"Verum est, certum et verissimum, quod est, superius naturam habet inferioram et ascendens naturam descendentis."

                         taoism banner

         
 

[« vissza ]

[» Taoista Könyvtár «]

[ előre »]

   

Teljes Valóság - Magyar Taoista Egyház

Taoista Szent Hegyek

- Taoist Holy Mountains -

   
Creative Commons License

A taoizmus 72 Szent Hegyet tart számon. Hagyománya szerint egy taoista életében jó ha felkeresi legalább egyszer mindegyiket, mert már ez a zarándoklás biztosítja a következő életében a Tanítások teljes megértését. A hegyek közül vannak apróbbak és egészen hatalmasak is. Néhányon buddhista és konfuciusi templomok is találhatók, hisz Kínában e három vallás békében megfér egymás mellett, sőt Tanításaik áthatják egymást.

A következőekben bemutatunk jó néhány hegyet és kolostort ezek közül. Olvashatunk tanításokat az ott élő mesterek és szerzetesek előadásaiból, melyeket zarándoklásainkkor kaptunk.

yinyang

Wudang Shan (武當山)

Földrajzi adatok

Wudang Shan kifejezés egyaránt utalhat a Hanshui folyóvölgy déli pereme mentén kelet-nyugati irányban elterülő, Henan, Hubei és Shanxi tartományokon átnyúló hegyláncra, valamint a hegyláncon belül hegycsúcsok egy kisebb csoportjára is – ez utóbbi terület a taoizmus egyik szellemi központja, és cikkünk ezt fogja bemutatni az alábbiakban.

A taoista Wudang-hegy legmagasabb csúcsa 1612 m, bár a teljes hegyláncon találhatóak valamivel magasabb csúcsok is. Egyéb elnevezései között van még a Xuan Yue and Tai He Shan is.

A Titokzatos Bérc Kapuja, a Wudang Shan „bejárata”

A Titokzatos Bérc Kapuja (Xuan Yue Men) a hegység bejárata, attól néhány kilométerre található.

Xuan Yue Men

Xuan Yue Men (a Titokzatos Bérc Kapuja)

dot

A Wudang-hegy taoista kolostorai

A hegyen számos taoista kolostor és templom található, legtöbbjüket a Tang-dinasztia (i. sz. 618–907) alatt emelték.

dot

Zi Xiao Gong (a Bíbor Ég Palotája)

Zi Xiao Gong

A Bíbor Ég Palota kolostor együttes bejárata

A Zi Xiao Gong (a Bíbor Ég Palotája) kolostor együttest, mely a Zászlóbontó-csúcs (Zhangqi Feng) előtt helyezkedik el, először az Északi Song-dinasztia alatt építették, majd a Ming-dinasztia alatt, 1413-ban újították fel. Talán az összes, a hegyen található kolostorkomplexum közül ez a legcsodálatosabb, 29 épülete 6850 nm-en helyezkedik el. Az épületek a központi tengely mentén öt szinten helyezkednek el.

Főépülete a Bíbor Ég Temploma, mely a Wudang egyik legjelentősebb épülete. Alapját háromszintes kőterasz alkotja, melyeken lépcsők vezetnek fel középen és kétoldalt. A legfelsőbb teraszon található a fő csarnok (368 nm). A csarnok négy oldalán 36 festett oszlop és háromszintes eresz látható. Hátrébb öt termet találunk, benne szobrokat a gyerek Zhenwuról, az Arany Fiúról és a Jáde Lányról, valamint tábornokokról.

A Bíbor Ég Temploma mögött található az elegáns, szép terasszal ellátott Szülők Palotája, vagy más néven a Száz Gyermek Csarnoka, ahol az asszonyok imádkoztak a gyermekekért. Középen díszítik Zhenwu szüleinek képei, a baloldali szentélyt Guanyin, a jobb oldalit pedig Shanxiao tiszteletére emelték.

A Bíbor Ég Temploma mögött található az elegáns, szép terasszal ellátott Szülők Palotája, vagy más néven a Száz Gyermek Csarnoka, ahol az asszonyok imádkoztak a gyermekekért. Középen díszítik Zhenwu szüleinek képei, a baloldali szentélyt Guanyin, a jobb oldalit pedig Shanxiao tiszteletére emelték.


