2010.
A dietetika a táplálkozás, az élelmezés tudománya. A dietetikus olyan élelmezési és táplálkozási szakember, akiknek a feladata a betegélelmezésen túl diétás tanácsadás a gyógyítás különböző területein, valamint a prevenció, vagyis a korszerű, kiegyensúlyozott táplálkozás megismertetése.
|
Mi a dietetika?
A diéta görög eredetű szó, "szabályozott táplálkozást", "szabályozott életmódot", "gyógyélelmezést" jelent. A dietetika a görög diaita szóból származik, mely életmódot, életvitelt jelent. Ez a szó többet fejez ki, mint a mai értelmezés, mely alatt elsősorban az élelmezéstudománynak a gyógyélelmezéssel foglalkozó ágát értjük. A gyógyélelmezés = diéta, a beteg ember részére megfelelő konyhatechnikával készített ételek összefoglaló neve. A dietetika tulajdonképpen maga az alkalmazott táplálkozástudomány, mellyel Hippokratesz foglalkozott először.
A dietetikus olyan szakember, akinek feladata: a gyógyítás a beteg élelmezésben, ezentúl tanácsadás különböző területeken, valamint a prevenció vagyis a korszerű kiegyensúlyozott táplálkozás megismertetése.
A diéta nem csak a szervezet fent tartására irányul, hanem elősegíti a mielőbbi gyógyulást is. A diéta a hiedelmekkel ellentétben nem csökkent értékű táplálkozást, éhezést, nélkülözést jelent. Sőt a diétában szereplő ételeknek gyakran nagyobb a biológiai- és tápértékűk, mint az egészséges ember étrendjében.
|
A diéta jentősége a betegségek kezelésében eltérő.
- A betegségek 10%-ban a diéta az egyetlen lehetőség, mellyel a betegség kezelhető, pl. porphyria, lisztérzékenység, fenil-ketonuria stb.
- 60-70 %-ban a diéta aktívan kiegészíti a gyógyszeres kezelést, mely önmagában nem lenne elegendő. Pl. cukorbetegség.
- Csupán kb. 20%-ban nincs gyógyító szerepe a diétának. A sikeres gyógyuláshoz ill. a beteg állapotának szinten tartásához elengedhetetlen azonban a szervezet egyensúlya. Ezért ezekben az esetekben is lényeges elem a diéta.
Napjainkra jellemző a pozitív dietetikai szemlélete, mely azt kutatja, melyek azok a tápanyagok, melyekre a betegnek szüksége van ahhoz, hogy gyorsabban gyógyuljon. A dietetika ezen kívül foglalkozik a sport- és az egészséges táplálkozással is. Az egészséges táplálkozás elveinek ismerete hozzájárul egészségünk megőrzéséhez, a sporttáplálkozás, pedig a magasabb, jobb teljesítmény, eredmény elérésében segít.
Miben tud a dietetikus segíteni?
A dietetikai tanácsadás egyrészt az egészséges emberek számára az egészség megőrzését szolgálja, másrészt valamely betegség, vagy kóros állapot miatt szükséges egyénre szabott táplálkozási és életmód tanácsadást jelent.
Szűrővizsgálaton:
- az életmód változtatásban, az egészség megtartásában, a betegségek megelőzésében, vagyis a manapság oly sokat emlegetett prevencióban
- a már kialakult betegségek étrendi tanácsadásában
- olyan betegségeknél, amelyekben a diéta elengedhetetlen feltétele a gyógyulásnak, valamint anyagcsere betegségekben (cukorbetegség)
- fogyókúra, hízókúra
- allergiás betegségek (liszt-, tej-, tojásmentes étrendek), emésztőszervi betegségek (gyomor-bélrendszer) esetén
- sportolók speciális étrendjének összeállításában
- ha laborvizsgálatai során a normálistól eltérőek az értékek, különös tekintettel a kardiovaszkuláris rizikófaktorokra és a metabolikus szindróma jellemzőire.
Alkalmazott vizsgálati módszerek
A megfelelő tanácsadáshoz szükséges, hogy a szakember lássa a páciens laboreredményeit, így a teljes vérképet szérum-lipid értékekkel, a vizeletvizsgálat, a tejcukor érzékenység vizsgálat, és a csontsűrűség, testösszetétel vizsgálat eredményeit.
Mi történik a tanácsadás alkalmával?
A táplálkozási anamnézis felvétele, a tápláltsági állapot mérése (BMI számítás, testzsír mérés OMRON BF 300 készülékkel), diétás tanácsadás, étrend megbeszélés, étrendi napló vezetés megbeszélése, tapasztalatainak kiértékelése.
- A tanácsadás lehet egyéni formában a BEK rendelésén.
- Munkahelyek számára tanácsadás, ahol egészséges munkahelyet szeretnének megvalósítani, ilyen esetben a dietetikus segíteni tud a büfé választékának összeállításában.
- Szervezett ismeretterjesztő előadások keretén belül.
[ Forrás: Budai Egszségözpont ]
» Alternatív Gyógyászat - Táplálék kiegészítés