek. Az áldást minden résztvevő megkapja, függetlenül az érzésektől. Sokak számára az áldás felismeréseket hoz, tisztább fényben látják önmagukat és az életüket.

Az áldás alkalmával átélt élményektől függetlenül az ilyen mélységes találkozás Őszentségével maradandó és mélyreható lenyomatot hagy maga után a szellem legmélyebb, tudattalan alaprétegében. Ez a lenyomat a megvilágosodásunk magva, amely a közeli vagy távolabbi jövőben kifejti hatását. Ez hasonlatos egy mag elültetéséhez, amely a földben töltött rövidebb-hosszabb idő után egyszer csak kikel és végül gyümölcsöt hoz. A magot életről-életre visszük magunkkal és végeredményben elvezet bennünket a tökéletes boldogság, szabadság, szeretet és bölcsesség állapotának beteljesüléséhez, amely legbensőbb igaz természetünk megvalósulása.

Az áldás egyetemes természetű, mindenki részt vehet rajta, vallástól és világnézettől függetlenül. Az egyetemes emberséget szólítja meg bennünk a legbensőbb, legmélyebb szinten. Felkelti és megerősíti legalapvetőbb természetünket, amely a feltétel nélküli jóság és az igaz emberség.

A szükséges biztonsági beléptető rendszer okozta késedelmek elkerülése végett kérünk minden résztvevőt, hogy mindkét napon egy órával a tanítások megkezdése előtt érjen a helyszínre.