Zi Xiao Gong

A Bíbor Ég Temploma

dot

Nan Yan Gong

Nan Yan Gong (a Déli Szirt Palotája)

Nan Yan Gong (a Déli Szirt Palotája)

 

Nan Yan Gong

 

A Déli Szirt Palotája a Yuan-dinasztia (i. sz. 1271–1368) alatt, Zhenwu tiszteletére emelték kőből. Az eredeti 640 helyiségből mára 40 maradt meg. Mivel a legnehezebb kőtömb súlya az 5 tonnát is eléri, a mai napig nem tudni, az építőelemeket miként szállították a helyszínre. A legenda szerint a palotát Zhenwu mennyei trónjáról mintázták, kőfaragásairól híres.

dot

Tai He Gong

Tai He Gong (a Legfőbb Harmónia Palotája)

Tai He Gong (a Legfőbb Harmónia Palotája)

A Legfőbb Harmónia Palotáját i. sz. 1416-ban emelték, a Mennyei Oszlop-csúcs Tiltott Városának déli kapuján kívül, egy meredek szirten helyezkedik el. Főtermében eredetileg a Ming-dinasztiabeli Xianzhong császárról (i. sz. 1465–1487) mintázott arany-, és hivatalnokait ábrázoló ezüstszobrok álltak, ma azonban bronzszobrok találhatóak itt Zhenwuról, az Arany Fiúról és a Jáde Leányról, tábornokokról és másokról. A Tai He Gong közelében egy kis bronzpavilon (2,9 m magas és 2,7 m széles) áll, melyet a Tianzhu Feng csúcsról hoztak le a 15. század elején, mert ott új pavilon épült (az Arany Csarnok).

Tianzhu Feng (Mennyei Oszlop-csúcs) vagy Jin Ding (Arany Csarnok)

A Wudang-hegy csúcsán, az 1612 m magas Tianzhu Feng (Mennyei Oszlop-csúcs) tetején található Zhenwu síremléke a Jin Ding épületében (Arany Csarnok). Az Arany Csarnok a Ming-dinasztia alatt 1416-ban épült, 20 nm-es, belül öt bronzszobornak ad otthont. Középen az építtető császár szobra, aki közel 100 próbaöntést végeztetett, és mivel egyik sem tetszett neki, több száz bronzöntő fizetett életével a kudarcért.

Végül az egyiknek eszébe jutott, hogy a császár Zhenwu megtestesülésének tartja magát, így szobrát Zhenwuról mintázta meg. A szobor 10 tonnát nyom, és a feljegyzések szerint 20 tonna bronzot és 300 kg aranyat használtak fel hozzá. Ez a legnagyobb épület Kínában, melynek tetejét arany festés fedi (5,5 m magas, 4,4 m széles és 3,15 m hosszú).

dot

Yuxu

A Yuxu Palota

A Yuxu Palota

A Ming-dinasztia alatt, i. sz. 1413-ban kezdődött a Tiltott Város építése északon Pekingben, és délen a Wudang-hegységben. A wudangi épületegyüttest három fal vette körbe és több száz épület alkotta.

Nevét az alábbi legendáról kapta: amikor Zhenwu beteljesítette az alkímia művelését, felszállt az Égbe és a Jáde Császár a Yuxu Mester címet adományozta neki. Mivel ez a palota együttes volt a központi tábor a Wudang-hegyi építkezések során, ezért hívják még Régi Táborhelynek is. Az épületegyüttes először 1627-ben gyulladt ki, majd mintegy 100 évvel később másodszor is a tűz martaléka lett, ezért ma már csak romok emlékeztetnek az egykori ragyogásra és pompára.

Tai Zi Po vagy Fu Zhen Guan (Zhen Herceg Dombja)

Zhenwu a Herceg-dombon végzett hosszabb alkímiai tanulmányokat, i. sz. 1412-ben a Ming-dinasztia alatt épült. Minden épületet a domb helyi jellegzetes fekvésével összhangban építettek, így a cikkcakkos falak határolta kis utak követik a talajbeli alakzatokat. A Herceg-dombi Templom úgy 10 m magas, 15 m széles és 12 m mély, alja kövekkel van kirakva, a herceg itt végezte gyakorlatait. Ennek emlékére a gyermek Zhenwu szobra áll a palotában.

dot

Fu Zhen Guan

A Tűreszelő Kút

Fu Zhen Guan

A kút mellett található "tű" ahol Zhenwu találkozott Ma Istennővel

Fu Zhen Guan (Zhen Herceg Dombja)

Ebben az épületegyüttesben található a "Tűreszelő Kútja", ahol megértette a tanításokat, és aminek tavában, az észak urát szimbolizáló teknős és kígyó látható. Itt található a "Könnyek Tava" is, ami a következő történetről kapta a nevét: a herceg édesanyja, a császárnő meglátogatta fiát, és könyörgött neki, hogy térjen vissza a világi életbe és a kormányzatba. Mivel a fiú kitartott a gyakorlás és a Dao művelése mellett, a császárnő oly keservesen kezdett el sírni, hogy könnyeiből egy tavacska keletkezett.

Zhenwu, a történelmi személy

Zhenwu valaha Jing Le állam hercege volt, aki azért ment a Wudang-hegyre, hogy a belső alkímiát gyakorolja. Gyakorlása során mérhetetlen sok akadályt és nehézséget győzött le, míg 42 évvel később beteljesítette művelését és a Tai Yi Halhatatlan címmel ruházták fel, később pedig Zhenwu, a Hatalmas névvel illették. A Herceg-dombon található ősi épületeket az ő művelésének emlékére emelték.

A Wudang-hegységben a felső kolostor felé vezető út felénél találjuk a Tai Zi Po, más néven a Fu Zhen Guan (Zhen Herceg Dombja) kolostort. Zhen Wu fiatal korában az itteni könyvtárban tanulmányozta a taoista tanításokat, és ebben a kolostorban található a híres Tűreszelő Kútja is. Ennél a kútnál esett meg a következő történet:

Zhen Wu belefáradt tanulmányaiba és úgy döntött, hogy visszamegy szüleihez a császári udvarba. Nem sokkal azután, hogy útnak indult, találkozott egy idős hölggyel, aki egy nagy vasdarabot csiszolgatott. Megkérdezte a hölgyet, hogy mi célja a hatalmas fém csiszolásával, aki azt felelte, hogy tűt készít belőle. Ezen Zhen Wu igen meglepődött, hisz egy ekkora vasból tűt reszelni kilátástalanul nagy munka. Erre az idős asszony elmondta neki, hogy ha bármit el szeretnénk érni az életben, az csak hosszú, kitartó munkával lehetséges. Zhen Wu megértette a különös tanítást és újult erővel tért vissza tanulmányaihoz. Az idős hölgy nem volt más, mint a taoizmus legfőbb védőszentje, Ma Istennő.

 

Zhenwu (a Tökéletesedett Harcos) legendás alakját a Hadakozó Fejedelemségek és a Han-dinasztia koráig lehet visszakövetni, amikor még Xuanwu (Sötét Harcos) néven ismerték. Az összetekeredett teknős és kígyó tartozik hozzá, akik a rejtélyes északi irányt, valamint a Víz Változó Állapotot jelképezik. Az egyik történet szerint az északi démonkirályok egy hatalmas teknős és kígyó képében idézték meg a Kan (Víz) és Li (Tűz) trigramok erejét. Zhenwu azonban uralma alá hajtotta a két misztikus állatot, mely azt jelképezi, hogy meditációjában sikerült megvalósítania a Kan és Li trigramok ereje fölötti uralmat.

Zhenwu ezután fogadalmat tett, hogy magára veszi a világ összes gonoszságát, hogy ne maradjon egyetlen rosszindulatú kísértet sem, és egyetlen lélek se tapasztaljon többé szenvedést. Egyik, a Mennyei Közigazgatásban betöltött feladata ezért, hogy védelmezzen a rosszindulatú kísértetek ellen.

Xuanwu az Északi Song-dinasztia (i. sz. 960–1128) alatt változott át a Zhenwuként ismert taoista Istenséggé, Zhenzong császár uralma alatt (998–1022). 1017-ben csodás módon megjelent egy teknős és egy kígyó, ezért Zhenzong császár templomot emeltetett Zhenwu tiszteletére, a Song-dinasztia akkori fővárosában, Kaifengben, Henan tartományban.

Zhenwut az alábbi címekkel tüntették ki:

  • a Tökéletesedett Harcos és a Tökéletes Mennyei Úr (Song-dinasztia)
  • Yousheng Tábornok (Song-dinasztia, innentől kezdik a taoizmus szellemi védelmezőivel, a Négy Szentként (Sisheng) ismert Mennyei Tábornokokkal együtt említeni)
  • a Sötét Menny Legfőbb Császára, az Ősi Bölcs és Kegyes Felség (Yuan-dinasztia, i. sz. 1304 után, mostantól kezdik szorosabban a Wudang Shanhoz és a császári családhoz kapcsolni)
  • Laozi 82. megtestesülése: Zhenwu a Ming-dinasztia alatt érte el népszerűsége tetőpontját, amikor a harmadik Ming császár, Zhu Di (1403–1424) személyesen is a híve lett. A császár 1412-ben nagyszabású építkezésbe kezdett a Wudang-hegyen, melynek eredménye a Tiltott Város (Yuxu Palota) lett. Ezután minden Ming császár áldozott Zhenwunak, mielőtt trónra lépett.
  • Zhenwut a Qing-dinasztia császárai is tisztelettel övezték, és Kínában, valamint Tajvanon a mai napig tisztelik.

A Wudang-hegy csúcsán, az 1612 m magas Tianzhu Feng vagy Jin Ding (Arany-csúcs) tetején található Zhenwu síremléke. A taoista kánonban számos feljegyzés található, melyek arról számolnak be, hogy az évszázadok alatt többször is látták Zhenwut a Wudang-hegyen. Ezen tekercsek jelenleg a pekingi Fehér Felhő Kolostorban találhatók.

dot

Szellemiség: taoista alkímia és belső harcművészetek

A Wudang-hegyen egyesült a taoista belső művelés a harcművészetekkel, és az így kialakult harcművészetek alapelvei a következők voltak:

  • a belsőt erősítsd a külső előtt,

  • az erőset legyőzi a lágy,

  • az itteni irányzatokat a laza, természetes mozgások és a Qi belső fejlesztése jellemezte.

A Wudang Shanhoz kapcsolódó, talán leghíresebb taoista gyakorlók Zhenwu és Zhang Sanfeng voltak, de a hegy a mai napig a taoista gyakorlás és szellemiség élő központja. Egyik mai lakója, a Méhecske Halhatatlan élő példája a Tanítások évszázadokon átívelő áthagyományozódásának.

A Wudang-hegységben a felső kolostor felé vezető út felénél találjuk a Tai Zi Po, más néven Fu Zhen Guan (Zhen herceg dombja) kolostort. Zhen Wu fiatal korában az itt lévő könyvtárban tanulmányozta a taoista tanításokat, és ebben a kolostorban van a híres Tűreszelő Kútja. Ennél a kútnál esett meg a következő történet: Zhen Wu belefáradt tanulmányaiba és úgy döntött, hogy visszamegy szüleihez a császári udvarba. Nem sokkal azután, hogy útnak indult, találkozott egy idős hölggyel, aki egy nagy vasdarabot csiszolgatott. Megkérdezte a hölgyet, hogy mi célja a hatalmas fém csiszolásával, aki azt felelte, hogy tűt készít belőle. Ezen Zhen Wu igen meglepődött, hisz egy ekkora vasból tűt reszelni kilátástalanul nagy munka. Erre az idős asszony elmondta neki, hogy ha bármit el szeretnénk érni az életben, az csak hosszú, kitartó munkával lehetséges. Zhen Wu megértette a különös tanítást és újult erővel tért vissza tanulmányaihoz. Az idős hölgy nem volt más, mint a taoizmus legfőbb védőszentje, Ma istennő.

Wudang

 

Ma ebben a kolostorban él a Wudang egyik legidősebb mestere, a Méhecske halhatatlan. Nála tett látogatást a német Wudang Pai Iskola vezetője, Ismet Himmet, és kitűnő kérdésekre kapott választ az idős taoistától. Az erről készült felvételeket láthatjuk az alábbi videókon. Válaszait nevetése, tisztasága és bölcsességének ereje teszik hitelessé.

A Méhecske Halhatatlan-nal készült videókat » lásd itt.

[Forrás: Dao.hu]

dot

» Taoizmus - A Hua San Ösvény
» Taoizmus - A Taoizmus Gyakorlata
» Taoizmus - Taoista Tanítások

dragon

line

Kérlek támogasd a Taoista Könyvtárat!
(Please support the Taoist Library!)

A TE támogatásodra is szükség van!
(YOUR support keeps this site running. Thank you!)

line

Yin Yang

[« vissza ]

Creative Commons License

[ előre »]


         

taoism banner                         

 

Web Matrix

line

anthropology | buddhism | hinduism | taoism | hermetics | thelemagick | philosophy | religion | spiritualism | poetry | parapsychology | medicine | transhumanism | ufology

line

Last updated: 21-12-2021

privacy policy | terms of service